Slovenski chefi in chefinje so za prihodnjih devet dni, kolikor traja prireditev, pripravili 152 posebnih menijev, polnih najboljših jesenskih in lokalnih sestavin. Foto: MMC RTV SLO
Slovenski chefi in chefinje so za prihodnjih devet dni, kolikor traja prireditev, pripravili 152 posebnih menijev, polnih najboljših jesenskih in lokalnih sestavin. Foto: MMC RTV SLO

Na njem sodeluje rekordnih 91 restavracij in gostiln. Regijsko je najbolj množično zastopana Ljubljana z okolico (25), sledi ji Štajerska (23). Na Primorskem sodeluje 17 restavracij, na Gorenjskem 12, na Dolenjskem 10, v Prekmurju dve, na Koroškem in Notranjskem pa po ena.

Restavracije, ki sodelujejo v prireditvi, bodo menije (najmanj trije hodi) ponujale po enoti ceni 16 evrov.

V največ menijih bodo prisotne buče, sledijo kostanji, gozdne gobe (jurčki in lisičke), rdeča pesa, hruške, skuta, jabolka, grozdje in fižol. Gurmani bodo lahko izbirali tudi med meniji, v katerih bodo zelje, ohrovt, korenje, krompir, ajdova kaša, topinambur, pastinak, konoplja, sladek krompir.

Veliko bo sladkovodnih rib, med katerimi bo največ jedi iz postrvi in smuča, uživati bo mogoče tudi v potočnih rakih, somih in ščukah. Iz morja bo največ brancinov, na izbiro bodo tudi hobotnica, kovač, trska, morski vrag, morski pes in ostrige.

Govedine vseh pasem in ras bo največ na žaru, piščanci bodo pripravljeni kreativno, jesen pa je po pojasnilih organizatorjev čas tudi za jagnjetino in teletino. A slovenski chefi bodo v jedeh uporabili tudi kunce in zajce, žrebičke, kopune ter divjačino (srna in jelen, divji prašič, gams in fazan).

Chefi bodo pri pripravi jedi uporabili tudi tartufe, jetra gosi in rac ter krokodilji rep.

Rekorden jesenski Teden restavracij?
Lanski jesenski Teden restavracij je privabil 42.000 gostov, letošnji obeta, da bo spet rekorden, saj nastopa do zdaj največje število gostiln in restavracij, so sporočili organizatorji prireditve, šola okusov Vivi.

Teden restavracij je bil v Sloveniji prvič organiziran leta 2012 v Mariboru v okviru Evropske prestolnice kulture, nato pa je leta 2013 akcija postala vseslovenska in tradicionalna. Akcija je organizirana dvakrat letno, spomladi in jeseni.