



Vaša ocena: 



Ocena 3,1 od 42 glasov
Ocenite to novico!
Sloviti ameriški kuharski mojster Anthony Bourdain, avtor z emmyjem nagrajene potopisno-kulinarične oddaje Anthony Bourdain: No Reservations, je obiskal Hrvaško - in ostal brez besed.
Čeprav so epizodo "Croatian Coast" (Hrvaška obala) posneli že oktobra lani, je bila šele ta teden premierno prikazana na Travel Channelu. Kot poroča Jutarnji list, je bil Bourdainov gostitelj priznani hrvaški kuharski mojster Mate Janković, znan tudi kot član žirije resničnostnega šova Masterchef.
Bourdain je z Jankovićem vzpostavil stik kar prek Facebooka in ga vprašal, ali bi ga gostil na Hrvaškem. "Šokiran sem bil, kako enostavno je to! Človek bi mislil, da so v igri duhamorni agenti, elektronska pošta, dolgi dogovori ... To pa je bilo videti: Te zanima? Me. Super!" je povedal Janković za 24 sata.
Od Istre do Dalmacije
Takoj po prihodu je 56-letni Newyorčan priznal, da nima skoraj nobenega pojma o Hrvaški, a ko se je podal v kulinarično avanturo po hrvaški obali in se naužil tamkajšnjih naravnih lepot, je lahko dejal le, da je "idiot", ker države ni obiskal že prej. "Hrvaška je naslednja velika stvar. Če še niste bili tu, ste idioti!" je dahnil popolnoma navdušeni Bourdain.
Avtor 10 knjig o kulinariki je svoje osemdnevno potovanje začel v Istri, kjer je okušal ostrige in dagnje, ribje jedi ter najrazličnejše gurmanske poslastice, pripravljene iz cenjenih istrskih belih tartufov. Pot je nadaljeval v Zadru, kjer se je na jedilniku znašel svež tun, po gastronomskem raju na Pagu je nato v Skradinu okušal tamkajšnjo znamenito skradinsko rižoto, na Kornatih pa se mastil z ribami na gradeli.
"Peljal sem ga na rustikalne in ruralne kraje. Bili smo pri mojih prijateljih, za katere vem, da bodo opravili svoje delo, kot se spodobi," je še povedal Janković.
Bourdain že leta potuje po svetu v iskanju kulinaričnih presežkov. V mladosti je delal kot vodja kuhinje v newyorški restavraciji Brasserie Les Halles, njegovo knjigo Kitchen Confidential pa je Sunday Times ocenil za bolj napeto od del Stephena Kinga.
Bourdainovo "Hrvaško obalo" si lahko ogledate v posnetku spodaj.
Anthony.Bourdain.No.Reservations - Croatian Coast by f657052706
Rdeča nit postov je, da je kuhinja od @Istre do Dalmacije @ res vrhunska, da pa tudi slovensko kuhinjo ni za spregledati.Sam sem pristavil še raznolikost.
Človek hodi okoli, pa niti ne ve, kaj vse se da (še) jesti, kako mora biti narejeno,....
Res je škoda, da to spustiš, če je zadeva res pred nosom.
BTW Če najdete kaj podobnega tudi za ostale države v naši okolici, bi bilo tudi dobro nalepit!
@Odgovore tipa "Slovenska kuhinja je boljša od Hrvaške"
Če kdo pohvali sosedovo kuhinjo, se ni treba takoj "po slovensko nevoščljivo" od paranoje usrat v hlače! Ker nikjer ne piše, da mi kuhamo pa zanič. Pohvala pomeni le to, da sosed dobro kuha. Zato je res škoda vaših živcev za prazen nič! Raje razmislite, kako bi mi vsi skupaj izkoristili dejstvo, da se na tem območju dobro je... (oz. vzemite pivo in enkrat naredite žurko skupaj s sosedom pri njemu doma, drugič pa pri vas doma :) ).
So pa zanimive tako njegove oddaje, kot njegove knjige, dokaj zanimive. Predvsem Kitchen Confidential ti odpre oči.
slovenska morska hrana ni nič posebnega? a si sploh že kdaj jedel našo morsko hrano? a veš, da k nam hodijo največji svetovni poznavalci hrane ravno na morske specialitete? A veš, da primorski lokali živijo samo od italijanov in ostalih tujcev, ki hodijo tja ravno zato, ker se tkao dobro je morska hrana?
Ti kar zlezi Američanom nekam, ti ne branim - vsako tele ima svoje vesele.
Ko ti bodo doktorji v glavo ubijali, da se takih packarij ne počne, si pa kar naroči smakavc ali pa acvirkovco recimo.
Lahko tudi tvojemu Ameriškemu kolegu ponudiš, bo imel navdih za novo oddajo.
A??
Se podpišem.
Dodal bi le še "tako raznoliko, kot v Sloveniji...."
To je do nedavnega veljalo tudi zate g.Bourdain.
Zgleda, da je na Travel Channel lahko čisto vsak, ki zna kuhalnico vrtet kuharski maestro. Seveda od butaste ameriške TV, za butaste Američane, kaj drugega ne gre pričakovat.
Slovenska TV je pa sploh čez les, da jim še reklamo dela. Da o nas Slovencih, ki vse skupaj plačamo, sploh ne govorimo.
Samo naj se ne zgodi, tako kot se je s francosko, ko je vsaka malenkostna specialiteta postala nevzdržno draga.
vrhunsko, res vrhunsko
slovenci žal še nismo tako rafinirani glede prehrane
saj nasplošno tudi hrvati niso, ampak špico pa imajo
(5* press)
si ti bil kdaj v brdih al pa na krasu v kaki domači gostilni al sam pizze ješ pr nas?
slovenci žal še nismo tako rafinirani glede prehrane
saj nasplošno tudi hrvati niso, ampak špico pa imajo
(5* press)
sploh pa je sredozemlje itak gurmanska meka, od andaluzije, valnecije, katalonje, pa langedouc, provansa, celotna italijanska obala, naša primorska/kras, pa istra, dalmacija pa tja do grških otokov-hrana je lahka, zelo okusna, na sploh so okusi domačega sadja, zelenjave, sirov in začimb v teh koncih fantastični, bolj intenzivni, bolj močni, drugačni-skratka super in tudi precej bolj zdravo je vse skupaj. če dodamo še vpliv madžarske kuhinje je pa rezultat itak tombola. tip samo pojma nima o geografiji-če bi ga imel bi že zdavnaj sprobal zadeve v teh koncih, saj je to prostor ki je že pred tisočletji gojil kulturo dobrojedstva, tu ima hrana drugačno vlogo kot v zda ali angliji in medtem ko so angleži (ali američani) pač pojedli kar je prišlo na krožnik, in gojili krompir, čebulo in slive so tu že pred več kot 2000 leti živeli rimski "manjaboni" s svojimi breskvami,marelicami, figami, grozdjem in pa olivami, baziliko, origano,majaronom, rožmarinom, koprom itd...tudi ljudje danes na teh področjih tako gledajo na te reči. in hvala bogu. sam poglejte kaj so nardili iz paradižnika?? vsi lepi, vsi enaki, zdržijo cel teden v hladilniku, gojeni s plinom v toplih gredah-ma brez okusa, brez vonja, brez vsebine!! saj ne jem paradižnika ker je paradižnik, jem ga zarad okusa. in edino ljudje iz teh krajev so razlog da drugačen paradižnik še obstaja.
pa še tole-med temi kraji so naša brda še posebej fajn, saj imajo poleg mediteranske klime in odlične zemlje še vodo-to pa je sploh najboljša pa najbolj redka kombinacija za kvaliteto sadja in zelenjave.
Je pa morda smiselno izločit morsko hrano, ker ta pa pri nas ni nič posebnega...na Hrvaškem je pa res kar ok.
ce bi poznali njegovo delo, bi vedeli zakaj je to rekel…
bil sem v vec kot 50 drzavah po vsem svetu, redko kje se je tako dobro kot v dalmaciji!!!!
No ja, idiot je malo pretežka beseda, vsekakor pa človek, ki še ni bil na Jadranu in poizkušal lokalnih dobrot, res veliko zamuja,... Lahko pa rečem na lastne izkušnje, da tako dobro kot se je v Sloveniji, se ne je nikjer!