Na simulatorju vožnje ste na varen način izpostavljeni presenečenjem v prometu. Foto: Boštjan Podlogar/MMC RTV SLO
Na simulatorju vožnje ste na varen način izpostavljeni presenečenjem v prometu. Foto: Boštjan Podlogar/MMC RTV SLO
Tehnološki paviljon
Dirkanje v navideznem svetu. Foto: Boštjan Podlogar/MMC RTV SLO

Simulator varne vožnje je plod slovenskega znanja, saj ga je razvila mlada ekipa slovenskega tehnološkega podjetja NERVteh, ki se je novembra 2015 pri razvoju povezalo tudi z Zavarovalnico Triglav. Simulator je namenjen izobraževanju voznikov, ki jim omogoča, da svoje znanje popolnoma varno preizkusijo tudi v nepredvidljivih prometnih okoliščinah, ki jih ne omogoča niti poligon varne vožnje. Med takšne, denimo, spadajo prehitra vožnja skozi naselje, kjer se nenadoma na cesti znajde otrok, neprilagojena hitrost v snegu ali nenadni umik nasproti vozečemu vozilu na avtocesti.

Varno doživetje nepredvidljivih prometnih situacij

Ustvarjalci bi radi s simulatorjem pripomogli k temu, da bi se vozniki v prometu vedli varneje. Vozniki lahko med izobraževanjem v varnem okolju brez stresa preverijo svoje odzive na nepredvidljive prometne situacije in svoja spoznanja upoštevajo tudi v dejanskem prometu, s tem pa se lahko zmanjša število smrtnih žrtev in prometnih nesreč. Simulator izmeri tudi kognitivne sposobnosti voznika, kot so osredotočenost, koncentracija, srčni utrip in stres ob nepričakovanih nevarnostih in raznih motečih elementih v vožnji, kakršen je na primer mobilni telefon.

Virtualno dirkanje

Za vse obiskovalce avtomobilskega salona z željo po adrenalinu bo poskrbljeno z najsodobnejšo virtualno izkušnjo »dirkaške« vožnje, opravili pa bodo lahko tudi zanimiv test iz področja napredne nevrotehnologije za merjenje možganskega delovanja. Z uporabo posebne naprave bodo lahko virtualno dvignili žogo na zaslonu, kjer se bosta poleg višine žogice prikazovala tudi stopnja koncentracije in delovanja v nezavednem delu možganov.

Matija Janežič