



Vaša ocena: 



Ocena 3,6 od 14 glasov
Ocenite to novico!
Ameriško podjetje Odyssey Marine Exploration, ki je leta 2007 na kopno dvignilo zaklad s potopljene španske galeje iz 19. stoletja ob obali Portugalske, se bo moralo od najdbe posloviti.
Ameriško vrhovno sodišče je namreč odločilo, da mora podjetje 17 ton zlatnikov in srebrnikov izročiti španski vladi, Španiji pa obenem ne bo treba povrniti stroškov, ki jih je podjetje imelo pri shranjevanju in ohranjanju zaklada. Sodišče je tako rešilo večletni spor med floridskim podjetjem ter vladama Španije in Peruja.
Gre za zaklad s španske ladje Nuestra Senora de las Mercedes, ki je potonila zaradi napada britanskega ladjevja leta 1804, ko je bila na poti iz Peruja v Španijo.
Več kot 200 let pozneje je podjetju Odyssey Marine Exploration uspelo rešiti zaklade, ki jih je prevažala - zlate in srebrne kovance ter dragocenosti, katerih vrednost strokovnjaki ocenjujejo na več kot 373 milijonov evrov.
Gre za največji zaklad, ki ga je raziskovalcem morskih globin doslej uspelo dvigniti na kopno. Najditelji so ga prepeljali v skladišče na Floridi, kmalu pa sta sledili tožbi perujske in španske vlade, ki sta trdili, da gre za njuno bogastvo.
Po večletnem postopku je ameriško vrhovno sodišče pred kratkim razsodilo, da je zaklad španski. Zvezno sodišče v Floridi pa je v petek poleg tega odločilo, da mora Odyssey Marine Exploration zaklad najpozneje v tednu dni dostaviti v Španijo. Zavrnilo je zahtevo podjetja, da mu Španija izplača 300.000 evrov za shranjevanje in ohranjanje zaklada v preteklih letih.
Pri Odyssey Marine Explorationu z razsodbo niso zadovoljni. "Španija se je v tem postopku obnašala izredno kratkovidno," je v izjavi za javnost povedala svetovalka podjetja Melinda MacConnel.
"Niso upoštevali visoke cene shranjevanja in ohranjanja teh kovancev, prav tako pa niso pomislili na to, da v prihodnosti nihče več ne bo poročal o najdbah iz morskih globin. Vse najdbe, ki bi lahko zanimale Španijo, bodo skrivali ali, še huje, talili in preprodajali na eBayu," je pojasnila.
kolko jaz poznam nase politike in osebe ki bi se s tem ukvarjale bi se odpovedali zakladu in zraven dali se vsaj enkrat tako veliko odskodnino :D bi mi dobli en kur#%
Bila je spanska ladja, ce bi bial slovenska, bi bilo zlato pac nase. In takrat se ne bi nihce pritozeval,. zakaj in kdo je to nakradel komu ...
torej, če ukradem kolo ki mi ga ukradejo preden me lastnik kolesa dobi in uradno prijavi da sem mu ukradel kolo je le to moje?
Zakaj že Špancem? Zato, ker so Perujcem naredili gorje ali zato, ker so v hudi finančni krizi!?
Ameriji so totalni dvoličneži.
Ta ladja je bila na poti s Peruja v Španijo polno naložena z ,,rdeče/črnimi,, zlatniki in srebrniki, ki pa jo je potopila britanska vojna mornarica.
prvotno je bil perujski->ukradli so ga španci->špansko ladjo potopijo angleži;
torej po logiki sodišča zaklad pripada britancem... ali pa vsaj najditeljem, saj so ga oni "ukradli" angležem:P
drugač pa rešitev: na eno staro ladjo dat zaklad in na pot v španijo; ladja čudežno potone:P
Perujsko zlato, vse delo in stroške z najdbo in ohranjanjem so imeli ameriško podjetje - na koncu pa pripada špancem, ki so ga upravičeno nakradli...
Sicer pa kdor lahko, ze sedaj nic ne prijavi, ampak to spet ni tako simpl. Ne potegne se tega ven za salo, v par urah, ravno tako ni preprosto prodati. Na moju je pac tako, da moras vedno slej ko prej v pristanisce in je kar nadzora, se posebej ko gre za tako specificno opremo.
Do tega zaklada bo bili upravičeni edinole potomci Inkov, ne pa potomci roparskih Špancev.