"Mi preprosto želimo, da gre 'čim več' ven iz besedila, saj omogoča prevelik poseg v pravice oz. njihovo krčenje. Mi smo proti temu. Za nas so te pravice v tem poglavju najpomembnejše," je po srečanju pojasnil predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. Foto: BoBo

Socialni partnerji so v pogajanjih o socialnem sporazumu 2015-2016 ob prisotnosti ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc opravili prvo vsebinsko razpravo o poglavju zdravstvo. Ostala so nekatera razhajanja, med drugim glede dikcije o ohranitvi pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

"Mi preprosto želimo, da gre 'čim več' ven iz besedila, saj omogoča prevelik poseg v pravice oz. njihovo krčenje. Mi smo proti temu. Za nas so te pravice v tem poglavju najpomembnejše," je po srečanju pojasnil predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.

Poleg tega sindikati po njegovih besedah želijo krepitev služb javnega zdravstva in strogo ločitev javne ter zasebne zdravstvene dejavnosti. Zavzemajo se še za večjo vlogo, odgovornost in avtonomijo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije - zlasti pri določanju obsega in standarda pravic.

Delodajalci menijo, da se nesoglasja lahko presežejo
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole pa je z današnjim izkupičkom razprave o poglavju zdravstvo zadovoljen, saj je prepričan, da so nesoglasja takšne narave, da jih bo mogoče preseči.

Precej bolj ga skrbi poglavje finance - vlada namreč po njegovih besedah v delu, ki govori o obremenitvah gospodarstva, še vedno ni ponudila take dikcije, ki bi zadovoljila delodajalce in bi onemogočila, da bi se pozneje pojavile možnosti različnih tolmačenj. "To je naš nenehni strah in zato si prizadevamo, da bi ta tekst res uskladili tako, kot je treba," je poudaril.

Delodajalci vztrajajo, da v prihodnjih dveh letih ne sme biti dodatnih obremenitev, ministrstvo za finance pa se v primeru nepričakovanih sprememb makroekonomskih okoliščin za zdaj k temu še ni eksplicitno zavezalo.

Še vedno je odprto tudi poglavje plač. Sindikati vztrajajo pri izvzemu dodatkov iz minimalne plače, razlike so tudi pri pogledu na usklajevanje plač po produktivnosti. Delodajalci na tem področju pričakujejo razbremenitev stroškov.

Sindikati so sicer danes, tako Semolič, predlagali tudi, da se v poglavje pokojninski sistem vključijo varovalke, ki bi preprečevale, da bi država, ko ji zmanjkuje denarja, "tako lahkotno posegala na to področje". Pripravili so tudi predlog za poglavje pravna varnost/država.

Smole pa je povedal, da bi delodajalci posegli še tudi v poglavje trg dela, saj je tam kljub velikemu napredku potrebna še kakšna rešitev.

Prihodnji teden bo za socialni spomin ključnega pomena
So se pa vsi socialni partnerji danes strinjali, da je treba določiti postopek za registracijo poklicnih bolezni - v Sloveniji namreč še vedno ni organa, ki bi lahko izdal potrdilo o poklicni bolezni, tovrstno potrdilo tako lahko dobijo le azbestni bolniki. Dogovorili so se še, da bo do konca leta v zakonodajni postopek romal zakon o dolgotrajni oskrbi in osebni asistenci.

Socialni partnerji bodo pogajanja nadaljevali v ponedeljek. Če bo ministrstvo za pravosodje pripravilo pripombe, bodo obravnavali pravno varnost, znova pa tudi finance in verjetno plače. Prihodnji teden bo sicer za socialni sporazum ključnega pomena, pogajanja naj bi se namreč končala do 20. januarja.