Papež Frančišek med bogoslužjem v rimski baziliki sv. Jerneja. Foto: Reuters
Papež Frančišek med bogoslužjem v rimski baziliki sv. Jerneja. Foto: Reuters
Notranjost bazilike sv. Jerneja v Rimu
Bazilika sv. Jerneja je svetišče ubitih kristjanov iz verskih vzrokov v 20. in 21. stoletju. Foto: Reuters

Med obiskom rimske bazilike, kjer se je srečal s prebežniki, je papež spregovoril o svojem lanskoletnem obisku prebežniškega sprejemnega centra na Lezbosu. Tam je spoznal muslimanskega moškega iz Bližnjega vzhoda, čigar krščanski ženi so islamisti prerezali vrat, ker ni želela odvreči svojega križca. "Teroristi so prišli v našo državo," je papežu ob takratnem srečanju povedal prebežnik.

"Ne vem, ali je moškemu uspelo zapustiti tisto koncentracijsko taborišče. Velikokokrat so prebežniški centri kot koncentracijska taborišča, saj je ogromno število prebežnikov vrženih vanje in puščenih tam," je dejal papež Frančišek.

Na njegove besede se je že odzval Ameriški judovski odbor (AJC), ki je papeža pozval, naj "pretehta svojo obžalovanja vredno izbiro besed" zaradi uporabe izraza koncentracijsko taborišče.

"Razmere, v katerih prebežniki živijo v evropskih državah, so morda res težavne in si zaslužijo večjo mednarodno pozornost, vendar zagotovo ne gre za koncentracijska taborišča," je v izjavi podal vodja odbora David Harris. "Koncentracijska taborišča so postavili in uporabljali nacisti in njihovi zavezniki za suženjsko delo in iztrebljanje milijonov ljudi med drugo svetovno vojno. Nemogoče je primerjati obseg te tragedije," je dodal.

Mednarodni dogovori in človekove pravice
Papež je pohvalil države, ki pomagajo prebežnikom in se jim zahvalil za "prenašanje tega dodatnega bremena, saj se zdi, da so mednarodni dogovori pomembnejši od človekovih pravic". Prebivalce na severu Italije je pozval, naj sprejmejo več migrantov in izrazil upanje, da bi velikodušnost z juga Italije "vsaj malo okužila tudi sever".

"Če bomo zaprli vrata prebežnikom, se temu lahko reče tudi samomor," je dodal papež Frančišek, saj ima Italija eno najnižjih stopenj rodnosti na svetu.

Bazilika sv. Jerneja, ki je na otoku na reki Tiberi v Rimu, je svetišče kristjanov, ubitih v 20. in 21. stoletju iz verskih vzrokov. V baziliki je tudi molitvenik francoskega duhovnika Jacquesa Hamela, ki so ga v cerkvi v kraju Saint-Etienne-du-Rouvaray v Franciji okrutno umorili člani samooklicane Islamske države.