Na fotografiji so Alen, Luka, Tjaša in Urban. Foto: Katarina Praznik
Na fotografiji so Alen, Luka, Tjaša in Urban. Foto: Katarina Praznik

V Parizupoteka 4. evropsko plavalno prvenstvo za osebe z downovim sindromom, na katerem pod budnim očesom trenerke Katarine Praznik zastopajo slovenske barve mladi plavalci Alen Šoster, Urban Goltnik, Luka Temnikar in Tjaša Lenko. Za njimi je prvi tekmovalni dan,najuspešnejši pa je bil Alen Šoster.

»Na evropskem prvenstvu v Parizu sodeluje 120 plavalcev iz 19 evropskih držav ter iz Brazilije in Južne Afrike. Prvi tekmovalni dan je za nami, najboljši je bil Alen Šoster, in sicer na 200 m kravl, vsi pa so izboljšali svoje osebne rekorde. Večina bi tudi državne rekorde, če bi jih seveda kdo vodil. Za športnike z downovim sindromom država ne namenja nobenega denarja. Zato je skrajni čas, da nekateri spregledajo in ugotovijo, da šport zanje ni nadstandard. Invalidske organizacije imajo dovolj sredstev le za socialne programe, jaz pa se ob tem sprašujem, mar šport ni aktivnost, kjer je inkluzija še najbolj mogoča. Poleg tega šport krepi tudi zdravje in samozavest človeka. Da smo se lahko udeležili evropskega prvenstva v Parizu, za katerega so morali naši udeleženci doseči norme in pred tem trdo delati, nekateri med njimi trenirajo že osem let, se lahko zahvalimo organizatorjem in udeležencem dobrodelnega teka Otrok otroku,« je povedala trenerka naših mladih plavalcev Katarina Praznik.

Cilji usmerjeni že v kvalifikacije za paraolimpijske igre v Tokiu

Tjaša, Urban, Luka in Alen so člani skupine Delfinčki, ki jih Praznikova že vrsto let vodi prostovoljno, pri delu pa ji pomaga še deset vaditeljev, prav tako prostovoljcev. Delfinčki so zelo uspešni plavalci in letošnje evropsko prvenstvo v Parizu zanje ni prvo. Mladi plavalci, ki v Plavalnem klubu Velenje vadijo plavanje po posebni metodi, razviti za osebe s posebnimi potrebami, so se doslej že večkrat izkazali na mednarodnih tekmovanjih. Po udeležbi na prvih olimpijskih igrah za osebe z downovim sindromom leta 2016 v Firencah so njihovi cilji zdaj usmerjeniv kvalifikacije za paraolimpijske igre v Tokiu.Projekt Delfinčki v okviru Plavalnega kluba Velenje poleg plavalcev tekmovalcev združuje otroke, mladino in odrasle s posebnimi potrebami, ki s plavanjem pridobivajo nove gibalne sposobnosti in izkušnje, vadijo pa po mednarodno priznani Halliwickovi metodi. Skupino sestavlja več kot 40 prostovoljcev, otrok in odraslih iz Velenja, Mozirja, Dobrne, Slovenj Gradca, Dravograda in drugih krajev. Dodajmo, da Plavalni klub Velenje v okviru projekta Delfinčki omogoča vadbo osebam s posebnimi potrebami že od leta 2005.

Večina tujih tekmovalcev trenira v boljših razmerah

V Firencah sta leta 2016 Slovenijo zastopala plavalca Alen in Urban, Alenova mama Ivana Šoster pa je po vrnitvi iz Firenc o zanimivi izkušnji povedala: »Konkurenca v Firencah je bila zelo močna, večina tekmovalcev je imela trenerje, maserje, psihologe, torej ekipe, ki po navadi spremljajo vrhunske športnike. Še posebej so izstopali Italijani in Avstralci. Poleg tega so bili tekmovalci združeni iz vseh starostnih skupin, tako da sta bila naša dva tekmovalca med najmlajšimi. Alen bi celo spadal v skupino juniorjev. Tako sami dosežki kažejo predvsem to, da sta se oba, Urban in Alen, močno potrudila in plavala po svojih trenutno najboljših močeh. Njuni rezultati so bili predvsem osebni rekordi. Ob vsem pa je bilo najpomembnejše, da je na prvih tovrstnih igrah sodelovala tudi Slovenija in da je vseh sedem dni v Italiji vihrala slovenska zastava. Lahko pa smo videli, da so v številnih državah osebam z motnjami v duševnem razvoju omogočeni redno treniranje, tekmovanje in napredovanje. Pri nas tega ni, vse je na ramenih staršev, donatorskih sredstev skorajda ni, šport oseb z downovim sindromom pa tudi na državni ravni nima podpore.«

S finančno pomočjo projekta Otrok otroku

Kljub temu mladi športniki z downovim sindromom sodelujejo na paraolimpijskih tekmovanjih za mlade in na evropskih prvenstvih za osebe z downovim sindromom. In enega od teh prvenstev, ki v teh dneh poteka v Franciji, so se lahko udeležili tudi s pomočjo dobrodelnega teka Otrok otroku, ki je 30. septembra potekal ob Velenjskem jezeru in na katerem so zbrali 7.200 evrov. Kot je opozorila Praznikova, športniki z downovim sindromom niso uvrščeni v slovenske sisteme financiranja tekmovanj, zato si udeležbo lahko zagotovijo le s pomočjo sponzorstev in donacij. Sicer pa udeležbo na takšnih tekmovanjih finančno krijejo tudi in predvsem družine plavalcev. x

V. P.

Fotografija prikazuje plakat 4. evropskega plavalnega prvenstva za osebe z Downovim sindromom v Parizu. Foto: FB
Fotografija prikazuje plakat 4. evropskega plavalnega prvenstva za osebe z Downovim sindromom v Parizu. Foto: FB