Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
21. februar je mednarodni dan maternih jezikov. Za približno dva in pol milijona Slovencev, živečih v Sloveniji in drugod po svetu, je to slovenščina. Vanjo se ves čas stekajo slengovski izrazi, recimo - slaaay! Vi gotovo veste, o čem govorim, ko pa odrasli iščemo svoj rizz, smo marsikdaj precej cringe, pravijo mladi z Osnovne šole 8 talcev Logatec. Vprašali smo jih, kateri so izrazi, ki jih uporabljamo odrasli, in jim dajejo svoj side eye.
Avtor glasbe za pesem Zabava: Gašper Lovrec Besedilo pesmi in scenarij: Sara Lužovec Mojster obdelave zvoka: Robert Sršen Režija: Špela Kuclar Montaža: Martina Bastarda Grafična podoba: Urška Gnidovec Glasovi: Anka Eržen, Gašper Lovrec, Nejc Jezernik in otroci (Svit, Jaša, Jona, Julija, Janja, Arja Luna, Nana, Iza, Sofia) Instrumenti: kitara - Gašper Lovrec, bas kitara - Miha Ribarić, klavir - Luka Krof, bobni - Zlatko Djogić, pozavna - Žan Plohl Besedilo: Obeta se zabava, se pokonci nosi glava, oči se zavrtijo, lica rožnato pordijo. Že kazalec dal je znak, se roke dvigajo v zrak, pete nekaj zasrbi, iz ust pa glasno zadoni ... Refren: Na zabavo! Na zabavo, na-na zabavo! Na zabavo! Na zabavo, na-na zabavo! Srce hitreje bije, radost se po žilah vije, je na kožo pisan ples, obrazov kislih ni vmes. Migata obrvi dve, ne skače si nihče v lase, le uho se zamaši, glasna glasba všeč mu ni. Refren: Na zabavo! Na zabavo, na-na zabavo! Na zabavo! Na zabavo, na-na zabavo! Kdo je za zabavo? Za zabavo, za-za zabavo? Tu je mesto pravo. Za zabavo, za-za zabavo!
Že 22 let na odru SNG Opera in Balet Ljubljana novembra in decembra uprizarjajo predstavo Hrestač - Božična zgodba. Ime je dobila po leseni igrači, s katero so včasih tudi trli orehe, hrestaču, in je prispodoba za skopuštvo. Ta teden so predstavo odigrali že dvestotič, eno od letošnjih smo si ogledali tudi mi in se v zaodrju pogovarjali z mladima plesalcema Rihardom in Aljo.
Avtor glasbe za pesem Božično pismo: Gašper Lovrec Besedilo pesmi in scenarij: Sara Lužovec Mojster obdelave zvoka: Robert Sršen Režija: Špela Kuclar Montaža: Polona Simončič, Martina Bastarda Grafična podoba: Urška Gnidovec Glasovi: Svit, Anka Eržen, Gašper Lovrec, Nejc Jezernik in otroški zborček (Jaša, Jona, Julija, Janja, Arja Luna, Nana, Iza, Sofia) Instrumenti: kitara - Gašper Lovrec, bas kitara - Miha Ribarić, klavir - Luka Krof, bobni - Zlatko Djogić Besedilo: Pišem ti pismo, dragi prijatelj, jutri je božič, se vsi veselé. Mogoče si sam, z žalostjo v žepu, mogoče zaman prestavljaš željé. Pišem ti pismo, dragi prijatelj, pismo, ki, upam, obišče srce. Refren: Svetel božič ti želim, z lučko noč osvetlim. In v žep daj ta okras, zate izdelal sem ga jaz. Svetel božič ti želim, z lučko noč osvetlim. Svetel božič ti želim, s teboj lahko bedim.
Firbcologi najdejo odgovore na vsa vprašanja! V imenu vseh radovednih otrok opazujejo, sprašujejo, preizkušajo in komentirajo vse, kar jih zanima v svetu, ki nas obdaja. Najdeš nas tudi na Tik toku https://www.tiktok.com/@cist_hudo
Avtor glasbe za pesem Jaz od nog do glave: Gašper Lovrec Besedilo pesmi in scenarij: Sara Lužovec Mojster obdelave zvoka: Robert Sršen Režija: Špela Kuclar Montaža: Polona Simončič, Zlatjan Čučkov, Martina Bastarda Grafična podoba: Urška Gnidovec Glasovi: Anka Eržen, Gašper Lovrec, Nejc Jezernik in otroci (Svit, Jaša, Jona, Julija, Janja, Arja Luna, Nana, Iza, Sofia) Instrumenti: kitara - Gašper Lovrec, bas kitara - Miha Ribarić, klavir - Luka Krof, bobni - Zlatko Djogić, pozavna - Žan Plohl Besedilo: Oči so … Kje? Nad nosom. No, nos je … Kje? Nad usti. So usta … Kje? Nad brado. Brada nič ne zbada. Je glava … Kje? Na vratu. So prsti … Kje? Na dlani. In dlan je … Kje? Na roki. Roka je pri roki. Refren: To sem jaz od nog do glave. Da ne pride do zmešnjave. To sem jaz. To sem jaz. To sem jaz od nog do … To sem jaz od nog do … Je trebuh … Kje? Na sredi. So noge … Kje? Pod njim. Kje gležnji so? Na nogah. Pod nogami svet. Refren. Oči so … Kje? Nos je … Kje? So usta … Kje? Je glava … Kje? So prsti … Kje? In dlan je … Kje? Je trebuh … Kje? So noge … Kje?
Firbcologi najdejo odgovore na vsa vprašanja! V imenu vseh radovednih otrok opazujejo, sprašujejo, preizkušajo in komentirajo vse, kar jih zanima v svetu, ki nas obdaja. Najdeš nas tudi na Tik toku https://www.tiktok.com/@cist_hudo
Firbcologi najdejo odgovore na vsa vprašanja! V imenu vseh radovednih otrok opazujejo, sprašujejo, preizkušajo in komentirajo vse, kar jih zanima v svetu, ki nas obdaja. Najdeš nas tudi na Tik toku https://www.tiktok.com/@cist_hudo
V seriji 50 knjig, ki so nas napisale, iščemo knjigo, ki nas je najbolj zaznamovala, ki nas je skratka napisala. Kaj pa, če Muca Copatarica ni le otroška pravljica, temveč metafora slovenske družbe? Podobe, ki nam jih riše Ela Peroci, so se vtisnile v otroško podzavest in so nas dobesedno napisale. Muco Copatarico gotovo prištevamo med najbolj vplivne in najbolj brane slovenske otroške knjige: Ela Peroci je z njo ob izidu leta 1957 uvedla nov tip mestne pravljice, saj je snov za svoja dela zajemala iz doživljajskega sveta sodobnega mestnega otroka, v tedanji literaturi pa je prevladovala snov, ki je zajemala iz kmečkega sveta, kar je v oddaji osvetlila prof. dr. Dragica Haramija. Antropologija uporabe copat je raznolika. O tem, ali so copati kliše, ali morda celo eden simbolov Slovenstva, smo se spraševali z dr. Noahom Charneyem, ameriškim umetnostnim zgodovinarjem, ki živi v Sloveniji, otrokom bere Muco Copatarico in tudi sam nosi copate.
Bor predstavi svoje dosedanje knjige in se loti ustvarjanja nove napete zgodbe. Le kdo bodo zanimivi glavni liki, ki bodo nastopili v njej? Poglejmo.
Kdaj ste nazadnje prisluhnili kakšni zgodbi? Je bila resnična ali izmišljena? Kdo je nastopal v njej? Jakobu so všeč napete zgodbe. Iz kakšne zgodbe pa je skočil gusar Svit? S kot skok v delovni kotiček!
Jakob in Svit sestavljata abecedo. Črke so se nagajivo pomešale … Črka V je na prvem mestu, zadnja pa je J. Priskočite jima na pomoč in se tudi vi pomešajte med črke! Od A do Ž.
Besedilo: Tja v en dan vse črke slonijo, se v vsaki besedi za roke držijo. Vse so nekam jezikave, vsem do pet minut je slave. Danes črka Z je slavna, njena pa beseda glavna. Z Z kot zmaj Z Z Z Z kot zmaga/zelena Z Z kot zajec Z Z Z Z kot zvezda Z Zdaj še črka Ž je slavna, njena pa beseda glavna. Slava hitro se izpoje, črka ta naprej naj poje. Ž kot žezlo Ž Ž Ž Ž kot žlica Ž Ž kot žoga Ž Ž Ž To vse besede so na Ž. Tja v en dan vse črke slonijo, se v vsaki besedi za roke držijo. Avtor glasbe za pesem Črki Z in Ž: Gašper Lovrec Besedilo pesmi in scenarij: Sara Lužovec Mojster obdelave zvoka: Robert Sršen Režija: Špela Kuclar Montaža: Martina Bastarda Grafična podoba: Živko Ratković Glasovi: Anka Eržen, Gašper Lovrec, Nejc Jezernik, Tisa Capuder Instrumenti: kitara - Gašper Lovrec, bas kitara - Miha Ribarić, trobenta, klavir - Luka Krof, bobni - Zlatko Djogić, pozavna - Žan Plohl
Jakob je ocenil, da je današnji dan dober za dvigovanje težkih predmetov. S Svitom sta se takoj lotila dela in pri tem uporabila različne kavlje. Tudi kavelj žerjava ni manjkal. Kaj še čakate? Pridružite se jima v delovnem kotičku.
Jakob in Svit predstavljata besede na črki Z in Ž. Je med njimi tudi zmaj? Kaj pa želva? Preverite in razmislite, katere besede na Z in Ž poznate vi … Naštejte in preštejte jih!
Besedilo: Tja v en dan vse črke slonijo, se v vsaki besedi za roke držijo. Vse so nekam jezikave, vsem do pet minut je slave. Danes črka V je slavna, njena pa beseda glavna. V V kot vedro V V V V kot velikan Vii V kot vila V V V V kot vrč V Danes črka V je slavna, njena pa beseda glavna. Slava hitro se izpoje, črka ta naprej naj poje. V kot vreme V V V V kot vrata V V kot volk V V V To vse besede so na V. Tja v en dan vse črke slonijo, se v vsaki besedi za roke držijo. Avtor glasbe za pesem Črka V: Gašper Lovrec Besedilo pesmi in scenarij: Sara Lužovec Mojster obdelave zvoka: Robert Sršen Režija: Špela Kuclar Montaža: Martina Bastarda Grafična podoba: Živko Ratković Glasovi: Anka Eržen, Gašper Lovrec, Nejc Jezernik, Tisa Capuder Instrumenti: kitara - Gašper Lovrec, bas kitara - Miha Ribarić, trobenta, klavir - Luka Krof, bobni - Zlatko Djogić, pozavna - Žan Plohl
Julija in Sofija predstavljata besede na črko V. Je med njimi tudi vaza? Kaj pa vedro? Preverite in razmislite, katere besede na V poznate vi … Naštejte in preštejte jih!
Besedilo: Tja v en dan vse črke slonijo, se v vsaki besedi za roke držijo. Vse so nekam jezikave, vsem do pet minut je slave. Danes črka U je slavna, njena pa beseda glavna. U U kot urok U U U U kot uspeh Uhu U kot utež U U U U kot ura U Danes črka U je slavna, njena pa beseda glavna. Slava hitro se izpoje, črka ta naprej naj poje. U kot uhani U U U U kot usta U U kot uganka U U U To vse besede so na U. Tja v en dan vse črke slonijo, se v vsaki besedi za roke držijo. Avtor glasbe za pesem Črka U: Gašper Lovrec Besedilo pesmi in scenarij: Sara Lužovec Mojster obdelave zvoka: Robert Sršen Režija: Špela Kuclar Montaža: Martina Bastarda Grafična podoba: Živko Ratković Glasovi: Anka Eržen, Gašper Lovrec, Nejc Jezernik, Tisa Capuder Instrumenti: kitara - Gašper Lovrec, bas kitara - Miha Ribarić, trobenta, klavir - Luka Krof, bobni - Zlatko Djogić, pozavna - Žan Plohl
Julija in Sofija predstavljata besede na črko U. Je med njimi tudi uho? Kaj pa ulica? Preverite in razmislite, katere besede na U poznate vi … Naštejte in preštejte jih!
Nekoč je živel nečimrn in skop grof. Nekega dne si je z glave sčesal uš. Uš je bila tako velika, da jo je zaprl v stekleno posodo in jo še naprej redil. Sčasoma je postala ogromna, zato so jo hlapci zaklali in naredili iz nje slanino. »Kdor ugane, iz česa je ta slanina, » pravi grof, » dobi nagrado in še z mojo hčerjo se bo lahko poročil!« Za uganko je izvedel tudi mladi pastir. Odločil se,d a se bo še on preizkusil v ugibanju. Na pot je vzel zdravilno mast in z njo pomagal miši, čebeli in volku. Zaradi njegove dobrote se ga je še naprej držala sreča, slišal je pravilen odgovor in ga edini tudi povedal. Grof je bil osupel, revnemu pastirju vendar ne bo dal za ženo svoje hčere! Mladenič je dobil dodatno nalogo in tudi to rešil, saj sta mu pomagali čebela in miš. Objestni grof je revnega fanta spodil z gradu, a zdaj je mladeniču prišel na pomoč volk. S celim krdelom so zdirjali nad grad in prestrašili grofa tako, da je revež izdihnil.
Neveljaven email naslov