Veliki Edward Hopper (1882-1967) je na platna s hladno natančnostjo lovil podobe urbane in podeželske Amerike. Na fotografiji delo Hotelska soba. Foto: EPA
Veliki Edward Hopper (1882-1967) je na platna s hladno natančnostjo lovil podobe urbane in podeželske Amerike. Na fotografiji delo Hotelska soba. Foto: EPA

Na dražbi so sicer prodali 91 del iz zbirke ameriške moderne umetnosti aprila preminulega Barneyja A. Ebswortha.

Hopper, rojen v zvezni državi New York, je začel slikati že kot najstnik, nato je študiral na newyorškem Inštitutu za umetnost in oblikovanje. Slovi tako po svojih krajinah kot po portretih, ki se osredotočajo na tihe trenutke vsakdana. Pogosto je portretiral osamljene ali zdolgočasene ljudi v pisarnah, stanovanjih, motelih ali ob obedu.

Na sliki Chop Suey, ki jo je Ebsworth leta 1973 kupil za 180.000 dolarjev, je upodobil ženski, sedeči za mizo v kitajski restavraciji.

Dosedanji rekord za Hooperjevo delo je sicer po pisanju britanskega BBC držala slika z naslovom Vzhodni veter nad Weehawkenom, ki je bila leta 2013 prodana za 40,4 milijona dolarjev.

Slika ameriškega slikarja nizozemskega rodu Willema de Kooniga Ženska kot pokrajina iz leta 1955 pa je bila v torek prodana za 68,9 milijona dolarjev, s čimer je prav tako presegla dosedanji rekord za umetnikovo delo, prodano na dražbi. Rekord je doslej imela umetnikova slika Brez naslova XXV, ki je bila leta 2016 prodana za 66,3 milijona dolarjev.

Pri Christie's so za Ebsworthovo zbirko zapisali, da z vrsto slogov, od kubizma do čiste abstrakcije, "predstavlja vzpon ameriške umetnosti v 20. stoletju". Celotna zbirka je bila ocenjena na okoli 350 milijonov dolarjev.

Ebsworth (1934–2018), ameriški milijarder, ki se je ukvarjal s turizmom, predvsem z luksuznimi križarjenji, je umetnine zbiral več desetletji.

Kot je zapisal v avtobiografiji, ga je umetnost začela zanimati leta 1957. "Nisem bi poznavalec umetnosti. Muzej Louvre sem obiskal, ker je bil pomemben del Pariza. In kar sem videl, me je spremenilo." Tedaj je bil kot ameriški vojak nastanjen v Parizu.

Več podrobnosti o sveže prodanih delih Hopperja in de Kooniga najdete v priloženih posnetkih z Instagram profila hiše Christie's.

View this post on Instagram

View this post on Instagram

Willem de Kooning’s ‘Woman as Landscape’ belongs to a group of seven paintings that radically changed the artist’s depiction of the female body. When it was first exhibited in the 1950s, the work energised and scandalised the art world in equal measure.⠀ .⠀ Many of the other works in the series are now in major museum collections, including the MoMA, the Whitney and the National Gallery of Australia. ‘Woman as Landscape’ is one of few works left in private hands.⠀ .⠀ See this painting at our Rockefeller Center galleries, on view until 13 November.⠀ .⠀ Willem de Kooning (1904–1997), ‘Woman as Landscape’, 1954–55. Estimate: $60,000,000– 80,000,000.⠀ .⠀ An American Place: The Barney A. Ebsworth Collection Evening Sale – 13 November 2018.⠀ .⠀ #willemdekooning #dekooning #womanaslandscape #contemporaryart #painting #newyork #exhibition⠀ .⠀ Installation view, Abstract Expressionism, Royal Academy of Arts, London, September 24, 2016–January 2, 2017, (present lot illustrated). Photo: Carl Court / Staff / Getty Images. Artwork: © 2018 The Willem de Kooning Foundation / Artists Rights Society (ARS), New York.

A post shared by Christie's (@christiesinc) on Nov 12, 2018 at 3:21pm PST