Poklicno pot je Vodopivec začel kot univerzitetni profesor za splošno zgodovino 18. in 19. stoletja oziroma novejšo zgodovino na Univerzi v Ljubljani, kjer je poučeval do leta 1999. Foto: Gorazd Kosmač/MMC RTV SLO
Poklicno pot je Vodopivec začel kot univerzitetni profesor za splošno zgodovino 18. in 19. stoletja oziroma novejšo zgodovino na Univerzi v Ljubljani, kjer je poučeval do leta 1999. Foto: Gorazd Kosmač/MMC RTV SLO

To je zanj drugo avstrijsko odlikovanje. Leta 2010 je namreč prejel avstrijski častni križ za znanost in umetnost I. reda.

Odlikovanje je prejel za velike zasluge za poglobitev odnosov med Avstrijo in Slovenijo in za širše znanstveno sodelovanje med slovenskimi in avstrijskimi zgodovinarji.

Danes mu ga je izročila avstrijska veleposlanica v Sloveniji Elisabeth Ellison Kramer, ki je poudarila, da so ljudje, kot je profesor Vodopivec, tisti, ki že desetletja udejanjajo sosedsko politiko ter s svojim delom prispevajo k dobrososedskim odnosom med državama, sodelovanju in skupnemu življenju. Poudarila je tudi, da se redko zgodi, da je ista oseba odlikovana dvakrat.

Kot so sporočili z veleposlaništva, si je Vodopivec s svojim dolgoletnim sodelovanjem z različnimi zgodovinarji in ustanovami v Avstriji pridobil velike zasluge za poglobitev odnosov med Avstrijo in Slovenijo in za širše znanstveno sodelovanje med slovenskimi in avstrijskimi zgodovinarji.

Sorodna novica Peter Vodopivec prejel medaljo za raziskovanje jugovzhodne Evrope

Kot gostujoči profesor na univerzah v Celovcu in Gradcu se je od začetka posvečal edinstvenim vprašanjem o državah in družbah nekdanje skupne države. Posvetil se je tudi intenzivnemu sodelovanju z avstrijskimi kolegi, kar je privedlo do širšega sodelovanja med slovenskimi in avstrijskimi zgodovinarji.

Poleg tega je bil pobudnik in član leta 2001 ustanovljene Slovensko-avstrijske zgodovinske komisije in njenega projekta Avstrija in Slovenija v 20. stoletju. Njegovi simpoziji o skupnem raziskovanju slovensko-avstrijskih odnosov v 19. in 20. stoletju so prinesli trajne rezultate, hkrati pa služijo kot osnova za mlajše generacije zgodovinarjev.

Že zgodaj se je vključil v avstrijske znanstvene publikacije, zlasti za avstrijsko akademijo znanosti. V svojem znanstvenem delu se ukvarja tudi z vprašanji manjšin. Za zelo obsežno znanstveno bibliografijo je prejel nagrado Antona Gindleyja za kulturo in zgodovino srednje, vzhodne in južne Evrope. Do lanskega leta je bil tudi član izbirne komisije za nagrado Victorja Adlerja in nagrado Karla von Vogelsanga pri zveznem ministrstvu za znanost in raziskave na Dunaju.

Poklicno pot je Vodopivec začel kot univerzitetni profesor za splošno zgodovino 18. in 19. stoletja oziroma novejšo zgodovino na Univerzi v Ljubljani, kjer je poučeval do leta 1999. Od leta 1990 se ukvarja s prenovo pouka zgodovine v slovenskih šolah, od leta 1997 je član delovne skupine Sveta Evrope za zgodovino 20. stoletja, od leta 1999 pa je raziskovalni sodelavec na Inštitutu za novejšo zgodovino, še piše v sporočilu.