Dogodek pripravljata Zavod Maska in Slovensko mladinsko gledališče (SMG). Foto: BoBo
Dogodek pripravljata Zavod Maska in Slovensko mladinsko gledališče (SMG). Foto: BoBo

Ustvarjalci bodo s pomočjo predstav, predavanj in pogovorov spregovorili o novih oblikah nacionalizma in strategijah upora proti desnemu populizmu.

Sorodna novica Maja Smrekar: Ugotavljam, da je prav naša živalskost tista, ki nas dela najbolj človeške

Uvod s predstavo 6 po resničnih dogodkih
Štiridnevno dogajanje na prizorišču Nove pošte bo danes zvečer uvedla z veliko Borštnikovo nagrado ovenčana predstava Žige Divjaka 6, ki tematizira resnični dogodek iz leta 2016. Takrat so v Dijaški in študentski dom Kranj poskušali namestiti šest mladoletnih beguncev brez spremstva, vendar so zaradi nasprotovanja staršev in lokalne skupnosti morali ta načrt opustiti.

Kričati ali biti tiho?
Predstavi bo sledil pogovor Kričati ali biti tiho?, ki ga bo z ravnateljico kranjskega doma Judito Nahtigal in novinarjem Markom Jenšterlom vodila Maja Žiberna. Beseda bo tekla o vzrokih in posledicah omenjenega dogodka.

V sredo zvečer bo znova na ogled predstava 6, mogoče pa bo prisluhniti še predavanju filozofa Jerneja Kaluže z naslovom Kako je alternativa postala desna in kakšna alternativa nam preostane?.

Sorodna novica Simona Semenič: "Pogoji, v katerih delamo samozaposleni v kulturi, so nemogoči"

Spletni komentarji in tviti anonimnih avtorjev
V četrtek in petek si bo mogoče ogledati zvočno predstavo kolektiva Nova pošta z naslovom S*S, katere besedilo je v celoti nastalo na osnovi spletnih komentarjev, tvitov in izjav v medijih več kot 50 večinoma anonimnih avtorjev, napisanih kot odziv na fotografiji lanskih nagrajenk Prešernovega sklada Maje Smrekar in Simone Semenič.

Predstavi bo sledil pogovor Slovensko domoljubje in umetniški škandal, na katerem bodo sodelovali sociolog Aleš Črnič, antropologinja Irena Šumi in sociologinja Ksenija Vidmar Horvat. Sodelujoči se bodo spraševali, kaj sploh je domoljubje in na čem je utemeljeno.

Gledališki esej (Ne)dolžno domoljubje
Zadnji dan bo namenjen predavanju-performansu Boštjana Narata z naslovom (Ne)dolžno domoljubje. Avtor se v gledališkem eseju, ki je formalno razpet med predavanje in solo predstavo, s pomočjo dveh osebnih izkušenj z državo sooča s pojmom domoljubja.