Spremembe prihodkov z naslova dohodnine po zakonu o glavnem mestu je vlada vključila v dopolnitve predlogov proračunov za 2013 in 2014, ki jih je pripravila na seji v četrtek. Foto: BoBo
Spremembe prihodkov z naslova dohodnine po zakonu o glavnem mestu je vlada vključila v dopolnitve predlogov proračunov za 2013 in 2014, ki jih je pripravila na seji v četrtek. Foto: BoBo

Finančni minister Janez Šušteršič pojasnjuje, da se jim je zdelo primerno, da se zmanjša tudi ta transfer, saj so povprečnino znižali vsem občinam.

Nasprotno ljubljanski župan Zoran Janković to vidi kot "maščevanje malega človeka, ki ne more dojeti, da se Ljubljana razvija" in upa, da se vlada ne bo maščevala Ljubljani, ker njen župan vlade ne podpira.

"Ne kaznujemo Ljubljane"
Na vprašanje, ali se s takšnim predlogom kaznuje Ljubljana, ki jo kot župan vodi Zoran Janković oz. ali je za predlogom nasprotovanje Jankoviću, pa je Šušteršič odgovoril: "Ne, seveda ne. V Ljubljani ne živi samo župan Janković, ampak tudi jaz in nimam nobene želje, da bi jo kaznoval."

Po Šušteršičevih besedah zakon o glavnem mestu predvideva, da glavno mesto dobi poseben dodaten transfer iz proračuna, ki je določen v odstotku dohodnine in bi bil prihodnje leto po zdajšnji ureditvi 15 milijonov evrov.

V situaciji, ko so vsem občinam znižali povprečnino in s tem dobili približno od 30 do 40 milijonov evrov finančnega učinka v proračunu, pa so ocenili kot primerno, da tudi ta transfer Ljubljani nekoliko zmanjšajo. Dodal je, da so za Ljubljano predvideli 20-odstotno znižanje, kar pomeni tri milijone manj.

Spremembe prihodkov z naslova dohodnine po zakonu o glavnem mestu je vlada vključila v dopolnitve predlogov proračunov za 2013 in 2014, ki jih je pripravila na seji v četrtek. Vlada jih bo določila v predlogu zakona o izvrševanju proračuna, ki ga bodo vložili v DZ, je še povedal Šušteršič.

Janković upa, da ne gre za maščevanje vlade
Nasprotno pa to vidi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je dejal, da "na žalost" o tem vsaj uradno ne ve nič, da proračun še ni sprejet in da je minister pač "nekaj napisal". Če bi Ljubljani res vzeli denar, pa to vidi kot "maščevanje malega človeka, ki ne more dojeti, da se Ljubljana razvija". Sicer pa upa, da se vlada ne bo maščevala Ljubljani, ker njen župan vlade ne podpira.

Nekatere občine tožijo državo
Prav danes pa je na Okrožnem sodišču v Ljubljani potekal drugi narok v odškodninski tožbi, ki so jo proti Republiki Sloveniji leta 2008 poleg MOL-a vložile še občine Trzin, Log - Dragomer in Šempeter-Vrtojba, ki državo tožijo za vračilo denarja, ki jim je bil po njihovem mnenju krivično odvzet z leta 2007 uveljavljenim zakonom o financiranju občin.

MOL je tako vložil tožbo za skoraj 56,8 milijona evrov, Trzin za 960.000 evrov, Log - Dragomer za 190.000 evrov, Šempeter-Vrtojba pa za 470.000 evrov, z obrestmi od začetka veljavnosti zakona. Današnja obravnava je bila zadnja, sledila naj bi le še pisna sodba, ki bi jo lahko dobili v nekaj tednih.