Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

"Napovedujem naznanitev suma storitev kaznivih dejanj za osumljence Tomaža Seljaka, nekdanjega predsednika uprave Telekoma Slovenije, Blaža Ranta, zastopnika Inštituta za avtorsko pravico, in neznane osebe v Telekomu Slovenije, Slovenska demokratska stranka in NovaTV24.si, informativna televizija, ker se je zlorabil položaj podjetja, ki je v večinski državni lasti, ker gre za oškodovanje družbe in ker ta hip v tej smeri ne poteka prav nobena preiskava. Pričakujem, da organi te zadeve pregledajo in ocenijo, ali je to vredno preiskave," je poudaril Jani Möderndorfer (LMŠ), ki je član preiskovalne komisije, ki preiskuje domnevno nezakonito financiranje SDS-a.

Zaradi javnega interesa se je čutil dolžnega obvestiti javnost, s čim se je ukvarjala preiskovalna komisija, ki preiskuje domnevno nezakonito financiranje SDS-a. Na podlagi dokumentacije, ki jo je prejela komisija od različnih virov, pa je mogoče ugotoviti sporno poslovanje NovaTV24.si, je poudaril. V podrobni predstavitvi je orisal, kako se je v NovaTV24.si v prvih letih njenega delovanja prek različnih podjetij pretakal denar iz Madžarske in vlogo Telekoma Slovenije pri financiranju NovaTV24.si. Spomnil je, da je NovaTV24.si v aprilu leta 2020 od Telekoma Slovenije začela pridobivati domeno za distribucijo svojega televizijskega programa. S tem je Telekom postal glavni financer NovaTV24.si, to pa pomeni, da danes njeno poslovanje namesto Madžarov financirajo Telekomovi slovenski naročniki, je dejal.

Sorodna novica Janša pred preiskovalno komisijo tudi tokrat zavrnil očitke, da se je SDS financiral nezakonito

"Ta televizija ne bi preživela toliko let, če ne bi imela madžarskega denarja. To je razvidno iz dokumentacije in iz pretoka denarja. Vse je preverljivo, vprašanje pa je, ali pravi ljudje to preverjajo," je poudaril. Že v uvodu je bil kritičen do predsednika preiskovalne komisije Gregorja Periča (Konkretno), ki je po njegovem mnenju oviral delo komisije in se tudi povsem postavil na stran vladajoče koalicije. Perič se ni dejavno vključeval v preiskavo, ni spraševal prič, ni pregledoval dokumentacije, temveč je imel nalogo čim bolj zavlačevati delo preiskovalne komisije, da ne bi bilo končnega epiloga, je dejal.

S parlamentarno preiskavo želijo poslanci ugotoviti dejansko stanje glede politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma vplivanja na domnevno pranje denarja v NKBM-ju tujih državljanov in z njimi povezanih pravnih in fizičnih oseb. Prav tako naj bi preiskava ugotovila politično odgovornost nosilcev javnih funkcij zaradi suma nezakonitega financiranja SDS-a in suma delovanja izdajateljev medijev v lasti te politične stranke in z njo povezanih fizičnih in pravnih oseb pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami leta 2018.