Jutranja gneča na štajerski avtocesti. Foto: promet.si
Jutranja gneča na štajerski avtocesti. Foto: promet.si

Sneženje – ponekod tudi močno – ovira promet po državi. Ponekod nastajajo daljši zastoji. "Prilagodite hitrost in varnostno razdaljo ter upoštevajte, da boste za pot potrebovali več časa kot običajno. Na pot se odpravite le z zimsko opremo in očiščenim vozilom," sporočajo s prometnoinformacijskega centra.

AC pri Slovenski Bistrici. Foto: promet.si
AC pri Slovenski Bistrici. Foto: promet.si

"Težav v prometu nismo zaznali do pete ure zjutraj, ko je prišlo do prvega zdrsa tovornega vozila na območju Celja in pozneje na štajerskem delu. To so posledice velikega priliva tovornih vozil iz Avstrije. To je bila ena izmed zahtevnejših zimskih akcij za Dars, mislim, da nas sneg ni presenetil, več kot 200 operativnih delavcev je skrbelo za varne in pretočne avtoceste," je za TV Slovenija pojasnila Jana Vrhovnik z Darsa.

Na štajerski avtocesti med Dramljami in priključkom Celje vzhod proti Ljubljani je zaprt vozni pas zaradi zdrsa tovornega vozila. Nastal je daljši zastoj od Maribora proti Celju. Pot iz Maribora do Ljubljane je časovno daljša za več kot dve uri kot po navadi.

Na cestah čez prelaze Predel, Korensko sedlo, Ljubelj in Jezerski vrh je obvezna uporaba verig. Cesta čez prelaz Vršič in Volče–Solarji je zaprta.

Občasno bo še rahlo snežilo

Dežurni vremenoslovec Uroš Strajnar je za današnji dan napovedal, da bo oblačen, ponekod bo občasno rahlo snežilo. Pričakujejo, da bo zapadlo od pet do 10 centimetrov snega. Temperatura bo koli 0 st. Celzija, na Primorskem pa višja in tam bo deževalo. Petek bo jasnejši in suh. Več sonca bo v nedeljo. Otoplitve za zdaj ne napovedujejo, zato se bo snežna odeja nekaj časa obdržala.

Največ snega v severnem delu države

Vremenoslovci so največ novega snega do četrtka zjutraj napovedovali v Julijskih Alpah, kjer je zapadlo okoli pol metra novega snega.

V Ljubljani je zapadlo okoli 20 centimetrov snega, v Mariboru 13, največ, od 15 do 20 centimetrov, pa ga je po nižinah padlo na Notranjskem. V Kranju je snežna odeja debela 24 centimetrov, na Cerkniškem jezeru 23, v Idriji in Kočevju 21, na Ptuju in v Celju 12, v Novem mestu in Postojni osem, v Murski Soboti tri centimetre.

Na Koroškem je zapadlo do okoli 20 centimetrov novega snega, v višje ležečih območjih pa več. Glavne ceste oz. državne ceste na Koroškem so splužene in prevozne z ustrezno zimsko opremo, so pa zasnežene, ker še vedno sneži. Splužena je tudi cesta do smučišča Kope, je pojasnil vodja cestnovzdrževalne baze podjetja Voc Celje za Koroško Aleksander Celan.

Na Gorenjskem je zapadlo od 15 do 40 centimetrov novega snega, največ na višjeležečih območjih. V Ratečah je tako ob 40 centimetrih novega snega snežna odeja debela že več kot 80 centimetrov. V Bohinju je padlo okoli 30 centimetrov snega, nižje na Gorenjskem pa okoli 20.

Na Celjskem je zapadlo od 15 do 50 centimetrov snega. V Celjski zimski službi pravijo, da je na cestah snežna brozga, vendar so vse ceste prevozne z ustrezno zimsko opremo. Zgodilo se je nekaj zdrsov tovornih vozil na Halerjevem hribu in v Mestinju na cesti Celje–Rogaška Slatina, kjer so nastali tudi daljši zastoji.

Na prehodu med Notranjsko in Primorsko je bila napovedana tudi nevarnost žleda, a se na srečo ni uresničila.

Ponekod prekinjena oskrba z elektriko

V več krajih na Koroškem in Štajerskem je okrnjena oskrba z elektriko. Ponekod so prekinjene telekomunikacijske povezave. Gasilci marsikje posredujejo zaradi podrtih drevesnih debel in prekinjene električne napeljave. Do izpada električne energije je prišlo tudi na manjšem območju Gorenjske, na meji s severno Primorsko v Podbrdu.

Na Koroškem sta se zaradi težkega snega podrla dva daljnovoda, in sicer na območju Črne na Koroškem in Mežice. Težave so tudi v občini Podvelka in v Logarski dolini. "Na Koroškem se ponekod pod težo snega še vedno lomijo drevesa in daljnovodi, tako da se število odjemalcev brez električne energije v primerjavi z jutrom pravzaprav povečuje. Trenutno je brez elektrike 429 odjemalcev, predvsem na območju Črne, Mežice in Slovenj Gradca. Medtem se na Štajerskem koncu razmere umirjajo. Zjutraj je bilo na Pohorju in v Slovenskih goricah 157 odjemalcev brez elektrike," je za TV Slovenija poročala Lea Vornšek Pejovnik.

Na Tolminskem in Idrijskem je bilo zjutraj brez elektrike približno tisoč odjemalcev. Večino okvar so že odpravili, je za Radio Slovenija povedal Radko Carli iz Elektra Primorska. Največ težav je bilo v krajih Podbrdo, Petrovo Brdo, Porezen, Bukovski vrh, Šentviška Gora in Gorenja Trebuša. Večinoma je šlo za podrta drevesa na daljnovodih in potrgane žice, so pojasnili na Elektro Primorska in zagotovili, da bodo napake dokončno sanirane čez dan. Kot sicer opozarjajo v novogoriškem podjetju, zaradi otresanja snega obstaja možnost novih napak.

Na cesti Velika Kostrevnica–Lupinica v občini Šmartno pri Litiji so gasilci odstranili večje podrto drevo, ki je padlo čez cesto in ustavilo cestni promet. Tudi na cesto Cerkno–Novaki v občini Cerkno je zaradi snega padlo več vej, dreves in poškodovalo telefonsko napeljavo.

Zdrsi avtomobilov, tudi v potok

V naselju Jablanica v občini Sevnica je voznik z osebnim vozilo zdrsnil z zasneženega cestišča in obstal na strmini. Gasilci so vozilo zvlekli na cestišče. V naselju Andraž nad Polzelo v občini Polzela je osebno vozilo zapeljalo s cestišča in pristalo na boku v potoku. Gasilci so vozilo potegnili iz potoka in postavili na kolesa. V nobenem primeru ni bil nihče poškodovan. V naselju Sveta Barbara v občini Škofja Loka je osebno vozilo prav tako zapeljalo s ceste v potok in se prevrnilo. Gasilci so z avtodvigalom vozilo dvignili nazaj na cestišče. V Drstelji v občini Destrnik se je voznik osebnega vozila prevrnil na streho. Posredovali so gasilci, ki so pomagali pri oskrbi in prenosu dveh poškodovanih udeležencev.

V Piranu zaradi visokega plimovanja in vetra sprožili sireno

Regijski center za obveščanje Koper je okoli 22. ure v Piranu zaradi visokega plimovanja morja in močnega južnega vetra sprožil sireno javnega alarmiranja z znakom opozorilo za nevarnost, so sporočili z Uprave za zaščito in reševanje.

Obilno sneženje, nevarnost žledu

Za večino države izdano oranžno opozorilo

Zaradi napovedanega vremenskega dogajanja je Arso za četrtek za velik del države, razen za severovzhod, izdal oranžno vremensko opozorilo. Uprava za zaščito in reševanje pa ob napovedanih padavinah poziva k previdnosti in preventivnemu ravnanju.

Na upravi svetujejo, da že med sneženjem preventivno čistimo poti in površine, ki jih uporabljamo, da smo pozorni na pokanje vej in da se izogibamo hoji pod drevesi, prav tako odsvetujejo parkiranje vozil pod drevesi.

Pozivajo, naj se ne zadržujemo v bližini električnih daljnovodov, ne dotikamo pretrganih kablov in drugih delov napeljav, saj so lahko pod napetostjo. Vsem voznikom svetujejo, naj se na pot odpravijo le, če je to nujno.

Nevarnost plazov na severozahodu države

Letošnja zimska sezona je že doslej prinesla nekaj snega tudi ponekod po nižinah, največ pa ga je zapadlo v višjih predelih Gorenjske in Koroške. Že zdaj za severozahod države velja precejšnja nevarnost snežnih plazov, po navedbah Velkavrha pa bo ostalo nevarno tudi v prihodnjih dneh.

Obilna pošiljka snega