Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

Finančna uprava je poziv k prijavi dohodkov od oddajanja nepremičnin v turistični najem objavila v začetku lanskega decembra. Pridobila je namreč podatke o teh dohodkih, a je zavezancem ponudila slaba dva meseca časa, da se s samoprijavo izognejo plačilu globe. Ta lahko znaša od 400 do 30.000 evrov. Ob tem so na Fursu zatrdili, da so pridobili podatke tako o fizičnih osebah kot tudi o fizičnih osebah z dejavnostjo in pravnih osebah, ki so dohodke z oddajanjem nepremičnin v turistični najem dosegale v Sloveniji in tudi v tujini. Imeli naj bi torej tudi podatke o oddajanju nepremičnin preko spletnih portalov, kot sta npr. Airbnb in Booking. Kako so do njih prišli, niso razkrili.

Delo na črno

Posameznik lahko oddaja in oglašuje oddajanje prostih nastanitvenih zmogljivosti v turistične namene le, če ima to dejavnost ustrezno registrirano. Fizična oseba, ki oglašuje ali oddaja nepremičnine v turistični najem in ni vpisana ali nima priglašenega dela, opravlja delo na črno. Zavezance zato pozivajo, naj preverijo, ali so napovedali vse tovrstne dohodke. Če jih niso, jim ponujajo možnost vložitve samoprijave najpozneje do danes in v tem primeru bodo plačali le tri odstotke obresti od premalo plačanega oziroma neplačanega davka.

Zavezanci svoje obveznosti povečini poravnavajo tik pred iztekom roka

Teden dni pred iztekom roka se je za namen oddajanja nepremičnin v turistični najem za "nazaj" registriralo 43 zavezancev. Kot so povedali na Fursu, številka ni velika, vendar pričakujejo, da se jih bo večina registrirala v zadnjem tednu pred iztekom roka. Tudi sicer namreč zavezanci svoje davčne obveznosti povečini poravnavajo tik pred iztekom roka, so pojasnili. Da nameravajo v prihodnje oddajati nepremičnine v turistični namen, pa se je v zadnjem mesecu in pol registriralo 167 zavezancev, od tega 25 kot pravne osebe in 142 kot fizične osebe z dejavnostjo.

Foto: MMC