Foto:
Foto:

Gre za izvedbo enega izmed ukrepov, ki smo jih napovedali decembra v povezavi z vložitvijo predloga zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov v zakonodajni postopek, je po seji vlade pojasnila ministrica in dodala, da so se tedaj z ministrstvom za zdravje uskladili, da ne bodo uveljavljali posebnega tobačnega centa, temveč bodo prilagodili trošarinsko politiko. "S predlagano uredbo se predlaga zvišanje trošarine na cigarete v dveh korakih, in sicer najprej s 106 na 109 evrov ter s 1. julijem na 111 evrov. Hkrati pa se za sorazmerno enak znesek predlaga tudi zvišanje trošarine na druge tobačne izdelke," je pojasnila Erman Vraničarjeva.

Trošarinski prihodki ostajajo del integralnega proračuna

Sredstev, ki naj bi jih na letni ravni zbrali iz naslova teh trošarin, bo po besedah ministrice za dobrih 11 milijonov evrov. Na vprašanje, ali bodo sredstva namenjena ministrstvu za zdravje, je odgovorila, da so se že lani dogovorili, da bodo ministrstvu za zdravje zagotovili dodatna sredstva v višini približno štirih milijonov evrov za preventivne aktivnosti na področju zdravja, a mora biti za te aktivnosti najprej pripravljen program. "Delno bodo tako sredstva namenjena ministrstvu za zdravje, dogovarjamo se tudi glede drugih rešitev, ki bodo za seboj potegnile zagotavljanje več proračunskih sredstev za področje zdravja. Trošarinski prihodki pa ostajajo del integralnega proračuna," je ponovila.

Računajo na triodstotni padec prodaje

Cena trošarinskih izdelkov se po besedah Erman Vraničarjeve oblikuje prosto, zato je vprašanje koliko jo bodo dvignili ponudniki. Ocenila je, da bodo kadilci za škatlico cigaret odšteli okoli 10 centov več. Ministrica je še dodala, da so na ministrstvu ocenili, da bo zaradi postopnega dviga trošarin prišlo do manjšega vpliva na upad prodaje trošarinskih izdelkov, kljub temu pa računajo na triodstotni padec prodaje. Kot je pojasnila, ocena izhaja iz dosedanjih ugotovitev ob dvigih trošarin.

Foto: Reuters