
Sunki burje so po bazoviški gmajni tokrat razpršili otožne melodije harmonike in prodorne verze o predani borbi za svobodo. Zanjo so se žrtvovali Ferdo Bidovec, Fran Marušič, Zvonimir Miloš in Alojz Valenčič, ki so septembra leta 1930 pod streli padli ob 6:43. Spomin nanje je med mladimi Slovenci v Italiji, ki na slovesnosti sodelujejo kot recitatorji še kako živ. Antje Gruden: "V časih, v katerih živimo, se je vedno dobro spomniti, kaj so naši fantje žrtvovali in počeli zato, da lahko danes spregovorimo v slovenskem jeziku."
Premalo pa je usoda prvih antifašistov v Evropi poznana v matični domovini, je prepričan pranečak Ferda Bidovca, Marko Bidovec, predsednik fundacije, ki si prizadeva za rehabilitacijo štirih junakov: "Ni tistega globokega čutenja, kako velika žrtev je bila borba za slovenski jezik in narod v času miru, kajti umrli so za domovino pred prihodom Hitlerja na oblast in preden se je organizirala oborožena borba v drugem svetovnem spopadu."
Poleti 2020 sta se junakom poklonila tedanja predsednika držav Borut Pahor in Sergio Mattarella. Pričakovati je bilo, da bo simbolni spravni gesti sledila tudi rehabilitacija junakov, ki v Italij še vedno veljajo za teroriste, a politične volje, kot kaže, ni. Pravni postopki na vojaškem sodišču pa so tvegani, opozarja Milan Pahor iz odbora za proslavo Bazoviških junakov: "V primeru zavrnitve prošnje je zadeva končana, nimaš možnosti priziva in ostane zadeva taka, kot je, naši ostanejo teroristi za vedno. To se lahko spremeni samo, če bo volja, bodisi v Sloveniji bodisi v Italiji, da se to uresniči."
Petkove spominske slovesnosti v Ljubljani se bo udeležila tudi predsednica republike Slovenije Nataša Pirc Musar, na osrednji nedeljski slovesnosti na Bazoviški gmajni pa bo prisotna tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje