Piranski župan Đenio Zadković z zapisi na facebooku in svoji spletni strani dviga veliko prahu. Foto: Radio Koper/Lea Širok
Piranski župan Đenio Zadković z zapisi na facebooku in svoji spletni strani dviga veliko prahu. Foto: Radio Koper/Lea Širok
Piranski župan je zelo dejaven na socialnih omrežjih. Foto: Radio Koper

Piranski župan je leta 2016 pisal predsedniku ZDA Donalde Trumpu. Zaželel mu je vso srečo na volitvah in med drugim pojasnil, da bi svoje fotografije, zaradi simbolnih povezav s svojim imenom, rad razstavil na prizorišču terorističnega napada »ground zero«. Leta 2015 je o načrtih, da bi ustanovil banko Združenih narodov v Kopru, pisal takratnemu generalnemu sekretarju OZN Ban-Ki-Moonu. O načrtih za novo neodvisno individualno cerkev s sedežem v Piranu je pisal papežu Frančišku. Rdeča nit vsega je nekakšen nov, pravičnejši svetovni red. Pisma je skupaj s fotografijami objavil na svoji spletni strani. Čeprav Zadković poudarja, da je bilo to pred županovanjem, je nanje še vedno ponosen.

»Če nekdo zdaj dela tak konstrukt, tak atentat name, to je njegova stvar. Meni s tem delajo reklamo. Jaz sem zelo navdušen nad tem, kar mi delajo. Če vi preberete mojo spletno stran koanphotopeoms, tisto prvo stran, boste nad tem navdušeni

V piranskih svetniških skupinah dogajanja zaenkrat ne želijo komentirati. Eden od županskih kandidatov na zadnjih volitvah Andrej Korenika poudarja, da so pisma iz časa, ko Zadkovič še ni bil župan, in da si vsakdo lahko sam ustvari mnenje o vsebini. A ob tem dodaja.

»Sem veliko bolj kritičen do tega, kar se dogaja od dneva, ko je Zadković postal župan in njegovih objav, ki jih dnevno piše na svojem facebook forumu, ki so popolnoma neprimerne, velikokrat žaljive in s katerimi želi diskreditirati in obračunati z ljudmi

Na komentarje občanov, ki od župana na družbenih omrežjih pričakujejo več razsodnosti in racionalnosti, pa župan odgovarja.

»Jaz sem zelo racionalna oseba drugače, vsa moja duhovnost je dodana vrednost.«

Del občanov Pirana se zaradi ravnanja Dženia Zakodoviča sprašuje, ali je župana možno odpoklicati ali razrešiti. Odpoklic župana na predlog občanov ni mogoč. To možnost je državni zbor sicer pred leti najprej potrdil, a je po vetu državnega sveta za uzakonitev v parlamentu zmanjkalo podpore. Predsednik Združenja občin Robert Smrdelj, tudi sam dolgoletni župan, še danes meni, da je tako prav:

»Bojazen je bila, da bi protikandidati, ki izgubijo na volitvah, spodbujali takšne predloge in referendume in iskali svojo priložnost ter zlorabili možnost odpoklica.«

So pa občine podprle možnost, da do odpoklica lahko pride na predlog vlade.

»Če se oceni, da župan nečesa ne počne tako, kot bi moral, bi morala državni zbor in vlada prevzeti odgovornost in funkcionarja – župana razrešiti.«

Župana lahko predčasno razreši državni zbor na predlog vlade, če ne izvršuje odločb ustavnega sodišča ali pravnomočnih odločb sodišča, pristojnega za upravne spore, ki mu nalagajo z ustavo in zakonom skladno ravnanje. Pred leti je tak poziv vladi in državnemu zboru poslala civilna iniciativa iz Črnomlja, ki je predlagala razrešitev županje. A neuspešno. Takrat je ministrstvo za javno upravo pojasnilo, »da je treba te razloge dokazati objektivno in da ne dopuščajo arbitriranja.«

Župan lahko odstopi sam, v tem primeru sledijo nove volitve župana, ne pa tudi občinskega sveta. Odstop je piranski župan že napovedal, a tega ni uresničil.

Lea Širok in Tjaša Škamperle