Blaž Pahor. Foto: Osebni arhiv
Blaž Pahor. Foto: Osebni arhiv

Blaž Pahor, ki bo v tem letu dopolnil 25 let, prihaja iz Opatjega Sela na Krasu. Zanj bi lahko rekli, da mu je bila glasba položena v zibko. Njegov oče Pavel Pahor je učitelj klavirja na Glasbeni šoli Nova Gorica, zborovodja in aranžer zborovskih in drugih skladb, pa tudi knjižničar na novogoriški glasbeni šoli. Blaž je po očetu dobil ljubezen do glasbe in vsestranskost; je jazz pianist, aranžer in skladatelj. Poučuje klavir tako na Šoli petja in glasbe Barbare Šinigoj v Bukovici kot tudi v okviru glasbenega izobraževanja JazzObala v Kopru. Poleg projektov, ki temeljijo na izvajanju glasbe v raznih jazz zasedbah, dirigira Big Bandu NOVA iz Nove Gorice, ki tudi sicer redno izvaja njegove aranžmaje in kompozicije. Do leta 2019 je deloval kot reden član skupine Sam’s Fever, ki je leta 2015 zmagala na evropskem tekmovanju interpretov glasbe Elvisa Presleya v sklopu evropskega Elvis Presley festivala v Bad Nauheimu, in s katero so leta 2018 na tem festivalu nastopili z ameriško pop-gospel pevko Darlene Love. Sodeluje s številnimi znanimi slovenskimi glasbenimi izvajalci in zasedbami, kot so Tatjana Mihelj, David Mozetič, Tjaša Fajdiga, Barbara Šinigoj, Jani Šepetavec, Boštjan Simon, JazzObala, Ladybugs, Gala Dance Orchestra in drugi. Igral je tudi z Vladom Kreslinom, Tinkaro Kovač, Aniko Horvat, Marino Martensson, Ratkom Divjakom …

Začnimo na začetku: pri štirih letih je že igral na klaviature. Oče ga je spodbujal pri glasbenem razvoju, dodatno še nono s harmoniko. V hiši in na vasi so ob posebnih priložnostih vedno poskrbeli, da sta zvenela glasba in petje, s katerima je Blaž tudi odraščal. Začel je peti v otroškem zboru, sledil je mladinski cerkveni zbor, v katerem včasih še zapoje. »Petje predstavlja en velik del mojega glasbenega razumevanja. Če od malega poješ, treniraš posluh. Hvaležen sem tudi za vse zborovske izkušnje, ki sem jih dobil tudi od očeta.«

Blaž Pahor je najprej končal nižjo stopnjo v Glasbeni šoli Nova Gorica in se klasičnega klavirja učil v razredu svojega očeta, potem je štiri leta obiskoval nadstandardni program za jazz in zabavno glasbo Glasbene šole Nova Gorica pod mentorstvom Marjana Mlakarja. »On je bil glavni pobudnik, da sem šel v jazz smer in v pop vode. Pod njegovim mentorstvom sem tudi uspešno opravil sprejemne izpite za vpis na konservatorij v Ljubljani. Pokazal mi je osnove jazz in pop glasbe, delala sva tudi na aranžmajih za pop band in improvizaciji, nekaj celo na področju produkcije. Spoznal sem, da je ta zvrst glasba veliko svobodnejša, vsaj v principu nima toliko pravil. To mi je ustrezalo. Hvaležen sem Marjanu, da mi je pokazal veliko različnih aspektov te glasbe, da sem se lahko sam odločil, v katero smer bom šel.«

V rubriki Primorski glasbeni talenti, ki jo pripravljamo v sodelovanju s časnikom Primorske novice, predstavljamo mlade primorske glasbenike, ki se ukvarjajo s klasično glasbo in dosegajo opazne uspehe doma in v tujini. V istoimenski rubriki oddaje Glasbeni abonma, ki bo na sporedu v četrtek ob 20. uri, bomo gostili 24-letnega Blaža Pahorja in vam v poslušanje ponudili pester nabor skladb, s katerimi se mladi glasbenik predstavlja kot izvajalec, avtor ali aranžer.

V letu 2017 se je vpisal na Konservatorij za glasbo in balet v Ljubljani, ki ga je obiskoval eno leto, saj je s študijem jazz klavirja nadaljeval na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu v Avstriji v razredu Olafa Polziehna in leta 2022 tam zaključil dodiplomski študij. Med študijem se je dodatno izpopolnjeval pri mentorjih, kot so Renato Chicco, Marko Črnčec, Milan Stanisavljević, Igor Matkovič, Luis Bonilla, Jim Rotondi, Sigi Feigl, Johannes Berauer, Ed Partyka, Jim Snidero, Dick Oatts, Dena De Rose … Blaž Pahor je kreativna oseba, ki v glasbi raje ustvarja kot samo izvaja že napisano glasbo. Kaj pa vzorniki? »Nimam samo enega vzornika, za vsako področje imam svojega. Če izpostavim jazz pianiste, mi je najljubši Chick Corea, ki je bil pravi genij, njegova glasba me vedno inspirira. Še en takšen je Mulgrew Miller, ki ga spremljam zadnji dve leti. Na področju kompozicije je veliko dobrih skladateljev. Impresionira me filmska glasba, posebno Ennio Morricone in John Williams, ki me navdihujeta. Pa vsa klasična glasba, ki jo poslušam od časa do časa. Poslušam vse po malem. Največ glasbe sem spoznal skozi projekte, pri katerih sem sodeloval. Še najmanj mi je blizu elektronska glasba, narodno-zabavna pa mi je všeč. Z njo sem odraščal. Doma sem se spoprijateljil s harmoniko. Nimam kaj reči čez narodno-zabavno glasbo, sploh če je dobra.«

Blaž vse resneje razmišlja o nadaljevanju študija, magisteriju iz jazz klavirja ali kompozicije. Čeprav se še ni odločil, na kateri univerzi bi študiral, ima v mislih tujino. Odločitev ni preprosta: ali naj študij vpiše v kateri od sosednjih držav in ostane blizu domačim projektom, ki bi jih nadaljeval, ali naj odide v kakšno bolj oddaljeno državo, naredi premor v domačem okolju in si tako pridobi čim več novih izkušenj.