
»Pia je že zelo zgodaj pokazala izredno zanimanje za glasbo in tudi flavta ji je bila pisana na kožo, saj je takoj dobila lep ton in začela lepo igrati. Je zelo delavna, inteligentna mladenka, ki hitro osvoji vse, kar ji je naloženo. Je ena izmed tistih otrok, ki niso nadarjeni samo za glasbo, ampak tudi za veliko drugih stvari. Je energična, razgledana in aktivna na različnih področjih. Zato se tudi ni odločila za nadaljnje glasbeno šolanje, a prepričana sem, da jo bo glasba vedno spremljala,« je povedala Doris Kodelja, ki v Podružnični glasbeni šoli Šempeter pri Gorici že osmo leto poučuje Pio Ptičak. 14-letna flavtistka, sicer učenka 9. razreda Osnovne Šole Ivana Roba v Šempetru, je zelo zgodaj začela s solističnim nastopanjem in igranjem v različnih komornih skupinah. Izstopajoča je njena izkušnja igranja v triu flavt, v katerem je njena mentorica združila svoje učenke iste generacije: ob Pii še Niko Pahor in Anejo Žorž.
Udeležba na 10. mednarodnem tekmovanju Svirel 2018, na katerem je sestav prejel srebrno plaketo, je močno zaznamovala mlade glasbenice, ki so tako stkale posebno prijateljsko vez in se trenutno pripravljajo na mednarodno tekmovanje v Italiji. »Igranje v triu mi je zelo všeč. Skladbe, ki jih izvajamo, so vedno zelo zanimive in skupno poustvarjanje neke nove pesmi je resnično nekaj najlepšega. Hkrati je ob tem vedno veliko smeha in zabave,« nam je zaupala Pia, ki se je lani in leta 2019 na državnem tekmovanju Temsig preizkusila tudi solistično in osvojila priznanje in bronasto nagrado. A veliko bolj privlačno ji je skupno muziciranje, ki ga uresničuje v šolskem simfoničnem orkestru: »V orkestru je namreč toliko različnih inštrumentov. Vsak je majhen, a pomemben delček v celoti. Da na koncu zazveni vse mogočno in bogato, pa se moramo med sabo dobro usklajevati. In ta proces mi je zelo zanimiv.«
Simpatična, zgovorna mlada glasbenica se rada sooča z raznolikim repertoarjem, a vendar so ji ljubše skladbe, ki so nastale v obdobju romantike: «No, tudi klasicizem mi je bolj všeč kot barok, impresionizem in ekspresionizem. Med skladbami, ki sem jih doslej izvajala, so mi najbolj všeč pesmi Blaža Puciharja. Moja izbrana skladba pa je Les Trapézistes, Marie-Agnès Sauvignet, s katero sem pred leti prvič nastopila izven goriške okolice, in sicer v Tolminu. Nastop mi je zelo dobro uspel in sem nanj še danes ponosna.«
Šempetrska flavtistka v radijski oddaji
Ko je bila mlajša, je za krajše obdobje obiskovala klasični balet, kasneje pa različne skupine za sodobni ples, a je kmalu ugotovila, da je najbolje, da se osredotoči na poglabljanje glasbene umetnosti, ki ji gre najbolje. Trenutno nima velikih ciljev in načrtov za prihodnost, na glasbenem področju pa si želi, da bi se lahko s triom flavt udeležila čim več tekmovanj. Ko bo zaključila nižjo glasbeno šolo, pa svoje flavte nikakor ne bo zanemarjala: »Mogoče bom spremljala Mladinski pevski zbor Šempeter - Vrtojba, ki ga vodi Mojca Maver Podbersič in v katerem tudi sama že nekaj časa prepevam. Če pa me bo k sodelovanju povabila katera od pihalnih godb, se bom tudi z veseljem odzvala.«
Pia, ki je v osnovni šoli uspešna tudi na tekmovanjih v zgodovini, matematiki in logiki, bo jeseni nadaljevala šolanje na Škofijski gimnaziji Vipava.