Usoda vode je v naših rokah, pravijo Mladi za podnebno pravičnost Maribor, ki zbirajo podpise za referendum o Zakonu o vodah. Podpis lahko občani Maribora oddajo pred Upravno enoto, restavracijo Slovegija, Pekarno Magdalenske mreže ali pred GT 22; dnevno pridobijo približno sto podpisov.

Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik

Gibanje Zapitnovodo.si si prizadeva s svojimi podporniki po vsej Sloveniji zbrati 40 tisoč overjenih podpisov za vložitev referenduma o Zakonu o vodah. Zakaj je priobalni pas, vključen tudi v Zakon o vodah, tako pomemben. Uroš Macerl iz Eko kroga: »V tem priobalnem pasu mora biti življenje, mora biti narava, mora biti biodiverziteta, morajo biti habitati. In v ta priobalni pas ne moremo dati gostiln, turizma, parkirnih prostorov, nakupovalnih centrov, bencinskih servisov.«

Takšna stališča podpirajo tudi Mladi za podnebno pravičnost Maribor. Diana Dajčman:
»Nemočno opazujemo, kako je zrak vedno slabši, ozonski pas vedno tanjši, otoki plastike sredi morij pa vedno večji.« Z dejstvom, da bo planet še v času njihovih življenj postal nenaseljiv, so jih seznanili že v šoli, dodaja Dajčmanova. »Na spletnem portalu javne uprave ministrstvo nasprotnike zakona sprašuje, ali se zavedamo odgovornosti in škode, ki smo jo bojda povzročili z zaustavitvijo veljavnosti zakona. Finančna sredstva za urejanje vodotokov in s tem večanje poplavne varnosti se namreč ne bodo mogli koristiti.«

Ne gre za politično temo, ampak nadpolitično, pa dodaja Uroš Macerl: »Katerakoli vlada bi naredila tako neumne poteze, kot jih je zdajšnja, proti vsaki vladi bi šli z istimi potezami. Branili bi vodo. In našo prihodnost.«

Odločitev pa je preprosta, ali želimo naravo, ali pa pozidavo, še pravi sogovornik.