Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik

Pandemija covida-19 je s seboj prinesla številna odpuščanja in negotovosti v gospodarstvu. Kljub temu pa ni vse popolnoma brezupno. Evropski sklad za regionalni razvoj in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo Republike Slovenije tistim s podjetniško idejo ponujata sredstva, s katerimi lahko v štirih mesecih podjetniško idejo pretvorijo v lastno podjetje. Projekt PONI, POdjetno Nad Izzive, sočasno izvaja osem organizacij v Sloveniji.

Projekt PONI se izvaja v obalno-kraški, osrednjeslovenski, jugovzhodni Sloveniji, gorenjski, koroški, pomurski, podravski in primorsko-notranjski regiji. Po besedah koordinatorke projekta v Pomurski regiji, Maše Zemljič, z Razvojnega centra Murska Sobota »gre za model podjetniškega usposabljanja, v okviru katerega potencialni podjetniki in podjetnice v štirih mesecih zaposlitve na Razvojnem centru Murska Sobota razvijejo in realizirajo svojo podjetniško idejo. Cilj je torej, da po končanem usposabljanju odprejo podjetje.«

Kar zagotovo ni majhen zalogaj, če kandidat nikoli prej ni zajadral v podjetniške vode, zato ga. Zemljič dodaja, da se v skupinah do 12 udeležencev potencialni podjetniki, za obdobje štirih mesecev redno zaposlijo na Razvojnem centru Murska Sobota, »kar pomeni, da v tem času prejemajo plačo z vsemi dodatki. Za delo imajo na voljo opremljene pisarne, hkrati pa so deležni predavanj, usposabljanj, delavnic in pa seveda tudi mentoriranja. Tako da skozi celotno usposabljanje mi obdelamo področja, za katera menimo, da so ključna za razvoj podjetnikov.«

Potencialnim podjetnikom in podjetnicam ponujajo skupinske delavnice, v sklopu katerih obdelajo 18 področij. »Ta področja vključujejo od začetka, od neke priprave poslovnega modela, do finančnega načrta in potem na koncu tudi plana promocije. Za nas je pomembno, da se udeleženci znajo prodati, predstaviti svoje ideje, tako da organiziramo tudi delavnice komuniciranja, digitalnega marketinga, delavnico celostne grafične podobe, imajo pa na voljo tudi individualna svetovanja, ki jih lahko izkoristijo bolj za svoja področja, ki jih namenijo temu, da se izpopolnijo na tistem področju, ki ga zares potrebujejo. V prejšnji skupini smo imeli recimo podjetnico, ki si je želela odpreti kavarno. Ona se je udeležila tečaja za baristko.«

Prijavijo se lahko potencialni podjetniki ne glede na spol, starost in izobrazbo. Vabijo torej vse, ki imajo »poslovno idejo in željo po samostojni podjetniški poti, morda imajo hobi, ki bi ga radi spremenili v poklic ali pa že nekaj časa razmišljajo o lastnem podjetju, pa nekako ne morejo narediti naslednjega koraka. Pogoj je, da se programu priključijo le tisti, ki imajo stalno ali začasno bivališče prijavljeno v pomurski regiji. Obenem pa je pomembno tudi to, da v preteklosti še niso bili vključeni v projekt PONI ali pa projekt Podjetno v svet podjetništva, ki je predhodnik projekta PONI.«

Projekt se, kot omenjeno, izvaja tudi v drugih Slovenskih regijah, zato se pri drugih organizacijah lahko prijavijo tudi potencialni podjetniki in podjetnice iz drugih koncev države. »Mislim, da je na spletu res ogromno informacij, tako da če samo vtipkate PONI Podjetno Nad Izzive, boste našli vse možne izvajalce programa.«

To je 3. izvedba projekta v Pomurju. Iz prve skupine potencialnih podjetnikov in podjetnic so že zaživele 3 ideje. »V Pomurju smo dobili vrtnarijo brez embalaže, pod imenom Brigitin Vrt, Brigita je med drugim izdala tudi knjigo o vzgoji lastnih sadik. Vikica je odprla digitalno agencijo, v okviru katere ponuja storitve spletnega marketinga. V središču Murske Sobote pa se kmalu odpira tudi trgovina Naša bauta. To bo trgovina z lokalnimi izdelki brez plastične embalaže.«

Dodaja, da je poleg mentoriranja in usposabljanja pomemben tudi »vidik druženja in stik med udeleženci. Zdi se mi, da se med njimi stkejo vezi in povezave, tudi poslovne. Že v prvi skupini smo opazili, da so se začeli udeleženci hitro povezovati med sabo in seveda tudi tokrat, pri drugi skupini vidimo, da je najbolj pomemben vidik v bistvu druženje, to neko podporno okolje in sodelovanje.«

V projektu je zajeta tretja prednostna os Evropskega sklada za regionalni razvoj. »To je dinamično in konkurenčno podjetništvo za zeleno gospodarsko rast. Gre za prednostno naložbo spodbujanja podjetništva, zlasti z enostavnejšim izkoriščanjem novih idej v gospodarstvu in pospeševanjem ustanavljanja novih podjetij, tudi preko podjetniških inkubatorjev.«

Po besedah Zemljičeve celotna vrednost projekta znaša nekaj čez 850.000 €, od tega je 75 % sofinancirano iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, preostanek pa iz državnega proračuna.

Za vključitev v program je treba oddati prijavo na razpis. »Trenutno imamo aktiven razpis za tretjo skupino, ki je odprt do 24.5.2021. S 1.7.2021 namreč pri nas nastopi nova, 3. skupina PONI programa.«

Razpis najdete na spletni strani Razvojnega centra Murska Sobota, na www.rcms.si/poni.

Radio Slovenija Internacional / Projekt Euranet Plus – boljše razumevanje Evrope #EuranetPlus