Evropska unija nadaljuje pot oblikovanja energetske unije, ki bo postala obvezujoča za vse države članice. Imajo dva cilja: učinkovita raba energije in zmanjševanje izpustov. Tudi o teh temah se je evropska komisarka za promet Violeta Bulc pogovarjala danes v Mariboru s predstavniki gospodarstva in energetskih družb.

Podnebne spremembe so dejstvo, in na nas je odgovornost da se na njih ustrezno pripravimo oziroma jih zajezimo, do učinkovitih rezultatov, torej do ničelne stopnje vpliva družbe na te klimatske spremembe, lahko pridemo samo s sodelovanjem različnih deležnikov, meni evropska komisarka za promet Violeta Bulc: »Ambicije so visoke, ničelna stopnja onesnaženja do 2050, z jasno začrtanimi cilji do leta 2030, in z močnimi finančnimi mehanizmi, ki vse te cilje tudi podpirajo

Poceni energije danes ni več, pravi Miran Rožman iz Energetike Maribor: »tako da je potrebno razmisliti, kako preiti s fosilnih goriv k obnovljivim virom.«
V ospredju energetske tranzicije v Evropi je sprememba ogrevanja in mobilnosti meni direktor Elektra Maribor Boris Sovič:
»Tako sprememba v ogrevanju, kot mobilnosti, pa bosta imela velik vpliv na omrežja, ker bodo električna vozila, kot črpalke, priključena na omrežja. Ta je potrebno okrepit, to se tudi intenzivno dela,« in se sistematično gradijo robustna, napredna omrežja, kar pa ima tudi finančne posledice.


Kdaj bo sprejet energetski koncept v Slovenijji?
»Pomembno je, da zberemo vse dobre ideje, tako v energetskem sektorju, prometnem, okoljskem sektorju, in nekaj dobrega za Slovenijo naredimo

Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik

pa pravi državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Bojan Kumer.