Civilna iniciativa Za Pohorje brez vetrnih elektrarn pripravlja skupaj z občinami Slovenska Bistrica, Ruše, Oplotnica, Slovenske Konjice, Lovrenc na Pohorju, Zreče in Vitanje dopis, ki ga nameravajo prihodnji teden poslati Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo in Ministrstvu za naravne vire in prostor. V njem bodo zahtevali, naj ministrstvi izrazita jasno stališče glede umeščanja oziroma neumeščanja vetrnih elektrarn na Pohorje oziroma da se ustavijo vsi načrtovani postopki umeščanja elektrarn na Pohorje, pa tudi priprava študij variant in proučevanje pobud. Predlagali bodo tudi skupni sestanek lokalnih skupnosti in predstavnikov ministrstev.
Civilna iniciativa: "Zahtevamo natančne informacije o tem, kaj se pravzaprav dogaja."
V postopku priprave državnega prostorskega načrta Mislinja poteka priprava študije variant za postavitev štirih vetrnih elektrarn na Pohorju, na pobudo ministrstva za okolje pa je bil predlagan tudi osnutek državnega prostorskega načrta Lasina-Gradišče, ki predvideva še nekaj dodatnih vetrnih elektrarn na Pohorju – koliko, še ni znano. V zvezi s temi postopki je Civilna iniciativa ZA Pohorje brez vetrnih elektrarn prejšnji mesec že prejela odgovor ministrstva za naravne vire in prostor, a z odgovorom niso zadovoljni. Kot pojasnjuje Drago Mahorko iz iniciative, država ne upošteva volje lokalnih prebivalcev, ki so vetrnim elektrarnam na Pohorju že večkrat izrazili odločni NE. Kot pravi, ljudem zmanjkuje potrpljenja, naveličani so zavajajočih odgovorov. V dopisu, ki ga bodo poslali pristojnima ministrstvoma, bodo zahtevali natančne informacije glede tega, kaj se v zvezi s tem pravzaprav dogaja: "Želimo dobiti podatke, kateri državni prostorski načrti se poskušajo umeščati na naše Pohorje, v kateri fazi so posamezni državni prostorski načrti, ali gre za študijo variant, pobudo, predlog,.. Ker tega nihče od nas uradno ne ve."
Župan Ivan Žagar: "Kot kaže, se postopki, kljub nasprotovanju lokalnih skupnosti, nadaljujejo."
Župan občine Slovenska Bistrica Ivan Žagar je že konec aprila letos obema pristojnima ministrstvoma posredoval zahtevo po ustavitvi vseh postopkov za umeščanje vetrnih elektrarn na Pohorje, in sicer sklicujoč se na jasno stališče občinskega sveta in vseh krajevnih skupnosti, ki "pokrivajo" bistriški del Pohorja, da so proti vetrnim elektrarnam. Žagar se čudi, kako se lahko ti postopki kljub temu nadaljujejo. "Jasno je, da se postavitvi vetrnih elektrarn na Pohorju nasprotuje. Kot kaže, pa se postopki nadaljujejo. In o tem bi bilo treba vsaj obvestiti lokalno skupnost."
V civilni iniciativi pa ob tem opozarjajo še na to, da gre pri sedaj načrtovanih elektrarnah na Pohorju za območja, za katera so strokovne institucije, kot sta Zavod za gozdove Slovenije in Zavod za varstvo narave, že lani podale negativno strokovno mnenje za postavitev vetrnic – šlo je za integralne postopke za umeščanje vetrnih elektrarn na območju Areha, Treh Kraljev in Gradišča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje