Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Danes so v šolah, vrtcih in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok pripravili »nadomestni« Tradicionalni slovenski zajtrk, ki ga lani na dan slovenske hrane ni bilo možno izvesti zaradi epidemioloških razmer. Z njim se krepi ozaveščanje o pomenu lokalno pridelane hrane, pa tudi o zdravih prehranjevalnih navadah.

V mnogih vrtcih in šolah so to jutro začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Ta po besedah ministra za kmetijstvo Jožeta Podgorška nosi več sporočil: »Tradicionalni slovenski zajtrk je odlična priložnost, da najširši slovenski javnosti sporočimo dvoje: prvič, da je zajtrk pomemben del naših prehranskih navad, ker je del zdravega prehranjevanja, in drugič - vsej naši javnosti, tudi potrošnikom, želimo sporočiti, da je nakup lokalnih živil izjemno pomeben zato, da ohranjamo slovensko podeželje, slovensko kmetijstvo.«

Zaradi razmer smo tradicionalni slovenski zajtrk jeseni izvedli v domačem krogu, tokratna izvedba v živo ima zato dodatno težo; predsednica Zveze Slovenske podeželke mladine Anja Mager izpostavlja, da je treba mlade ozavestiti o tem, od kod prihaja hrana: «Koliko truda je bilo vloženega v njeno pridelavo in predelavo, predsvem pa je to ozaveščanje in učenje o tem, zakaj je dobro in pravilno posegati po lokalno pridelani hrani.«

Tradicionalni slovenski zajtrk prinaša še eno pomembno sporočilo in sicer zavedanje problema zavržkov hrane oziroma odpadne hrane. Tudi na tem področju lahko vsak izmed nas naredi korak v smeri zmanjševanja.