Humanitarne organizacije v Mariboru so se ustrezno pripravile na drugi val epidemije, tako da ljudem v stiski lahko zagotavljajo materialno in drugo potrebno pomoč. Na Rdečem križu sicer poudarjajo, da potrebujejo donacije dobrih ljudi, saj so v nezavidljivem finančnem položaju, na Nadškofijski Karitas pa bi radi v uporabo dobili hišo, kamor bi namestili morebitne covidne bolnike iz njihovega zavetišča.

Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik


V teh težkih časih humanitarni organizaciji, kot sta Nadškofijska Karitas Maribor in območna enota Rdečega križa, skrbita za ljudi v stiski, kolikor je le mogoče, tako na materialni kot tudi psihološki ravni. »Prva in glavna sprememba, ki smo jo uvedli, je, da se hrana v našem skladišču na Ljubljanski ulici, in vse drugo, deli dvakrat tedensko, na podlagi predhodnega klica,«
pravi sekretar Metod Dolinšek iz območne organizacije Rdečega križa. Približuje se zahtevna zima, Rdeči križ je v velikih finančnih težavah, saj letos niso izvedli letovanj, vzdrževati pa morajo vse objekte v Punatu. Zato prosijo za donacije: »Vsak evro, ki ga prejmemo preko donacij, neposredno usmerimo do uporabnikov bodisi socialnih, zdravstvenih ali drugih programov,« pove Dolinšek.

V skladu s strogimi ukrepi in navodili pristojnih služb izvajajo na Nadškofijski Karitas Maribor poleg delitve materialne pomoči tudi druge programe, to so: Donirana hrana, Ljudska kuhinja Betlehem in Ambulanta Karitas, Zavetišče Karitas in Materinski dom. »Vsak dan izdamo v kontekstu donirane hrane 25 prehranskih košar in 30 obrokov; tako dosežemo 150 ljudi,«
pravi generalni tajnik Darko Bračun. Zavetišče Karitasa je polno zasedeno: »Trenutno iščemo predvsem za naše zavetišče lokacijo, hišo, kjer bi lahko za osebe, ki bi zbolele, po navodilih NIJZ, vzpostavili rdečo cono.«

Na Nadškofijski Karitas še opozarjajo, da je v času epidemije manj možnosti za priložnostni zaslužek ljudi, ki so pod ali tik nad pragom revščine.