Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Novembrska snežna pošiljka z večdnevnimi temperaturami pod ničlo, prvi zimski tedni, ki so spominjali na jesen, in rekordno topel začetek leta s temperaturami nad 15 stopinj Celzija povzročajo težave pridelovalcem. Kot ugotavljajo svetovalci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor, bo za dobro letino ključna ohladitev. Opozarjajo, da še vedno čutijo posledice lanskoletne suše in da mora zemlja ne glede na temperature počivati.

Jablane na območju mariborskega zavoda še ne poganjajo, do manjšega nabrekanja brstov prihaja pri breskvah. Opazne so posledice lanske suše v slabši kakovosti cvetnih nastavkov, pomembna pa bosta zimski rez in ohladitev, ki jo pridelovalci težko pričakujejo, pove specialist za sadjarstvo mariborskega Zavoda za kmetijstvo in gozdove Andrej Soršak: »Da bi sadna drevesa še naprej počivala. Če se bo nadaljevalo v stopinjah, kot smo jih imeli v preteklem tednu, potem bo to predstavljalo katastrofo, saj vemo, da se je januar šele začel, mi pa poznamo spomladanske pozebe tja vse do prvomajskih praznikov. Obeta se nam dokaj naporno leto.«

Močno so se razvila žita, ki bodo kmetom, v kolikor bo v prihodnjih mesecih zapadlo veliko snega, povzročala težave zaradi snežne plesni. Svetovalec na zavodu Timotej Horvat nadaljuje: »Tudi vseh škodljivcev, ki prezimijo v tej zgornji plasti, zima ne bo uničila. Velike težave bomo imeli spomladi predvsem na žitih z mišmi in drugimi škodljivci.«

Za rastline se je začela pomlad, in kot opozarja svetovalka za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak, bodo vrtnine potrebovale pomoč: »Spremljajte vremensko napoved in če šle bodo temperature pošteno pod -5 stopinj, pokrijte vrtnine, ki prezimijo na prostem.«

Kot dodaja, pa je ozimnica zaradi visokih temperatur v temperaturno nekontroliranih okoljih že začela kaliti.