Foto: Radio Maribor/Matic Gosak, osebni arhiv
Foto: Radio Maribor/Matic Gosak, osebni arhiv

Gost oddaje je Matic Gosak iz Selnice ob Dravi, maturant mariborske II. gimnazije, ki se je moral zaradi družbene angažiranosti aprila lani zagovarjati pred sodiščem. Kot polnoleten bo leto pozneje prvič uveljavil volilno pravico. Je glas mladih, ki jih zanima družbena resničnost in ki z vso pravico kritično presojajo svet odraslih. Najbolj se boji, da bo tudi sam nekoč izgubil ideale ali se pozabil iskreno postaviti zanje. Poklicne ambicije želi uresničiti v arhitekturi, še raje pa kot igralec, zato v oddaji interpretira Macbetha, ki ga upodablja v okviru Gledališča gnosis. In ja, rad ima Slovenijo in si prav zato želi boljših voditeljev.

Odrasli mladim nalagamo velik izziv - preživeti v svetu, ki ga oblikujemo, ki ga uničujemo odrasli. Kakšen zgled smo, kakšne vrednote posredujemo, kakšno dediščino zapuščamo? Mladi sogovornik upravičeno razmišlja kritično. O posledicah covida in ukrepov, ki jih je prikrajšal za polnovredno šolanje in zaradi katerih smo bili omejeni na t.i. mehurčke pravi:«Bil je turbulenten čas in se je bilo veliko za pogovarjati o politiki in smo se pogovarjali o politiki, večinoma z ljudmi, ki razmišljajo enako kot mi. To pomeni, da smo imeli večinoma samo eno perspektivo na vse skupaj. Zdi se mi, da nas je polariziralo dosti bolj, kot smo bili polarizirani prej, pa že prej je bilo hudo. Prišli smo do stanja, tudi med mladimi, da če imamo neko ustvarjeno mnenje, smo v njega tako trdno prepričani, da se preprosto ne pogovarjamo več o drugih pogledih, temveč se začnemo kregati za svoj pogled in ga trdno zagovarjamo na vse pretege. Ne damo si časa, razmišljati tudi o drugih pogledih. Grozno je, ker sploh ni več nekega dialoga.«

Veseliti se kritike

Zmotno je prepričanje, da politika mladih ne zanima, narobe pa je tudi razmišljati, da ni njihova stvar, se o njej izrekati kritično. Sogovornik bo letos prvič uveljavil volilno pravico in se mu zdi to odlično:«Rekel bi, da če politik ne zna sprejeti nekega javnega mnenja, če to jemlje osebno ali kot neko žaljenje, kar pogosto vidimo, se mi to zdi popolnoma neprofesionalno. Navsezandje je to služba, ki jo opravlja, da skuša čim bolje služiti svojim državljanom in s tem delati dobro. Če kot poltik dobiš neko kritiko od ljudi, ki jim služiš, je to kar dobro sporočilo, da moraš nekaj spremeniti. To ni žaljenje, temveč navodilo, kako dobro delati. Če se politik tega zaveda, da mora služiti ljudem in skupnemu dobremu, bo kritike vesel

Vse za Beatle

Če ne bi živel v sedanjosti, katero drugo obdobje bi izbral? »Če gledam s perspektive balnalnih stvari, glasbe in filma, so mi bila vedno všeč 60-eta in 70-leta. Sem strasten oboževalec Beatlov in bi dal vse, da bi jih videl v živo. Vsa takratna hipijevska subkultura mi je zelo blizu in se mi zdi, da bi bilo zanimivo to doživeti. Vem, to je mimo in družba se je spremenila, v veliko pogledih na boljše, v nekaterih pogledih pa tudi precej na slabše«, je še povedal Matic Gosak.

Celoten pogovor lahko slišite tu: