Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
V oddaji Obrazi sosednje ulice je bila z nami mag. Lilijana Urlep, arhivska svetovalka Nadškofijskega arhiva v Mariboru, ki pozna vrsto zanimivosti iz preteklosti. Ste vedeli, da sta bila Prešeren in Slomšek sošolca? Pa tudi o tem, kako s pomočjo spleta pridemo do podatkov o naših prednikih...
316 epizod
Obrazi sosednje ulice je portretna oddaja, njeni gostje pa so optimistični, pogumni, kritični in nekoliko drugačni, včasih tudi samosvoji. Vsi prihajajo s Štajerske, z vseh vetrov, s svojim pogledom na življenje in izkušnjami nas bogatijo, opogumljajo ter širijo naša obzorja.
V oddaji Obrazi sosednje ulice je bila z nami mag. Lilijana Urlep, arhivska svetovalka Nadškofijskega arhiva v Mariboru, ki pozna vrsto zanimivosti iz preteklosti. Ste vedeli, da sta bila Prešeren in Slomšek sošolca? Pa tudi o tem, kako s pomočjo spleta pridemo do podatkov o naših prednikih...
Gost tokratnih Obrazov sosednje ulice je Luka Krajnc, nogometaš, ki je že svojo otroško pot začel pri nogometnem klubu Maribor, a je bil že pri rosnih šestnajstih letih po debitantskem nastopu v članski konkurenci prodan v tujino. V pogovoru smo se sprehodili po njegovih postojankah od Genove do nemške Fortune in Hannovra, po trinajstih letih legionarstva in 30-ih na svojih plečih pa se je znova vrnil Slovenijo. V svoj prvi klub, Maribor, kjer mu pogodba velja do poletja 2026, z možnostjo podaljšanja še za eno leto.
Gost oddaje Obrazi sosednje ulice je dolgoletni vodja mariborskega akvarija-terarija Branko Kolar. Pogovarjali smo se o njegovem 40-letnem delu v tej priznani ustanovi, o neutrudnih prizadevanjih za nove prostore, pa tudi o medijsko odmevnem ugrizu kače strupenjače.
Gostja tokratne portretne oddaje Obrazi sosednje ulice je diplomirana inženirka agronomije Maja Klemen Cokan iz Šempetra v Savinjski dolini – svetovalka pri celjski enoti Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, ob tem pa še kmečka gospodinja, žena, mama, aktivistka in zagovornica sonaravnega, ekološkega, biodinamičnega kmetovanja. Poudarja, da je tudi sodobno industrijsko kmetijstvo ujeto v planetarne sheme pohlepa, vendar moramo ohraniti zdrav razum in spoštljiv odnos do zemlje in vsega kar so na tem področju počeli že naši predhodniki. Tehnična realizacija Zoran Perko.
Z naravovarstvenikom z mariborskega Zavoda za varstvo narave Andrejem Grmovškom se pogovarjamo o naravi in naravnih znamenitostih, ki jih moramo varovati, če želimo preživeti. O razprodaji in uničevanju narave, ki smo mu priča v sodobnem času, pa tudi o tem, da ljudje vse bolj živimo mimo narave.
Gost sobotne oddaje Obrazi sosednje ulice je bil Žiga Kos, obraz minule sezone. Aktualnega trenerja odbojkaric Nove KBM Branik Maribor smo ujeli ob začetku priprav, govorili pa o akciji, aktualnostih v ekipi in se ozrli na odbojkarsko dogajanje minulih olimpijskih iger.
Pogovarjali smo se z doktorico filozofije Karolino Babič, ki deluje na področju socialnih in solidarnostnih ekonomij. Ugotavljali smo, da smo v času, ko prevladuje individualizem, prepričani, da so oči sveta uprte v nas in da moramo biti najboljši ter da je obljuba mladim, da imajo možnost izbire svojega življenja, varljiva in nepoštena.
Danes bo na Ptuju že 10., jubilejni, tradicionalno dobro obiskani festival žlahtne kapljice salon sauvignon, gost naše oddaje Obrazi sosednje ulice pa bo njegov organizator Slavko Dobnik -- kulturolog, novinar, popotnik, promotor kulinarike in vina, sicer pa družinski človek, ki rad vrtnari in uživa v naravi. Zanj so vinarji umetniki, ki v sodelovanju z naravo ustvarjajo čudovite vinske kreacije. (foto: Igor Modic)
V tokratni (11.5.2024) portretni oddaji Obrazi sosednje ulice je naš gost dr.Borut Holcman – nekdanji katoliški duhovnik in zdaj profesor pravne zgodovine na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru… Človek je predvsem bitje svobode, dialoga in ljubezni in mi smo dolžni biti drug do drugega predvsem – ljudje… Tehnična realizacija Zoran Perko, avtor oddaje Tone Petelinšek.
V Obrazih sosednje ulice smo gostili športnika, trenerja, analitika, fizioterapevta in soustvarjalca podkasta Ofsajd, aktualnega trenerja slovenskih odbojkaric Nove KBM Branik, Žigo Kosa. Kljub rosnim 30-im letom se je že preizkusil v vlogi trenerja, doma in v tujini, vmes pa je ob treniranju odbojkaric s svojim pogledom na šport v nogometnem podkastu izobraževal druge. Kot glavni trener odbojkaric je pripeljal dekleta v petih mesecih od povprečne ekipe do naslova pokalnih prvakinj, do srebra v državnem prvenstvu in do brona v srednjeevropski ligi Mevza.
Gostja oddaje Obrazi sosednje ulice je bila mariborska fotografinja Maja Modrinjak, ki je fotografijo spoznavala že od malih nog; z njo jo se seznanil že njen oče, znani fotografski mojster Dragiša. Modrinjakova je bila tudi ena izmed prvih kamermank v Mariboru. (foto: Maja Modrinjak)
V oddaji Obrazi sosednje ulice smo gostili mariborskega slikarja, oblikovalca in glasbenika Ota Rimela. Ljubitelji umetnosti ga poznajo kot vizualnega umetnika, ki se v svojih vizualnih kompozicijah pogosto ukvarja s svetlobo, ljubitelji glasbe pa kot soustanovitelja skupine Lačni franc, ter nekdanjega kitarista skupine Laibach.
Solistka mariborskega baletnega ansambla Tijuana Križman Hudernik je prišla iz Pirana v Maribor zaradi ljubezni do baleta, stara 14 let in – ostala. V 20-ih letih je plesala v številnih znanih predstavah, v najnovejšem baletu Grk Zorba nastopa v naslovni vlogi Marine. Z njo smo se pogovarjali o ustvarjanju baletnih predstav, gostovanjih v tujini, delu asistentke koreografije pa tudi o življenju v Mariboru.
Z nami je bil upokojeni novinar in urednik Franček Jauk, soustvarjalec prvih korakov televizijskega programa v Mariboru, ki se je poklicno kalil pri časopisu Večer in Radiu Maribor ter kasneje postal eden pionirjev prvih korakov televizije na Štajerskem. Tik pred upokojitvijo je decembra 2003 v radijski oddaji napovedal, da pa s slovesom od poklicnega dela prihaja čas za literaturo. Leta 2009 je tako izšel biografski roman »Le enkrat je kar je«, ki se bere kot zgodovina mesta Maribor skozi minulih šest desetletij. Pred časom je izšla knjiga z naslovom »Z njimi popotujem« v kateri se srečamo z avtorjevimi sopotniki, številnimi bolj ali manj znanimi osebnostmi, ki jih je srečeval v svojem poklicnem času, posebno dragocena pa je pozornost, ki jo nameni mladostnemu dnevniku svoje mame, ki je nastajal v tridesetih letih minulega stoletja. Še malo pa bo izšla tudi tretja knjiga, osnova zanjo je dnevniška beležka njegovega prijatelja, olimpionika Leona Štuklja. Franček Jauk je mladostni novinarski strasti, radovednosti in ustvarjalnosti v zrelem obdobju dodal novo vrednost s katero ohranja spomin na ljudi in čase, ki bi brez njegovih zapisov po bližnjicah časa odtekli v pozabo.
Igor Plohl, učitelj v bolnišnični šoli na Oddelku za otroško in mladostniško psihiatrijo v mariborskem Kliničnem centru, je od svojega 29. leta invalid na vozičku. O težki življenjski preizkušnji in soočanju z invalidnostjo je pred leti v zahvalo za pomoč svojim učencem na Osnovni šoli Bojana Ilicha ustvaril slikanico o Levu Rogiju, ki je bila začetek novega življenja … Igor Plohl je na invalidskem vozičku že 16 let. Je avtor več slikanic, ki mlade ozaveščajo o invalidnosti, in dveh romanov. O srečevanju z mladimi, aktivizmu za boljši položaj invalidov in delu bolnišničnega učitelja, pa tudi o svojem drugačnem, a bogatem življenju, v tokratni oddaji Obrazi sosednje ulice.
Gostja oddaje Obrazi sosednje ulice je dolgoletna ravnateljica Višje strokovne šole za živilstvo in prehrano v Izobraževalnem centru Piramida Maribor doktorica Blanka Vombergar. Že vse od študija se ob pedagoškem delu posveča tudi raziskovanju prehrane, posebej se je posvetila preučevanju ajde – poljščine, ki se v zadnjem času znova vrača na naše krožnike.
Gostja oddaje Obrazi sosednje ulice je Sanja Veličković, modna oblikovalka in tehniška sodelavka na področju tekstilstva na Univerzi v Mariboru. Pri mladih pogreša več osebnega sloga, obžaluje diktat tekstilne industrije, v načinu oblačenja pa opaža vpliv podnebnih sprememb. Pravi, da jo izraz trajnostna moda kar razdraži. Ni namreč nadzora nad izdelavo tekstila, trajnost pa lahko najbolj živimo tako, da manj kupujemo in več kombiniramo. Prepričana je, da slog in kreativnost ne potrebujeta veliko denarja ter napeljuje, da poskusimo novo – pri oblačenju je namreč tako kot v kulinariki: če ne poskusiš, ne veš, ali ti bo všeč.
MEJRA FESTIĆ – simpatična in vitalna Mariborčanka z medaljo Abrahama v žepu, priznana finančnica, profesorica na Ekonomsko-poslovni fakulteti UNI Maribor… pred leti je bila tudi viceguvernerka Banke Slovenija… ljubiteljica narave, živali in vsega kar tako milostno in radostno to Življenje daje in ponuja...
Gost Obrazov sosednje ulice je nekdanji smučar, kasneje smučarski trener, naš občasni strokovni sodelavec za potrebe pokrivanja Zlate lisice, zdaj pa športni psiholog, predavatelj, učitelj, mentor in še bi lahko naštevali, Matej Lunežnik.
Gostja oddaje Obrazi sosednje ulice je spletna vplivnica in ustvarjalka spletnih vsebin Maša Črešnik iz Maribora. Svojo ustvarjalno pot je začela s pisanjem modnega bloga, danes pa kreativna 30-letnica svoje sledilce nagovarja na družbenih omrežjih. V pogovoru smo se dotaknili začetkov njenega delovanja na spletu, ustvarjanja vsebin na družbenih omrežjih in prednostih ter slabostih tega novodobnega poklica. Govorili bomo tudi o materinstvu in prepletu le-tega z medijsko izpostavljenostjo, saj ima Maša tudi tri hčere, vse stare manj kot pet let.
Neveljaven email naslov