Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Petek, 9. avg. 2024

Ars • Pet, 9. avg.

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Dan začenjamo z obletnicami rojstev.

ROBERT NICOLAS CHARLES BOCHSA / LOUIS DUPORT: NOKTURNO ŠT. 1
Klarinet: JOŽE KOTAR, harfa: NICOLETTA SANZIN FABBRI

REYNALDO HAHN: Benetke, pesmi v beneškem narečju
NAD ZASPANO VODO
BARKA
PLAVOLASKA V GONDOLI
Tenor: ANTHONY ROLFE JOHNSON, klavir: GRAHAM JOHNSON

WOLFGANG AMADEUS MOZART: KONCERT ZA VIOLINO ŠT. 3 V G-DURU, K. 216, STRASSBURŠKI
SIMFONIČNI ORKESTER COLUMBIA, violina: ZINO FRANCESCATTI, dirigent: BRUNO WALTER

BOJAN ADAMIČ: SUITA ZA HARMONIKO
Harmonika: ERNŐ SEBASTIAN

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

PHILIP GLASS: SIMFONIJA ŠT. 10
ORKESTER AURORA, dirigent: NICHOLAS COLLON

KAROL PAHOR:
MINIATURE ZA FAGOT IN KLAVIR
MINIATURE ZA ROG IN KLAVIR
Fagot: JOŽE BANIČ, rog: KAREL BRADAČ, klavir: ACI BERTONCELJ

"Poletje je," preprosto ugotavlja pesnica Anja Golob v Morski pesmi. In kaj je ob tem najpomembnejše? Kako nas pesnica vodi do osrednje ugotovitve in sporočila? To ugotavljamo ob Morski pesmi v izjemni interpretaciji Nataše Barbare Gračner. Začne se z motom – citatom iz pesmi srbske glasbene skupine Ekatarina Velika.

V zadnjem delu Glasbene jutranjice se bomo danes posvetili slovenskim skladateljem. Številni od njih so v svojih delih posegali po slovenskih ljudskih temah, v njih slikali lepote Slovenije ali pa uglasbljali poezijo slovenskih pesnikov.

ALDO KUMAR: ISTRSKA SUITA
GODALNI ORKESTER SLOVENSKE FILHARMONIJE, dirigent: MARKO LETONJA

BOJAN GLAVINA: FUNTAZIJA ZA FLAVTO IN KLAVIR
Flavta: MATEJ ZUPAN, klavir: BOJAN GLAVINA

CIRIL PREGELJ / OTON ŽUPANČIČ: CICIBAN CICIFUJ
MAKSO PIRNIK / OTON ŽUPANČIČ: CICIBAN IN ČEBELA
OTROŠKI PEVSKI ZBOR OSNOVNE ŠOLE POLHOV GRADEC

BLAŽ ARNIČ: PRIPOVEDKE ZA KLARINET IN KLAVIR, OP. 46
DUO CLARIPIANO: Klarinet – DUŠAN SODJA, klavir – TATJANA KAUČIČ

ŽIGA STANIČ: SONATA ZA GODALA
SIMFONIČNI ORKESTER RTV SLOVENIJA, dirigent: EN SHAO

IGOR DEKLEVA: LJUBLJANSKE RAZGLEDNICE
Klavir: IGOR DEKLEVA

JANI GOLOB: URŠKA IN POVODNI MOŽ (BALET V 6 SLIKAH)
SIMFONIČNI ORKESTER RTV SLOVENIJA, dirigent: ANTON NANUT

LUCIJAN MARIJA ŠKERJANC: PIHALNI KVINTET
PIHALNI KVINTET ARIART: flavta – MATEJ ZUPAN, oboa – MAJA KOJC, klarinet – JOŽE KOTAR, fagot – DAMIR HULJEV, rog – ANDREJ ŽUST

NEJC KUHAR: izbor iz 12 PRELUDIJEV
Kitara: LEON RAVNIKAR

10:00
Poročila

Sprehod skozi partiture slovenskih skladateljev, ki so uporabili francosko poezijo v skladbah za glas in glasbilo in v zvočnih pesmih brez besed. Peter Šavli je za naslove vrste skladb za različne zasedbe izbral posamezne verze iz pesmi v prozi francoskega simbolističnega pesnika Arthurja Rimbauda z značilnim, pomensko zastrtim naslovom Being Beauteous. Brina Jež Brezavšček je uglasbila pesem Ob lepem somraku Andréja Bretona, Bor Turel pa pesem Izničena čipka Stéphana Mallarméja.

11:00
Poročila

Slovenski manjšini na avstrijskem Koroškem in Štajerskem se spoprijemata s številnimi težavami. Prihodnje leto bo minilo 70 let od podpisa avstrijske državne pogodbe, v kateri je 7. člen zaščitnik manjšinskih pravic, ki pa v celoti še vedno niso uresničene. Zato so osrednje manjšinske politične organizacije na avstrijskem Koroškem nedavno Evropskemu parlamentu poslale peticijo o pomanjkljivem izvajanju manjšinskih pravic v Avstriji. Položaj slovenske narodne skupnosti pa ostaja eno ključnih vprašanj tudi v meddržavnih odnosih med Slovenijo in Avstrijo. Kaj lahko pripadniki manjšine pričakujejo pred omenjeno obletnico, pa tudi od zveznih parlamentarnih volitev jeseni?

Predstavljamo zadnje tri zbore, ki so se 14. maja 2024 udeležili 27. Državnega tekmovanja otroških pevskih zborov. Tekmovanje je po šestletnem premoru ponovno gostilo Zagorje ob Savi, na njem pa se je v enem dnevu na treh koncertih predstavilo 19 pevskih zasedb, ki jih je ocenjevala petčlanska strokovna žirija pod vodstvom Damijána Močnika. Štirje zbori so prejeli več kot 90 točk in s tem zlato priznanje z odliko, dva sta prejela srebrno priznanje, 13 zborov pa je z dobro odpetim programom prejelo od 80 do 90 točk in tako osvojilo zlato priznanje. Med njimi so bili Otroški pevski zbor Osnovne šole Toneta Čufarja Maribor, Otroški pevski zbor Kitica Osnovne šole Medvode in Otroški pevski zbor Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje.

12:00
Poročila

Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

13:00
Poročila

Poslušamo novejša dela skladateljice in pianistke Ingrid Mačus z naslovi Skozi prah, Skozi motnost, Var chi, Gibanje odtujenosti in Taught by Thirst.

14:00
Poročila

Poglobili se bomo v irski film Kneecap, ki med drugim tematizira ohranjanje narodne zavesti prek umetniškega izražanja. Pred izidom novega dela Osmega potnika bomo razmišljali o zgodovini te franšize, ki je ena najbolj zanimivih v žanru znanstvene fantastike. Pogovarjali se bomo z Brunom Ankovićem, režiserjem filma Proslava, zmagovalnega dela Puljskega filmskega festivala, pa z direktorico Slovenskega filmskega centra Natašo Bučar o bogati slovenski filmski beri na letošnji izdaji Sarajevskega filmskega festivala.

Partitura je obsežno, vznemirljivo delo za veliki orkester in zbor, ki se navdihuje ne le v obdobju velike ruske romantične klasike, temveč tudi v zborovski glasbi pravoslavne cerkve, ruski ljudski glasbi in v velikih filmskih partiturah.

Leta 1957 je skladatelj Gunther Schuller z izrazom Third Stream / Tretji tok / Tretja smer označil glasbeni žanr, ki združuje klasično glasbo in jazz. Pripravlja Hugo Šekoranja.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko.

Pajki so vsestransko zanimiva bitja. Stari so najmanj tristo milijonov let in vsaj toliko je stara tudi njihova svila. Čeprav se je svila evolucijsko pojavila večkrat, najbolj poznana pa je seveda tista, ki jo za svoje kokone predejo ličinke metuljev sviloprejk, so pajki edini, ki svilo uporabljajo v vseh stadijih življenja. Mladi pajkci se ob pomoči svilenih jader selijo na nova območja in lahko tako prečkajo celo širne oceane. Svilo pajki uporabljajo še za komunikacijo, obrambo, pri razmnoževanju in seveda za lov.
Pajki imajo tako več tipov svile. Najmočnejša med njimi je tista, ki mora prestreči kinetično energijo letečega plena, in prav tu srečamo najmočnejši znani biološki material, kar ga poznamo.
»Danes ni problem biotehnologom narediti genetsko modificiranih mikroorganizmov in dobiti pajčje predivo v tekoči obliki, v nekakšni juhici, po domače rečeno. Tudi pajek ima v svojih žlezah predivo v tekoči obliki. Glavni izziv danes je, kako spraviti to tekoče predivo v obliko niti, da ima ta nit potem še vedno prave mehanske lastnosti,« opisuje problem "kopiranja" pajčjega izuma doc. dr. Matjaž Gregorič z Biološkega inštituta Jovana Hadžija ZRC SAZU.
Pajčja svila skriva še veliko drugih potencialov. V času, ko je zaradi hitrega upadanja števila organizmov v naravi vse bolj ključno poznati dejansko stanje biotske raznovrstnosti, bi jo lahko s pridom uporabljali tudi za zbiranje okoljske DNK iz zraka, kot je v raziskavi pokazal Gregorič s sodelavci.

Gre za ponovitev pogovora, ki je nastal maja 2022.

Tokrat smo oddajo zasnovali v duhu skladb za dva klavirja, saj smo izbrali posnetke s koncerta, na katerem je nastopil klavirski duo Mari in Momo Kodama. Sestri pogosto koncertirata skupaj, za koncert, ki je bil 7. novembra lani v kulturnem centru Mušašino v Tokiu na Japonskem, pa sta izbrali dela Ravela, Stravinskega, Čajkovskega in Messiaena.

Niti ena školjka ni podobna drugi, je odgovoril umetnik Bogdan Borčić na vprašanje, zakaj ga je prav ta motiv tako pritegnil. Školjke je namreč ta priznani risar, slikar in grafik upodabljal vse od šestdesetih let prejšnjega stoletja pa do smrti leta 2014. Njegova ustvarjalna pot se je sicer razvijala od realističnih izhodišč k abstraktnim rešitvam t. i. visokega modernizma. Poleg školjk so v njegovih delih razvidni tudi motivi mrež, vrš, trnkov in preostalega ribiškega pribora. V drugi polovici osemdesetih je bil njegov likovni pristop bolj minimalističen, z analitično razgraditvijo motivov. Bil je izjemen poznavalec klasičnih grafičnih tehnik globokega tiska in ga prištevamo med najpomembnejše predstavnike ljubljanske grafične šole. Njegova grafična dela hranijo v zbirkah številni svetovni muzeji, med drugimi tudi dunajska Albertina. Proti koncu življenja se je likovno soočil s svojo travmatično izkušnjo koncentracijskega taborišča Dachau, med drugim je takrat nastal cikel In principio erat Dachau. Ob desetletnici njegove smrti pa vas spet vabimo k poslušanju pogovora, ki ga je Vida Curk z umetnikom posnela leta 2005, ko je prejel Prešernovo nagrado za življenjsko delo.

V zbirki črtic Vonj po morju boste spoznali slovenske ribiče iz Križa, Nabrežine in Kontovela. Zgodbe segajo v čas prve polovice 20. stoletja, ko je bilo ribištvo na slovenski obali od Trsta do izliva Timave še v polnem razmahu in so slovenski ribiči prodajali svoj ulov v tržaškem središču. Junaki Lisjakovih zgodb so resnične osebe iz naše polpretekle zgodovine, in dogodki, o katerih Bruno Volpi pripoveduje, so se res zgodili.
Knjiga je izšla pri založbi Mladika.

Interpret: Danijel Malalan
Režiserka: Suzi Bandi

Produkcija RAI Radio Trst A. Posneto leta 2010.

19:14
Poigra

Povabilo na koncert je tematsko uglašeno s Petkovim koncertnim večerom, občinstvo povabi k poslušanju s skladbami, ki se glasbeno navezujejo na koncertni večer.

V tokratni oddaji Petkov koncertni večer bomo predvajali četrti koncert iz cikla nedeljskih matinej simfoničnega orkestra RTV Slovenija, ki je potekal 16. aprila 2023. V dvorani Marjana Kozine so zvenela dela Carla Marie von Webra in Wolfganga Amadeusa Mozarta.
V vlogi solista se je predstavil klarinetist Jurij Hladnik, ki je zapisal, da je »vesel priložnosti, da se lahko kot član orkestra predstavi tudi kot solist«.

22:00
Poročila

Dobrodošli ob spremljanju koncerta Komornega zbora RIAS iz Berlina in ansambla Musikfabrik.
Predvajamo posnetek 2. dela koncerta, ki je zvenel oktobra lani v berlinski Filharmoniji. Nanj sta se pod vodstvom Marcusa Creeda ujeli skladbi Lotos Tošija Hosokave in Poema de balcones Martina Smolke. Mozaik pa odpira transkripcija Clytusa Gottwalda izpod peresa Gustava Mahlerja: Die zwei blaue Augen/Dvoje modrih oči.

Andrej Rozman - Roza (1951), gledališčnik, pripovednik, prevajalec, igralec in pesnik, ima izjemno bogat in raznovrsten umetniški opus. Za poezijo pa se je navdušil že zelo zgodaj. Prvo knjigo z naslovom S smetano nad jagode je objavil leta 1989. Kot nakazuje ta naslov, je Andrej Rozman - Roza tudi pozneje ves čas pisal parodične, igrive in komične pesmi, ki jih odlikuje jezikovna spretnost. V okviru petkovega cikla Na valovih humorja objavljamo nekaj njegovih pesmi v avtorjevi interpretaciji.

Režiser Jože Valentič,
glasbena opremljevalka Sara Železnik,
tonski mojster Jure Culiberg,
urednika oddaje Marko Golja in Gregor Podlogar,
leto nastanka 2009.

Posvetili se bomo ustvarjanju saksofonista Marsa Williamsa, ki se je za vedno poslovil 20. novembra lani, star 68 let. Igral je v zasedbah, ki so izvajale rok, punk, pop, funk, soul, bop ali pa free jazz z različnimi glasbeniki od Billyja Idola do Petra Brötzmanna.

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov