Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Torek, 10. dec. 2024

Ars • Tor, 10. dec.

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Minljivost, tek let, ki nikomur ne prizanašata. Večna tema, ki pa jo z vso ostrino ubeseduje Peter Kolšek v pesmi z naslovom Dve zgodbi. In vendar: kaj je večji upor proti minljivosti kot pesem, ki ostane, ko vse mine?

Interpretacija: Blaž Šef.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

10:00
Poročila

Hartmann je bil v nemški glasbi edinstven. Bil je edini skladatelj, ki je v obdobju nacističnega režima ostal v tretjem rajhu in se hkrati upiral Hitlerjevi doktrini. "Mojim bratom in meni je uspelo, da smo se izognili vojski, milicam in mučnim bataljonom," je dejal skladatelj, ki se je namenoma zastrupil, da bi se izognil vojaškemu naboru. "Znani smo kot ena redkih protinacističnih družin v Müchnu," je povedal.

11:00
Poročila

Predstavljamo pogovor z upokojenim baletnim plesalcem in koreografom Janezom Mejačem, ki je v svoji karieri oblikoval kar 84 solističnih baletnih vlog in postavil okoli sto koreografij v operi ter v poklicnih in ljubiteljskih dramskih gledališčih. Sodeloval je s številnimi domačimi in tujimi koreografi in plesalci. Za življenjsko delo je leta 2018 prejel Prešernovo nagrado. Takrat je v pogovoru z Anamarijo Štukelj Cusma pripovedoval o svoji življenjski in umetniški poti.

12:00
Poročila

Eden najpomembnejših skladateljev programske simfonične glasbe je v svojih delih pogosto opisoval lepote pokrajine svoje domovine, v te glasbene slike pa je vključeval tudi številne epske zgodbe iz finskega nacionalnega epa Kalevala. Na sporedu sta Sibeliusovo mladostno delo, suita Karelia, op. 11 in skladateljeva 5. simfonija.

13:00
Poročila

Je mesec december čas obdarovanja, ali predvsem norenja in nakupovalne evforije? Je res vesel mesec, ali prinaša tudi žalost, osamo in skrbi?

13:55
Poigra

14:00
Poročila

Oddaja je tokrat posvečena festivalu Platforma malih umetnosti, na katerem se vsako leto zvrstijo predstave, ki jih v institucionalnih gledališčih načelno le redko kdaj vidimo. Letos smo na odru Pošte in Slovenskega mladinskega gledališča lahko videli lokalne in mednarodne goste, ki so s petjem, plesom in različnimi performansi preoblek popestrili turobni november. O letošnjem festivalskem programu sta govorila Metod Zupan in Maša Radi Buh, festivalska selektorja, ki sta s preostalo programsko ekipo soustvarjala letošnji festival. Vabljeni k poslušanju.

Foto: Monika Elez

14:35
Medigra

Glasbena medigra.

Dobitnik 17 nagrad Grammy je znova presenetil, tokrat z bluegrass verzijo slovite Gershwinove mojstrovine Rhapsody In Blue.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

V Narodnem muzeju Slovenije so minuli teden odprli razstavo o Josipu Pangercu, politiku, posestniku, trgovcu in umetniku. Ta vsestranski zamejski Slovenec je namreč nekaj časa veljal za pozabljenega. Pri založbah Hart, Mladinska knjiga in Grlica pa so v novembru izšla številna dela, namenjena najmlajšim bralcem. V galeriji Equrna bo danes odprtje razstave Interierji, ki jo kurira Arne Brejc. Vabljeni k poslušanju!

Bamberški simfonični orkester, katerega šef dirigent je Jakub Hrůša, je svoji sezoni dal naslov »Kar imamo radi«. In Hrůša obožuje vzhodnoevropski kanon, zato ga je na koncertu 18. oktobra v Münchnu predstavil v češko-poljski triadi Janáčka, Wieniawskega in Lutosławskega. "Ko imamo nekaj radi, ko smo o nečem resnično prepričani, je naš naravni odziv, da to delimo z drugimi ljudmi," pravi Hrůša in z nami deli Koncert za orkester Witolda Lutosławskega, glavno delo iz petdesetih let 20. stoletja, ki je bilo proslavljeno ob svoji premieri. Tu je tudi glasba iz opere Usoda, ki je začinjena z značilnimi Janáčkovimi melodijami. In vmes je poln romantični Drugi violinski koncert, s katerim je Wieniawski očaral največje violiniste v zgodovini – nocojšnji solist Joshua Bell je eden izmed njih.

Zamejstvo, rojaki, matica, skupni slovenski prostor. Ali so to še aktualna poimenovanja v zvezi s slovensko skupnostjo v Italiji? Globalizacija in vstop Slovenije v Evropsko unijo sta dobro premešala nekdaj ustaljene termine. Kako določiti demografsko podobo slovenske skupnosti v Italiji, se bomo spraševali ob monografiji Slovenščina v Italiji, ki je izšla ob 50-letnici Slovenskega raziskovalnega inštituta SLORI. Gostja bo urednica monografije dr. Matejka Grgič.

Besede so velikokrat navdih skladateljem; med tiste, po katerih najpogosteje segajo, pa so prav gotovo psalmi, še posebno predzadnji – s št. 149 in naslovom Zmagoslavna pesem Siona ter veliko bolj znanimi začetnimi besedami: Pojte Gospodu novo pesem. Prav ta psalm je tudi rdeča nit zborovskega mozaika, mozaika dveh sodobnikov: v prvi polovici bomo namreč slišali kantato Pojte Gospodu novo pesem Georga Philippa Telemanna, v drugi pa Bachov motet z enakim naslovom.

Proti severnemu vetru je sodoben roman, zapisan v obliki elektronskih pisem med glavnima junakoma – Emmo in Leom. Njuno dopisovanje spodbudi tipkarska napaka. Odgovor iz vljudnosti pa kmalu preraste v besedni flirt. Prisrčno dopisovanje se kaj kmalu spremeni v romantično ljubkovanje z besedami, zapisanimi v e-sporočilih. Roman je izšel leta 2010 pri ljubljanski Cankarjevi založbi.

Emmo in Lea sta interpretirala Nikla Petruška Panizon in Primož Forte. Pri branju romana sta sodelovala še Danijel Malalan in Vladimir Jurc.

Režija: Suzi Bandi
Produkcija: RAI – Radio Trst A, 2012.

19:18
Poigra

Danes in v prihodnji oddaji bomo poslušali znane melodije iz najboljših svetovno uspešnih muzikalov, in sicer v izvedbi Big Banda RTV Slovenija, vokalistov Darje Švajger, Lene Hribar in Blaža Šefa, pozabiti pa seveda ne smemo niti na dirigenta Žareta Prinčiča. Koncert, ki je nastal 20. aprila 2013 v Jazz Clubu Mons, je razdeljen na dva dela in danes boste lahko uživali v njegovem prvem delu.

Napisal jo je leta 1886, ko je bil star 22 let, navdihnil pa ga je obisk Italije poleti istega leta, ko je odpotoval v Rim, Bologno, Neapelj, Sorrento, Salerno in Capri.

James Thurber (1894–1961) je bil ameriški pisatelj, karikaturist, humorist, novinar in komediograf. Ob 130. obletnici rojstva se ga spominjamo z Literarnim večerom, ki ga je pripravila pesnica in novinarska kolegica Vesna Spreitzer.

Avtorica scenarija: Vesna Spreitzer,
avtor prevoda: Branko Gradišnik,
režiser: Igor Likar,
bralec: Bernard Stramič,
bralka: Lucija Grm,
interpret: Blaž Šef,
interpret: Brane Grubar,
glasbena opremljevalka: Cvetka Bevc,
mojstrica zvoka: Sonja Strenar,
urednika oddaje: Matej Juh, Marko Golja.
Posneto 2014.

21:45
Poigra

22:00
Poročila

Vpogled v glasbeno sodobnost, novi posnetki, predstavitve zasedb, poglobljeni tematski pregledi in portreti tujih in domačih skladateljev, klasikov sodobne glasbe in najmlajših ustvarjalcev.

Slovenska pisateljica in aktivistka Vesna Lemaić je doslej izdala dva romana in tri zbirke kratke proze. Za Literarni nokturno smo izbrali njeno zgodbo z naslovom Cesta v Gorice iz zbirke Dobrodošli, ki tematizira boj med predstavniki oblasti in posamezniki, ki se bojujejo za pravice beguncev in skušajo preprečiti deportacijo begunske družine.

Interpretka: Sabina Kogovšek,
režiserka: Špela Kravogel,
glasbena opremljevalka: Nina Kodrič,
tonska mojstrica: Sonja Strenar,
urednica oddaje: Ana Rozman,
leto nastanka: 2022.

Oddajo Slovenski koncert v celoti namenjamo slovenski glasbi.

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov