Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Ponedeljek, 16. dec. 2024

Ars • Pon, 16. dec.

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Na sporedu Pavana-Capricho za kitaro solo, op. 12 Isaaca Albéniza, Koncert v F-duru za tri violine, godala in basso continuo Georga Philippa Telemanna, Klavirska sonata v B-duru, op. 24/2 Muzia Clementija in Haydnov Godalni kvartet v F-duru, op. 2/4.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

Predvajamo Šest skladb za flavto in klavir Fikreta Amirova in Koncert za saksofon in orkester v Es-duru, op. 109 Aleksandra Glazunova.

Ljudje doživljamo zimo zelo različno. Za nekatere je to čas smrti, za druge pokoja, za tretje, med njimi tudi znamenitega čilskega pesnika Pabla Nerudo, čas novega poletja. Njegovo pesem Vrt pozimi interpretira dramski igralec Zvone Hribar.

Posneto je bilo leta 2002.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

10:00
Poročila

Joseph Haydn je glasbeni ustvarjalec, o katerem je bilo že veliko zapisanega, izrečenega in slišanega. Ustvaril je številna dela, s svojim načinom skladanja pa je vplival na glasbeno pot številnih poznejših skladateljev. Največkrat ga srečamo v družbi še dveh velikih sodobnikov - Mozarta in Beethovna. Čeprav je Haydn na prvem mestu, pa se zdi, da je - morda tudi zato, ker je najstarejši - nekako v ozadju. Pa vendar, laskavi naslov "oče godalnega kvarteta in simfonij", ki si ga je pridobil med velikimi tremi slavnimi klasicisti, govori drugače.

11:00
Poročila

Slovenski jazzovski kitaristi III.
V sklepnem delu trilogije o slovenskih jazzovskih kitaristih se bomo posvetili še novemu rodu. Tako bodo na vrsti skladbe, v katerih se bodo oglasili Teo Collori, Vitja Balžalorsky, Vital Jurca, Domen Gnezda, Mihael Hrustelj in Boštjan Franetič.

12:00
Poročila

Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

13:00
Poročila

Letošnja raziskovalna pot krasoslovcev iz Slovenije na južnokitajski kras province Guangši (angl.transcript: Guangxi) je bila že 30. po vrsti. Z ekipo so šli na obhod po južnokitajskem krasu raziskovalci in doktorski študenti z Inštituta za geologijo krasa Kitajske akademije za geološke znanosti v mestu Guilin, kasneje pa so se nam pridružili njihovi kolegi iz Državnega laboratorija za okoljsko geokemijo z inštituta za geokemijo Kitajske akademije znanosti iz mesta Guiyang. Skupaj smo odkrivali podobnosti in razlike našega, dinarskega in njihovega, v milejših subtropskih pogojih nastalega krasa. Žal posnetkov z njimi nimamo, saj so na prošnjo novinarja za opis videnega v angleškem jeziku odgovorili, da nimajo dovoljenja uprave in lokalnih oblasti sedeža inštituta za dajanje izjav (sic!). Že tako in tako smo imeli občasne vzajemne težave pri razumevanju mednarodne sporazumevalne govorice, saj je njihov jezik tak drugačen od indoevropskih, da smo imeli občutek, da se morajo dobesedno vseh, tudi sintaktičnih pravil angleščine naučiti na pamet in ne do neke mere intuitivno, kot govorci indoevropskih jezikov. Ugotovitve in izkušnje naše poti v prvi oddaji s terena povzemata krasoslovca, prof.dr. Martin Knez in predstojnik postojnskega Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU prof.dr. Tadej Slabe.

V duu Ritmo Classico igrata harfistka Nicoletta Sanzin in tolkalka Barbara Kresnik na marimbi.

Oddajo Ženske v svetu glasbe tokrat posvečamo duu Ritmo Classico, v katerem igrata ugledni iin uveljavljeni umetnici: harfistka Nicoletta Sanzin in tolkalka Barbara Kresnik na marimbi. Sodelovati sta začeli v obdobju med letoma 1995 in 2002, ko je bila Nicoletta Sanzin članica Orkestra Slovenske filharmonije. Tolkalka Barbara Kresnik je članica in solistka Orkestra Slovenske filharmonije že od leta 1992, sicer pa je tudi ustanovna in dejavna članica Slovenskega tolkalnega projekta – STOP, Filharmoničnega ansambla tolkal, dua Ritmo Classico in sodelavka vrste drugih ansamblov in projektov. Glasbenici sta doslej nastopali po Sloveniji in Italiji, s koncerta v Unionski dvorani Mariboru pa vam bomo predstavili njuno izvajanje skladb za harfo in marimbo: Mist over the lake/Meglica nad jezerom Jana Freidlina, Koncert v G-duru Tomasa Albinonija in Plesne impresije Jana Koetsierja. V oddaji tolkalka Barbara Kresnik govori o duu Ritmo Classico.

14:00
Poročila

Kako se skupnost obnaša v času podnebnih sprememb? Kako lahko prek fikcije povežemo strokovnjake in skupnost, da ta začuti resničnost podnebne krize in se z njo sooči? O tem v pogovoru, ki je nastal ob ustvarjanju radijske igre Zbirno mesto. Sodelujejo klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj, kulturna in socialna psihologinja dr. Hana Hawlina in komunikatorka znanosti dr. Zarja Muršič.

Predvajamo dva posnetka s plošče nemškega trobilnega ansambla Rekkenze brass. Na plošči, ki je izšla leta 1990 pri založbi Bayer records, so člani takratne zasedbe posneli priredbe priljubljenih klasičnih del. Danes smo za vas izbrali glasbo Roberta Schumanna in Franza Liszta, ki je v izvirniku nastala za klavir, tokrat pa jo boste lahko slišali v priredbi za zasedbo trobilnega ansambla. Slišali boste Schumannove Otroške prizore in Madžarsko rapsodijo št. 2 Franza Liszta.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko.

Jeseni je na knjižne police prišla monografija doktorice psihologije Katarine Habe, izredne profesorice na ljubljanski Akademiji za glasbo. Tam predava predmete Psihologija, Uporabni vidiki psihologije glasbe, Strategije učenja na področju glasbe in učenci s posebnimi potrebami pri pouku glasbe, Dimenzije nastopanja in Veščine uspešne psihične priprave na nastop. Svoje znanje in izkušnje dela s študenti je prelila v letos izdano knjigo z naslovom Kako zablesteti na odru, dejavniki uspešnega glasbenega nastopanja.
V knjigi piše o tem, kaj glasbenikom osebno pomeni uspeh na glasbenem področju in kaj vse vpliva na dober nastop, v oddaji pa navede tudi nekaj krajših receptov za lažje soočanje s tremo oziroma anksioznostjo in drugimi neprijetnimi občutki ob nastopanju.

Objavljamo recenzije leposlovnih in delno tudi humanističnih knjižnih novosti, izdanih v slovenščini.

Predvajamo glasbo Emila Adamiča in Antona Lajovca. Lajovčevo Gozdno samoto za ženski zbor in orkester oklepajo Adamičevi Ljubljanski akvareli za godala in Tri turkestanske ljubavne pesmi.

Proti Severnemu vetru je sodoben roman, zapisan v obliki elektronskih pisem med glavnima junakoma – Emmo in Leom. Njuno dopisovanje spodbudi tipkarska napaka. Odgovor iz vljudnosti pa kmalu preraste v besedni flirt. Prisrčno dopisovanje se kaj kmalu spremeni v romantično ljubkovanje z besedami, zapisanimi v e-sporočilih. Roman je izšel leta 2010 pri ljubljanski Cankarjevi založbi.

Emmi in Leo sta interpretirala Nikla Petruška Panizon in Primož Forte. Pri branju romana sta sodelovala še Danijel Malalan in Vladimir Jurc.

Režija: Suzi Bandi
Posneto: RAI – Radio Trsta A, leta 2012.

19:20
Poigra

Tatjana Tolstoj je ena najbolj znanih sodobnih ruskih pisateljic. V slovenščini lahko beremo njen roman Mjausk pa tudi zbirko esejev z naslovom Tuja lepota. Danes boste slišali enega od njenih izvrstnih esejev o ruski umetnosti in družbi. Esej z naslovom Kvadrat je prevedel Borut Kraševec, bereta ga napovedovalca Barbara Zupan in Aleksander Golja. Branje bogatijo odlomki iz skladbe Dream ameriškega skladatelja Johna Cagea v izvedbi Marka Hatlaka na harmoniki.

Sir Mark Elder je več kot le eden najbolj cenjenih dirigentov na svetu; je umetnik, ki živi vsako minuto glasbe. »Od glasbenikov Škotskega simfoničnega orkestra BBC je pridobil čudovit zvok,« je leta 2022 zapisal The Times. In res je – Elder vse življenje razume, kaj naredi orkester žareč. Pod njegovim vodstvom bomo spremljali koncert, ki ga je s škotskim orkestrom izvedel 14. novembra v Glasgowu. Na sporedu so bili razkošen, veličastno uglašen izbor iz največje baletne partiture Trnuljčica Petra Iljiča Čajkovskega, barvita Sibeliusova redkost, suita Zgodovinski prizori II, in divji drugi klavirski koncert Sergeja Prokofjeva. Solist je bil izraelski pianist Tom Borrow.

22:00
Poročila

Dorini je vroče, zato razočarana nad temperaturo svoje hotelske sobe kliče na recepcijo – receptorka je hladna, a v sobi je še vedno nevzdržno vroče. Ko je že videti brezupno, protagonistki na pomoč priskoči neavtomatski telefonski odzivnik, ki jo popelje na hipnotično popotovanje.
Radijska igra črpa iz prvih dveh delov triptiha Zbirno mesto, ki se ukvarja s skupnostnim soočanjem s podnebno krizo in ki ga poleg radijske igre sestavljata še pogovor na temo podnebnih sprememb in odziva nanje ter participatorni performans.

Avtorica ideje in scenarija, izvajalka performansa in radijske igre: Doroteja Nadrah
Soavtor scenarija in izvajalec radijske igre: Tosja Flaker Berce
Režiserka in dramaturginja radijske igre: Ana Krauthaker
Tonska mojstra: Matjaž Miklič, Urban Gruden
Avtor glasbe: Spencer Gross
Fonetika: Suzana Köstner

Posebna zahvala gre: Galeriji Jakopič (MGML), Ljubljanskemu potniškemu prometu, Župnijski cerkvi sv. Cirila in Metoda, Andražu Arku, ki je avtor svojega besedila, vsem udeležencem dogodkov projekta Zbirno mesto

Koprodukcija Uredništva igranega programa in Doroteje Nadrah, samozaposlene v kulturi
Sofinancer projekta: Ministrstvo za kulturo RS
Posneto v studiih Radia Slovenija decembra 2024.

Glasbena medigra.

Tanja Špes je mlada pisateljica, rojena na začetku devetdesetih let v Mariboru. Za svoje zgodbe je že prejela mednarodno nagrado energheia, dvakrat pa je bila nominirana za najboljšo kratko zgodbo revije Sodobnost. Pred dvema letoma je izdala svoj kratkoprozni prvenec z naslovom Nedaleč stran. V njem prepleta prvine znanstvene fantastike, antiutopije, kriminalke in grozljivke, a s temelji trdno v psihološkem realizmu. Tokrat pa se predstavlja s še neobjavljeno zgodbo Galerija, ki v nasprotju z naslovom spregovori o napetostih nekega prijateljstva, ko neizgovorjeno plane na dan in razkrije še kaj več kot tisto najbolj očitno.

Interpretka Doroteja Nadrah,
režiserka Ana Krauthaker,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojster zvoka Matjaž Miklič,
urednik oddaje Matej Juh.
Posneto leta 2024.

Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske unije.

Billy Harper se je rodil pred osemdesetimi leti – 17. januarja leta 1943 v Houstonu v Texasu, Najprej je vneto prepeval v lokalnem cerkvenem zboru, veselje do petja pa obdržal vse do današnjih dni, saj vodi tudi študentski zbor, v katerem je pel tudi naš Peter Ugrin med študijskim izpopolnjevanjem v Združenih državah Amerike. Billy Harper je sprva igral predvsem pod vplivom Johna Coltranea, z leti pa je izmojstril svoj prepoznaven energičen, a tudi izjemno melodičen slog igranja. Korenine vleče iz mladostnega sprejemanja bluesovske in gospelovske glasbe. Žal se ni uspel širše uveljaviti, izjemno pa ga cenijo glasbeni kolegi in njegovi učenci.

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov