Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 5. dec. 2024

Prvi • Čet, 5. dec.

00:00
Poročila

Četrtkov nočni program bomo začeli z oddajo Obrazi sosednje ulice. Njen gost, upokojeni zdravnik Elko Borko, se je rodil v Mariboru, kjer je končal osnovno šolo, pred sedemdesetimi leti maturiral in pred petinšestdesetimi končal študij medicine v Ljubljani. Deloval je na področju ginekologije in porodništva, bil predstojnik oddelka tedaj še Splošne bolnišnice v Mariboru ter univerzitetni učitelj na medicinskih fakultetah v Ljubljani in Mariboru.

01:00
Poročila

Pogovarjali se bomo s profesorico slovenščine in šolsko knjižničarko Prve gimnazije Maribor Metko Kostanjevec, ki je letošnja prejemnica priznanja slovenske sekcije IBBY za številne odmevne dejavnosti, ki spodbujajo branje.
V rubriki Poglej in povej se bomo spomnili 90-letnice rojstva pesnika, dramatika in pripovednika Branka Hofmana.

02:00
Poročila

02:10
Ponovitev: Nočni koncert: Quincy Jones

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno zabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Razen redkih izjem smo se že vsi vsaj kdaj sprehodili po znameniti skandinavski trgovini s pohištvom, kjer si najprej napaseš oči na prostranem razstavišču, da ti pade v oči to, kar si morda iskal, pa tudi vse tisto, česar nisi, potem pa se podaš v prav tako - če ne še bolj -prostrano skladišče, kjer v enem ali več kosih nabereš skupaj, kar si videl lepega, plačaš ter glede na velikost reči odneseš ali odpelješ domov, kjer izbrano in plačano potegneš iz škatle v kateri so poleg vseh sestavnih delov še jasna in natančna navodila, nato pa – sledeč navodilom – zložiš, privijačiš in zbiješ skupaj, kar je v trgovini izgledalo izjemno lepo, v tvojem stanovanju pa ne več tako zelo, ter sedeš na novi stol ali ležeš na novo posteljo ali se skriješ v novo omaro … odvisno pač od tega, kaj ti je padlo v oči ali po čem so se ti pocedile sline ali je reklo srce, da brez tega tvoj dom pač ne bo popoln. Zdaj pa je. Popoln.
Nikakor ne mislim delati reklame, a poleg cenovne ugodnosti, so za priljubljenost dotične pohištvene tovarne svoje brez dvoma prispevala – navodila! Slediš navodilom … in kar je še pred nekaj minutami bilo zgolj nekaj nenavadno oblikovanih kosov lesa, je zdaj stol! Ali postelja! Ali omara! Odvisno pač od tega, kaj si hotel in kaj ti je med ogledom padlo v oči! In k temu si bistveno pripomogel ti sam s svojim trudom: sestavil si stol! Ali posteljo. Ali omaro … saj zdaj že veste.
Tako se mi zdi, da mnogi ljudje hodijo v cerkev – in seveda tudi v Cerkev – kot v to znamenito pohištveno trgovino: Vzamem to kar trenutno potrebujem, kar mi je všeč, kar je morda celo modno, predvsem pa kar mi ustreza in se prilega in poda mojemu domu/življenju. Za to sem pripravljen plačati določeno ceno, ostalo prezrem in pustim drugim. Svojo vero želim prejeti/živeti v lični embalaži s priloženimi jasnimi in natančnimi navodili, kaj se sme in kaj ne, do kam se sme in kaj se mora.
Kako drugače razumeti vprašanje, ki ga Jezusu zastavi učitelj postave in ga za njim že dva tisoč let ponavljamo vsi po vrsti: Kaj naj torej storim, da dosežem večno življenje? (Lk 10, 25)
Radi bi jasna in natančna navodila za življenje, tako zemeljsko - »Pijte to vsak dan, pa boste shujšali! Jejte to enkrat na teden, pa vas nikoli ne bo bolela glava! Šest počepov na dan, pa boste dočakali osemdeset let!« - kot tudi presežno: »Kaj naj storim, kaj naj izmolim, kaj naj darujem?
Pa ne morem storiti prav nič, da bi prišel v nebesa. Ga ni počepa, ne jedi ne pijače, ni trika, ki bi me »vnebovzel«! Lahko le sprejmem, kar Jezus ponuja in prinaša: božje življenje!
In Jezus pravi: »Ljubi! Ljubi Boga in bližnjega, kakor samega sebe. In še bolj!«

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar: Jutranji koledar, 5. december

06:15
Vreme z meteorologom

Nastavimo na lokalni čas in dopisnike po Sloveniji vprašamo koliko je ura v njihovem kraju.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

V Možganih na dlani tako kot lansko leto pripravljamo posebno decembrsko serijo, ki nas odpelje do možganov, ki so jih po svetu odpeljali – možgani. Do slovenskih raziskovalk in raziskovalcev, ki se bodo ozrli v leto, ki se izteka, in kaj lepega zaželeli našim možganom v prihodnjem. Prva bo prof. dr. Karla Klokočovnik Evans, kognitivna nevroznanstvenica, ki deluje na Univerzi v Yorku v Združenem Kraljestvu. Možgani in Mojca Delač se veselijo vaše družbe!

Grožnje sodnikom, neprijavljen shod v ljubljanskem BTC, mafijski umor moškega v Ljubljani. Ali še živimo v varni državi? Kaj dela policija? Obvladuje zadeve? Kaj pa globalna varnost? Vojna na tleh Evrope, številna druga krizna žarišča, ki bodo na staro celino zagotovo naplavila nov val migracij. Nekatere države svoje ljudi že opozarjajo, da morajo biti pripravljeni. Pregledujejo zaklonišča, državljanom delijo letake z navodili v primeru krize ali vojne. Kako varni smo? Odgovore bomo iskali v oddaji Ob osmih.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.

Tokratna Konstanta – oddaja, ki jo vsak prvi četrtek v mesecu posvetimo neki matematični temi, bo govorila o … konstantah. Najljubša konstanta Prvega programa je seveda 1. Kaj pa vaša? Katere so najbolj zanimive matematične konstante? Gostja tokratne oddaje je profesorica doktorica Barbara Drinovec Drnovšek s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani in Inštituta za matematiko, fiziko in mehaniko.

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Med delovno aktivnimi prebivalci Slovenije je skoraj polovica žensk, njihova povprečna starost pa je skoraj 43 let. Ponavadi se okrog 50-ega leta ženske soočijo s hormonskimi spremembami menopavze. To obdobje vsekakor vpliva tudi na počutje na delovnem mestu, o čemer pa največkrat ne govorimo. Kaj ženska lahko pričakuje in kako si lahko olajša ta leta? To bo tema četrtkovega svetovalnega servisa, svetovala bo prof. dr. Bojana Pinter, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike UKC Ljubljana. Pokličite ali nam pišite.

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

V tokratni oddaji bomo spoznali gospo Mihaelo Balon z Bizeljskega, iz Drenovca pri Bukovju. Službena leta je z dušo in srcem preživela za katedrom in kot učiteljica predajala znanje najmlajšim - o teh letih še vedno izjemno rada pripoveduje. In ne samo o šolskih letih - po upokojitvi jo namreč vsak dan čaka toliko zanimivih dejavnosti, da so minute pogovora tekle kar prehitro. Na njihovi ekološki kmetiji je gospo Mihaelo Balon obiskala Lucija Fatur.

11:00
Poročila

Za Ultrazvok smo šli po sledi poročil, da slovenski pediatri letos zaznavajo več primerov atipičnih pljučnic pri otrocih in mladostnikih. Podatek smo preverili pri pediatrinji Alenki Stepišnik, ki vodi Oddelek za pediatrijo Splošne bolnišnice v Izoli. Ker so okužbe dihal najpogostejše bolezensko stanje otrok in ker lahko pri otroku povzročijo dihalno stisko, je strokovnjakinja med pogovorom opozorila še na okužbo z respiratornim sincicijskim virusom, na prepoznavanje znakov in simptomov oteženega dihanja ter na problem tujkov v dihalnih poteh.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Izrael v Gazi izvaja genocid, ugotavlja nevladna organizacija Amnesty International. Kot so zapisali v svojem poročilu, se judovska država nad Palestinci znaša brezsramno, brez predaha in popolnoma nekaznovano. Kot je dejala generalna sekretarka organizacije Agnes Callamard, je Izrael bombardiral, stradal in večkrat razselil Palestince, s svojimi dejanji pa uničil več generacij družin. Izrael je očitke ostro zavrnil, poročilo pa označil za lažno.

Drugi poudarki:
- Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi o vojni v Ukrajini tudi z ruskim predstavnikom.
- Unior začel odpuščati delavce, postopno bodo zaprli obrat v Zrečah.
- V prizidku Zdravstvenega doma Litija bo deloval satelitski urgentni center.

Med poudarki še:
- Šolski center Kranj v novem šolskem letu s programom zdravstveni tehnik
- Zakaj je župan Moravč po šestih letih razpustil koalicijo?
- Na Ptuju veseli, da je med prejemniki priznanj ob mednarodnem dnevu prostovoljcev tudi več mladih
- Zakaj je Celjska tropska hiša eksotičnih in redkih živali zaprta za obiskovalce?
- Slovenska članska floorballska reprezentanca se je prvič uvrstila na svetovno prvenstvo, na Švedsko gre brez finančne podpore države

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

17:00
Poročila

Mednarodna raziskava matematične in naravoslovne pismenosti TIMSS je že peta mednarodna raziskava zapovrstjo, ki potrjuje trend slabšanja znanja naših osnovnošolcev. Zakaj naši osnovnošolci drsijo navzdol na različnih mednarodnih lestvicah znanja; katere ukrepe snujejo pristojni za šolsko politiko in stroko, da se bo stanje izboljšalo; kaj lahko storijo šole in učenci. Pa tudi o vrednosti mednarodnih raziskav znanja in zakaj je pomembno, da naši otroci sodelujejo v njih. O tem v tokratnem Studiu ob 17.00.

Gostje:
dr. Vinko Logaj, minister za vzgojo in izobraževanje;
Jasna Rojc, direktorica zavoda za šolstvo;
dr. Eva Mirazchiyski Klemenčič, vodja Centra za uporabno epistemologijo pri Pedagoškem inštitutu;
Roman Brunšek, ravnatelj Osnovne šole Škofljica.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Če ni megle in vidite rdečo zarjo, takrat Miklavž piškote peče …
Pripoveduje: Ivan Rupnik.
Slovenski ljudski pripovedki.
Posneto v studiih Radia Slovenija 1994.

Le kaj imata skupnega nocojšnji Miklavžev večer in Ansambel Roberta Zupana? Kot boste slišali, eno vižo na ta račun, drugače pa bolj malo. Razlog za umestitev Ansambla Roberta Zupana v nocojšnjo oddajo tiči drugje, in sicer v praznovanju petintridesetletnice tega ansambla, ki ga bodo obeležili z jutrišnjim velikim koncertom v Športni dvorani Vransko, kamor ste seveda ljubitelji njihove glasbe lepo vabljeni. Konec tokratne oddaje je torej posvečen Ansamblu Roberta Zupana, obenem pa velja tudi voščilo: še na mnoga leta zdravja in dobre glasbe! Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem..

21:00
Poročila

Ob 130. obletnici smrti škotskega književnika Roberta Louisa Stevensona (1850-1894) lahko v Literarnem večeru nekoliko spoznate njegov opus. Vsestranski književnik je pisal potopise, eseje, poezijo za otroke, predvsem pa romane in povesti. Književnika in njegov opus vam lahko približajo odlomki iz njegovih besedil Otok zakladov, Nenavadna zgodba o dr. Jekyllu in gospodu Hydu ter Črna puščica.

Prevajalci Igor Majaron, Božidar Pahor, Lojze Stanič,
režiser Jože Valentič,
bralka Nadja Jarc,
interpret Boris Juh,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojster zvoka Jure Culiberg,
avtor in urednik oddaje Marjan Kovačevič Beltram.
Posneto leta 2000.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Je v današnjem svetu še kaj prostora za optimizem? Je, če si le upamo živeti tu in zdaj. To je izhodišče novega albuma, pod katerega se podpisuje Jure Lesar. Priložnost za samorefleksijo, ki jo prinašajo besedila, se lepo dopolnjuje z ušesom prijazno glasbo, pri čemer je Jure navdih za ustvarjanje našel v slikovitosti starega rocka. »Tu in zdaj« je njegov tretji samostojni studijski album in obenem prvi, ki ga je ustvaril v sodelovanju s producentom Žaretom Pakom, v času snemanja pa se je izoblikoval tudi nov Juretov spremljevalni band Krila ptice.

23:00
Poročila

Marjeta Krečič v Zelenjamskem Miklavžu pripoveduje o svoji zgodnji mladosti, ki jo je preživljala v ljubljanski Zeleni jami. Tam se je leta 1925 rodila v hiši svoje stare mame Marije Suhadolc kot prva hči matere Natalije, rojene Sartori, in inženirja Antona Suhadolca, dolgoletnega tesnega sodelavca in prijatelja arhitekta Jožeta Plečnika. Danes se zdi zapis o času pred skoraj sto leti neverjetno oddaljen, saj se je življenje ob hitrem napredku korenito spremenilo. Hkrati gre za nostalgično besedilo, zanimivo in dragoceno, saj ohranja vedenje o ljubljanskem predmestnem življenju, delu, navadah, načinu govora, praznovanjih, zabavah in zadregah skozi otroške oči. Te so se najširše razprle prav ob darilih, ki jih je ponoči otrokom prinesel sveti Miklavž ...

Interpretka: Darja Reichman,
režiser: Jože Valentič,
glasbena opremljevalka: Nina kodrič,
tonska mojstrica: Sonja Strenar,
urednika oddaje: Vlado Motnikar, Ana Rozman,
leto nastanka: 2017.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov