Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 27. feb. 2025

Prvi • Čet, 27. feb.

00:00
Poročila

Nočni program začenjamo s ponovitvijo oddaje Obrazi sosednje ulice. Gostili smo strokovnjakinjo za promet, doktorico Chiaro Gruden iz mariborske Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo.

01:00
Poročila

01:10
Ponovitev: Malo naokrog: Muzej bančništva Slovenije MUZA

02:00
Poročila

02:10
Ponovitev: Ritem mesta: Zasedba Bambus

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor ali ljubiteljski glasbeni kulturi ali narodno-zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno-zabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Ob vzdihu: »Kako hitro je noč mimo!« je težko voščiti dobro jutro. Vendarle je prav tek časa tisti, ki nam spet prinaša nov dan. Ne bi rad vas, ki ste že navsezgodaj pred radijskimi sprejemniki, strašil s tem, kako hitro bo vzelo ta dan, saj ga komaj začenjamo. Resnica je, da bo, kakor je minila noč, minil tudi dan, pa če si to želimo ali ne. Nič naj nas ne tolaži dejstvo, da je vsak dan daljši. Še tako dolg dan mine.
Ste kdaj že opazovali otroka pri igri? Ne pri igri, ki mu jo pripravijo, včasih celo vsilijo odrasli, ampak pri tisti preprosti, ki si jo ustvari sam. Iz majhnih in poceni pripomočkov nastajajo ladje, letala, avtomobili, žoge, bog si ga vedi, kaj vse lahko otroška domišljija ustvari iz čisto vsakdanjih stvari. Prav to je igra, tista prava, za katero ni treba veliko sredstev, le pravo razpoloženje mora biti. Dovolj je, da se otrok v njej zaposli, pravzaprav bi lahko rekli celo izgubi. Pozabi na vse, ne moti ga, da je čisto navaden papir postal najhitrejše letalo, ki ga ponese v najbolj sanjske dežele. Ob tem čisto pozabi na čas. Otrok je lahko hkrati na vseh koncih sveta in v vseh časih, čeprav je to le trenutek vsakdanje preproste igre.
Prav je, da nas odrasle skrbi za današnji dan in se ne zapletemo kakor otroci v kakšno igračkanje. Moramo načrtovati za jutri. Odpraviti se je treba že navsezgodaj k delu, ki ga je treba opraviti. Ob tem izgubljamo sproščenost otroka, ki v trenutku igre doživi polnost veselja. Ker ne znamo živeti več le enega trenutka in smo nenehno v načrtovanju, sploh več ne živimo, ampak se skozi življenje prebijamo. Že veliki renesančni umetnik in znanstvenik Leonardo da Vinci je rekel, da je ta trenutek edina večnost, ki jo imamo. Moramo si ga le privoščiti, kot si ga to privošči otrok. Saj poznate tisto, da če ne bomo postali kakor otroci … Jezus nas ne vabi k zanemarjanju naših obveznosti. Pravi le, da s svojo skrbjo ne moremo ničesar dodati. Lahko pa s svojo sproščenostjo polepšamo sebi in drugim današnji dan.
Kar koli že bomo v tem dnevu delali, živeli, drage poslušalke, dragi poslušalci, počnimo to z zavzetostjo otroka pri igri. Bodimo pozorni na trenutke, ki so nam dani. Samo iz teh drobnih trenutkov lahko odkrijemo večnost. Če so Da Vincijeve umetniške stvaritve le bežen trenutek, segajo prek časa vse do nas. Tak je lahko tudi moj dan, preseže naj še tako hitro bežečo minljivost in naj postane večnost pravega otroštva.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar

06:15
Vreme z meteorologom

Nastavimo na lokalni čas in dopisnike po Sloveniji vprašamo koliko je ura v njihovem kraju.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Že dolgo vemo, da igra spanje ključno vlogo pri našem dobrem počutju in zdravju. Ko govorimo o vrhunskem športu, kjer lahko stotinka sekunde odloči o zmagovalcu in poražencu, pa je kakovostno spanje še toliko bolj pomembno. Ali bi torej morali v ekipi vrhunskih športnikov imeti tudi somnologa? Nika Vrabec je pripravila tokratno epizodo Možganov na dlani, v kateri sodelujejo somnologinja prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, klinična in športna psihologinja doc. dr. Maja Smrdu ter mladi košarkar Saša Ciani, ki igra v ameriški ligi NCAA. Skozi oddajo vas pelje Mojca Delač.

Ta teden je na političnem parketu postregel z več taktičnimi potezami, ki kažejo, da politika že resno pogleduje proti volitvam. Med drugim je zdaj pred nami spopad okrog pokojnin. Gost oddaje Ob osmih je filozof in publicist Boris Vezjak.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.

Leto 2025 ni prestopno leto – torej ima letošnji februar samo 28 dni. Kljub temu v Radiosferi opozarjamo na svetovni dan redkih bolezni, ki ga praznujemo 29. februarja; torej le enkrat na štiri leta. V studiu bo z nami Saša Ciber, ki je zaradi redke avtoimunske bolezni, poimenovane miastenija gravis, imela veliko težav. Ni mogla več govoriti, zapreti oči, požirati. Kako pa živi danes?

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Eko sklad z nepovratnimi finančnimi spodbudami in eko krediti investitorjem olajša odločitev za naložbo v rabo obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti. Vgradnja solarnega sistema, prezračevanje, vgradnja kurilne naprave na lesno biomaso za centralno ogrevanje stavbe, toplotna izolacija fasade, menjava oken in še marsikaj je v naboru ukrepov, ki so finančno spodbujeni. Katere pogoje mora izpolnjevati investitor za pridobitev nepovratnih sredstev? Kdaj lahko začnete izvedbo naložbe? Zakaj se bolj izplača celovita obnova kot posamezni ukrepi? Gostja četrtkovega svetovalnega servisa bo sekretarka Eko sklada Vesna Črnilogar. Vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si.

Med komarji je samica tista, ki lovi. A kaj sploh vemo o živalci, ki se nepovabljena naseli tudi v naše domove?
Ta nenavadna žuželka ima šest nog, glavo, oprsje in zadek, ki mu rečemo tudi trebuh, dve krili in rilček z bodalcem, s katerim samica piči in posesa kri svojih žrtev. Če samica vzame nekaj kapljic naše krvi, to ni zato, da bi potešila svoj tek, temveč zato, da ustvari jajčeca, preden jih odloži v vodo. Težava je to, da pri prehajanju s telesa na telo samica prenaša nekatere zelo nevarne bolezni.

Samci komarjev se tako kot čebele in metulji hranijo s cvetličnim nektarjem in tako s prenašanjem cvetnega prahu, opraševanjem, omogočajo razmnoževanje rastlin. Poleg tega življenje komarjev ni brez tveganja, saj so prava poslastica za pajke, kačje pastirje, lastovke, kuščarje in netopirje.

Slišite ta nadležni zvok? Gospa komarjeva se skriva med pastmi, ki jih nastavlja pajek, in roko, ki maha okoli nje ... Bo naša samica komarja na koncu sploščena kot palačinka?

10:00
Poročila

Osamljenost v tretjem življenjskem obdobju lahko resno vpliva na počutje, zdravje in kakovost življenja. Družabništvo se je zato razvilo kot oblika pomoči starejšim in tudi njihovim svojcem. Včasih je dovolj samo pogovor, včasih starejši potrebujejo pomoč pri vsakodnevnih opravilih. Ana Višnikar je ustanoviteljica Družabnika in v naslednjih minutah bo razložila, kako je Družabnik lahko podpora starejšim osebam.

11:00
Poročila

»K nam se po pomoč obrnejo v glavnem osebe, ki so se znašle v kakršni koli duševni stiski,« pravi psihiatrinja Leonarda Lunder, ki v Celju vodi Center za duševno zdravje odraslih. »V centru lahko ponudimo obravnavo v ambulanti ali na domu.« Za obravnavo, podporo in pomoč v centru za duševno zdravje ne potrebujete napotnice. Podrobneje v Ultrazvoku, ki ga je pripravil Iztok Konc.
V Sloveniji deluje 19 Centrov za duševno zdravje odraslih: v Celju, Domžalah, Kočevju, Kopru, Logatcu, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici, Novem mestu, Ormožu, v Posavju, na Ptuju, v Ravnah na Koroškem, Slovenskih Konjicah, Šentjurju, Škofji Loki, Tolminu, v Trbovljah in Velenju.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Analize najodmevnejših tem in zanimivosti iz lokalnega okolja

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

Oglasi na družbenih omrežjih, še zlasti na Facebooku so pogosto lažni. Zvabijo nas k sodelovanju v nagradnih igrah z vabljivimi nagradami, od dragih elektronskih naprav do mesečne vozovnice mestnega potniškega prometa. Metode prevarantov so tako prefinjene, da zlahka nasedejo tudi najbolj računalniško pismeni med nami. O spletnih prevarah z nagradnimi, igrami se je Cirila Štuber pogovarjala z Jasmino Mešić, vodjo projekta Varni na internetu.

17:00
Poročila

Studio ob 17.00 je edinstvena oddaja. Ne le, da je ena najstarejših na Radiu Slovenija, je tudi edina v Sloveniji, ki vam vsak delavnik prinaša poglobljeno razpravo in soočenje mnenj o aktualnih temah z gosti, ki sedijo okoli radijske okrogle mize. Studio ob 17.00 na Prvem programu je z vami že 45 let.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Butalec od spodaj klesti stoječo smreko …
Pripoveduje: Dare Ulaga.
Napisal: Fran Milčinski.
Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1977.

24. novembra leta 2016 smo v ciklu živih oddaj, ki vam ga od začetka lanskega leta ponovno ponujamo v poslušanje, v studiu 13 gostili dve zasedbi, in sicer: Trio Tanje Podkrižnik in Trio Mika nas. Mladostne energije, navihanosti in veselja je bila polna takratna oddaja in tako zveni tudi tokrat, mladostno razigrano! Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodno-zabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodno-zabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najkakovostnejše zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

21:00
Poročila

Romanizirane biografije znanih umetnikov so med bralci priljubljena zvrst, predvsem zato, ker o posameznem ustvarjalcu že marsikaj vemo in ker nas zanima, kaj nam bo pisec o njem odkril novega, nam morda še bolj približal njegovo delo, ju uvrstil v zgodovinski kontekst, ki smo ga spregledali. V zadnjem času lahko v slovenščini beremo več takih del, na primer Papirnata mesta kanadske avtorice Dominique Fortier, ki osebno zgodbo prepleta z življenjem Emily Dickinson, pa romana Melanholija 1 o norveškem slikarju Larsu Hertervigu Jona Fosseja ter Ti si rekel nizozemske avtorice Connie Palmen o usodi Sylvie Plath in Teda Hughesa. Lani pa je v zbirki Klasična Beletrina izšel tudi nov prevod romana o slikarju Pietru Brueglu starejšem, ki ga je napisal flamski avtor Felix Timmermans. Ta velja za enega glavnih predstavnikov flamskega realističnega "kmečkega romana", kot pravi avtorica Literarnega večera in prevajalka Mateja Seliškar Kenda, ki je za oddajo izbrala nekaj značilnih odlomkov iz omenjene Timmermansove romanizirane biografije flamskega slikarja.

Avtorica scenarija in prevajalka Mateja Seliškar Kenda,
urednik oddaje Matej Juh,
igralec Matej Puc,
bralca Aleksander Golja in Maja Moll
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojstrica zvoka Sonja Strenar.
Režiser: Klemen Markovčič

Produkcija 2025.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Srbski glasbenik Nikola Čuturilo in slovenski Zoran Predin sta v novem projektu Analogna rasa obudila duh osemdesetih let prejšnjega stoletja in ustvarila nove skladbe po navdihu nekdanjih časov. A njuno vodilo ni le nostalgija: z novo glasbo želita združevati podobno misleče poslušalce, ki se ne želijo prepustiti apatiji digitalnih časov. Okrog sebe sta zbrala ekipo odličnih srbskih rokerjev – brata Dejan in Darko Grujić, Goran Stojković in Blagoje Nedeljković Pače; pri dveh pesmih se jim pridružita še vokalista Nenad Marič in Dejan Cukić. Vlogo glavnega vokalista si podajata Zoran in Nikola, ki sta oba tudi avtorja pesmi. Analogna rasa je izšla kot vinilna plošča in zgoščenka, obenem pa je prerasla okvire albuma in postala tudi ambasadorka slovenske glasbe v Srbiji, kamor se je v okviru njene turneje doslej že odpravilo več različnih slovenskih glasbenikov.

23:00
Poročila

Pesmi o ostarelem očetu, ki počasi tone v 'močvirje pozabljanja'. "Vztrajno navijam Salvadorjeve ure," je avtorica zapisala v uvodu k pesniškemu ciklu.

Igralec Matej Puc,
urednik oddaje Vlado Motnikara,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojstrica zvoka Sonja Strenar.
Režiser: Klemen Markovčič

Posneto februarja 2025.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov