Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 6. mar. 2025

Prvi • Čet, 6. mar.

00:00
Poročila

V prvi uri nočnega programa bo naš gost Andrej Kvas, nekdanji nogometaš Maribora, ki je kot eden rednih na eni tekmi prve lige nasprotniku zabil štiri gole. Zdaj je delavno mesto igralca zamenjal s trenerskim in se v tej vlogi preizkusil doma in v sosednji Avstriji.

Pozneje v noči pa bomo glasbeni. V Glasbenem radiogramu smo gostili Roka Nemaniča – Nema in Emirja Ibrakića iz skupine Balkan Boys, ki že več kot 15 let navdušuje z energično glasbo, v kateri se prepletajo balkanski melos, rumba, ska, reggae in še kaj.

Po tistem bo na sporedu še oddaja Ritem mesta, v kateri bomo predstavili slovensko skupino, ki ustvarja v žanru indie pop-roka. Gosta bosta člana skupine Tilen in Žiga Krasinc.

01:00
Poročila

01:10
Ponovitev: Glasbeni radiogram: Balkan Boys

02:00
Poročila

02:10
Ponovitev: Ritem mesta: Gossipradio

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno-zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno-zabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Molčimo lahko le, ker govorimo. Molk je hrbtna stran govora. Molčanje ni preprosto nasprotje govora, temveč njegov pogoj, pribežališče in zatočišče. Zato molk ni toliko nezmožnost govora, kolikor je zavestna, hotena in smiselna odpoved govoru. Molčati pomeni govoriti navznoter. Molčanje je preiskovanje, potrpljenje, merjenje. In kakor je pojem po Heglu »demiurg resničnosti«, je molk »demiurg pojma«. Kakor je govorica preizkušnja resničnosti, je molk preizkušnja govorice. Brez molka ne bi bilo govora. »Molk je gospodar govora,« je dejal prerok Mohamed. Molk ni le počelo govora, temveč tudi njegova transcendenca. V tem smislu se neizrekljivo numinozno izteka v polnost molčanja. »Črka je zastor in zastor je črka,« pravi an-Niffari. Molk je tako tudi spoznanje, meditacija, kontemplacija – preseganje.
Molk je sestavni del duhovno-religioznih praks. V islamu molk simbolizira štiri lastnosti: načelo pobožnosti, pogoj čuječnosti, vrsto askeze in duhovno vajo. Molčanje tako ni le prekinitev govorjenja, temveč tudi dresura duha; urjenje v preseganju notranjega gibanja, zaustavitev toka misli. V tem smislu znameniti muslimanski mistik iz andaluzijske Španije, Ibn Arabi, razlikuje med »molkom jezika« in »molkom srca«. Medtem ko »molk jezika« pomeni prenehanje govorjenja, »molk srca« pomeni transcendenco mišljenja. Molčanje tako pomeni osrediščanje duha; zbiranje razpršenosti misli; poenotenje notranjih glasov.
Molk pa je navsezadnje tudi pogoj resničnega poslušanja: le kdor zna molčati, sliši in zna poslušati; poslušati drugega in svoj notranji glas, ki govori z molkom. Molčanje kot duhovno dejanje je treba kultivirati. Molčanja se je – tako kot govorjenja – treba naučiti.
In ali obstaja primernejši čas za molk, kot je mesec ramazan – čas posta, duhovne osamitve, introspekcije in molitve?

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar: Jutranji koledar, 6. marec

06:15
Vreme z meteorologom

Čeprav smo koledarsko še vedno v času zime, pa v zadnjih dnevih, ko je prišlo do precejšnje otoplitve, že diši po pomladi. Takrat pa bodo ljudje spet množično začeli uporabljati kolesa. Kolesarske steze, ki v zadnjem obdobju s pomočjo evropskih sredstev po državi rastejo kot gobe po dežju, bodo ponovno polno zasedene. Tako bo tudi na Celjskem. O tem koliko so jih tam uspeli zgraditi, koliko jih še nameravajo ter kje se morda zatika se bom v tokratnem Lokalnem času pogovarjala z Matijo Mastnakom.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

V čem so možgani starejših, če so zdravi seveda, boljši od mlajših? Serijo Skozi leta, s katero se že tradicionalno pridružujemo temi Tedna možganov, začenjamo z vprašanjem, kaj se lahko pomlad življenja nauči od jeseni, kako ohraniti možgane gibke tudi v pozni starosti pa tudi, česa se lahko naučimo od japonske družbe, ki je znana po dolgoživosti prebivalcev. Pripravljajo: Mojca Delač, Neža Borkovič in Luka Hvalc.

Vozniki in voznice, vas kaj srbijo podplati, ko se ob veliki omejitvi hitrosti vozite po prazni cesti? Verjetno vas bodo kmalu še bolj: sredi leta naj bi namreč na vpadnicah pred Ljubljano začel delovati sistem tako imenovanega dinamičnega omejevanja hitrosti. Avtomatski sistem bo uravnaval hitrost vožnje tako, da bi cesta ostala čim bolj pretočna. Če bo na obvoznici zastoj, to pomeni znižanje omejitve že na avtocesti. Mehanizem v ozadju nam bo v oddaji Ob osmih razložil Simon Dettelbach s Prometnotehniškega inštituta fakultete za gradbeništvo.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.

V tokratni oddaji Konstanta bomo govorili o številu pi. 14. marec je namreč svetovni dan tega števila in tudi števila pi. Zakaj 14. 3.? Ker po ameriškem zapisu ta dan napišemo enako kot najbolj znani približek pija, to je 3,14. Drugi najbolj znan približek za pi je 22/7, zato nekateri svetovni dan pija obeležujejo tudi 22. julija. Kako so izračunali prve približke števila pi in koliko njegovih decimalk poznamo danes?

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Limfedem je kronično obolenje; gre za zastajanje beljakovinsko bogate medcelične tekočine v tkivu, ki se kaže kot otekanje na roki ali nogi in lahko vključuje tudi pripadajoči del telesa. Nastane zaradi slabšega delovanja limfnega sistema in zato povečanega zastoja tekočine v tkivu. S pravočasnim in pravilnim zdravljenjem se izognemo hujšim oblikam limfedema. Ali ga lahko preprečimo? V četrtkovem svetovalnem servisu bo na vaša vprašanja odgovarjala Silva Uršič, višja fizioterapevtka, mednarodna inštruktorica za limfno drenažo. Pokličite ali nam pišite.

Rubrika predstavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju in novih glasbenih izdajah ter ponuja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

Povod za tokratni pogovor je bila kratka zgodba z natečaja, o katerem smo v naši oddaji že govorili: gre za natečaj Mestne knjižnice v Ljubljani v sodelovanju s knjižnicami Osrednjeslovenske regije, namenjen starejšim od 60 let. To so Zgodbe mojega kraja, lani so nosile podnaslov Prva ljubezen. Gospod Jože Brenčič z Vrhnike izredno rad piše in ga književnost zelo zanima. Poklicna pot ga je zanesla drugam, upokojitev pa je prinesla več časa za pisanje. Gospoda Jožeta Brenčiča je obiskala Lucija Fatur.

11:00
Poročila

Človeški organizem za delovanje nujno potrebuje nekatere minerale. Čeprav so z njimi bogata tako živila rastlinskega kot tudi živalskega izvora, medicinska in prehranska stroka opozarjata, da enolična prehrana lahko vodi do pomanjkanja lmineralov. Ljudem največkrat primanjkuje železa, kalcija, joda, selena in magnezija. V Ultrazvoku bomo doc. dr. Živo Lavriša, raziskovalko na področju prehrane, živil in javnega zdravja pri Inštitutu za nutricionistiko, vprašali, kako do različnih mineralov s prehrano, ki ne vsebuje mesa, jajc, mleka in rib.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Analize najpomembnejših tem in zanimivosti iz našega okolja.

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

Pomlad je čas, ko vse vzbrsti, tudi naša čustva, marec pa je sploh mesec ženskih praznikov in čas ženitve ptičkov. Del našega življenja se dogaja tudi v virtualnih prostorih svetovnega spleta in tam srečujemo ljudi, za katere se nam niti ne sanja, da se lahko izdajajo za nekoga drugega. Če se v tovrstnih stikih vname ljubezen, lahko zaidemo v težave. O značilnostih spletnih ljubezenskih prevar zdaj Cirila Štuber v pogovoru s Tadejem Hrenom iz SI-CERT-a.

17:00
Poročila

Delež tujih državljanov pri nas se ves čas povečuje. Tujci na našem trgu dela predstavljajo že več kot 15 odstotkov delovno aktivnega prebivalstva. Med njimi še vedno prevladujejo delavci iz Bosne in Hercegovine, opaziti pa je povečevanje števila dovoljenj delavcem iz azijskih držav. Kako na eni strani omogočiti rast zaposlovanja in s tem gospodarstva ter na drugi strani poskrbeti za to, da bodo tujci pri nas obravnavani enako kot domači delavci, njihove družine pa sprejete v lokalno okolje? O tem v tokratnem Studiu ob 17-ih.

Gostje:

Miho Šepec, Služba za pravne zadeve, področje zaposlovanja in dela tujcev, Zavod za zaposlovanje;
dr. Polona Domadenik Muren, prodekanja za raziskovalno delo in doktorski študij na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani;
Goran Lukić, Delavska svetovalnica.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Nocoj bomo premierno slišali pravljico Lisičja šola ali Viktorija gre v šolo avtorice Majde Eržen Novak. Izbrana je bila med 945 pravljicami, ki so prispele na natečaj Radia Slovenija za izvirno slovensko pravljico. Lisička Viktorija se pogumno odpravlja k naslednjemu, za lisice najpomembnejšemu predmetu …

Pripoveduje: Tina Resman Lasan.
Avtorica besedila: Majda Eržen Novak.
Glasbena oblikovalka: Darja Hlavka Godina.
Mojstrica zvoka: Sonja Strenar.
Režiserka: Špela Kravogel.
Pravljica z natečaja za oddajo Lahko noč, otroci! 2021. Posneto v studiu 02 Radia Slovenija, februar 2025.

Mesec marec je, lahko bi rekli, vesv znamenju praznikov: dnevu žena, materinskemu dnevu, je tudi praznik prihajajoče pomladi in z njo mladih deklet ... seveda tudi babic ne smemo pozabiti. Zato v tokratnem Četrtkovem večeru domačih pesmi in napevov poklanjamo najlepše melodije iz radijskega arhiva prav vsem prej naštetim. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodno-zabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodno-zabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

21:00
Poročila

Literarni večer namenjamo italijanskemu romantičnemu pesniku, pisatelju in tragedu Alessandru Manzoniju. Rodil se je 7. marca 1785 v Milanu, tam je leta 1873 tudi umrl. Njegovo osrednje delo je roman Zaročenca, ki ga imamo v kar dveh slovenskih prevodih – Andreja Budala in Jaše Zlobca. Zgodovinska podlaga romana je kuga, ki je okoli leta 1630, v obdobju tridesetletne vojne, pustošila okoli Milana. Opis nalezljive bolezni po izkušnji nedavne pandemije zveni presenetljivo živo, tudi odziv ljudi na bolezen v sedemnajstem stoletju ni bil zelo drugačen kot v enaindvajsetem. Tanja Viher je v Literarni večer vključila odlomka iz romana Zaročenca ter izbor Manzonijeve poezije.

Avtorica Tanja Viher,
prevajalci Andrej Budal in Jaša Zlobec (Zaročenca), Alojz Gradnik (Peti maj) in Vinko Beličič (Binkošti),
interpreta Boris Juh in Slavko Cerjak,
bralca Simona Juvan in Ivan Lotrič,
glasbena oprema Peter Čare,
ton in montaža Staš Janež,
režija Gregor Tozon.
Posneto leta 1985.
Redakcija: Vida Curk in Staša Grahek.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Na Prvem programu Radia Slovenija letos znova pripravljamo Festival slovenskega šansona. Šanson v slovenskem prostoru nima veliko prostora, zato ga s tem festivalom načrtno spodbujamo, saj gre za močno sporočilne skladbe, ki so zaradi svoje kompleksnosti nekoliko zahtevnejše, a prinašajo višjo kakovost glasbe, besedil in izvedbe kot večina popularne glasbe. V tokratni Pesmi v žepu se ozremo k preteklim dosežkom festivala, obenem pa povabimo k prijavam na aktualni razpis in napovemo letošnje dogajanje.

23:00
Poročila

Eden največjih umetnikov vseh časov, avtor kipov, kot so David, Mojzes in Pieta, fresk na stropu sikstinske kapele, kupole bazilike svetega Petra v Vatikanu in številnih drugih umetnin je že v mladih letih tudi pisal poezijo. Petnajsti sonet se začne s kitico: "Kipar, če je pri nas še v taki čisli, / ustvari to samo, kar marmor skriva, / le to izkleše roka utrudljiva, / ki se njegovi pokori zamisli." A pozneje se razvije v ljubezensko poezijo.

Prevajalec je Alojz Gradnik,
igralec Pavle Ravnohrib.
Posneto marca 2010.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov