Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 13. mar. 2025

Prvi • Čet, 13. mar.

00:00
Poročila

Na začetku nočnega programa prisluhnite oddaji Obrazi sosednje ulice. Gostil smo sociologinjo, novinarko in pisateljico iz Maribora Danajo Lorenčič, ki je pred kratkim izdala svojo tretjo knjigo, V iskanju izgubljenega jaza, v kateri piše o izkušnjah ljudi s psihoterapijo.
Po eni uri bomo v Glasbenem radiogramu gostili izjemnega kitarista, skladatelja in glasbenega pedagoga Boštjana Pertinača, ki s svojim igranjem navdušuje ljubitelje kitarske glasbe.
Po drugi pa predstavili prvi kompilacijski album skupine Džezzva, ki je izšel ob petnajstletnici delovanja skupine.

01:00
Poročila

01:10
Ponovitev: Glasbeni radiogram: Boštjan Pertinač

02:00
Poročila

02:10
Ponovitev: Ritem mesta: Džezzva

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodnozabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodnozabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Sol je v človeški zgodovini igrala zelo pomembno vlogo in bila celo menjalno sredstvo, kakor je Slovencem dobro znano iz pripovedke o Martinu Krpanu. Že rimski vojaki so namreč del plačila dobivali kot t. i. salarium argentum, torej kot solni denar. In kakor sol naredi jed okusnejšo, enako morata biti začinjena tudi človeško uho in razum, da zmoreta razpoznati pravo duhovno hrano. Povedano drugače: s pravo mero razsodnosti, torej »s ščepcem soli«, mora človek sprejemati besede in govor ter presojati njihovo verodostojnost.
Izraz se je v Evropi uveljavil na podlagi zapisa Plinija Starejšega, ki je živel v prvem stoletju n. št. V svojem obsežnem in edinem ohranjenem delu Naravoslovje je v 37 knjigah zbral vse dotedanje znanje in spoznanja. V 23. knjigi svojega dela Plinij starejši zapiše, da naj bi rimski vojskovodja Pompej iznašel protistrup za kačji pik. Ob tem navaja, da mu je dodal zrno soli. Iz navedbe ni povsem jasno, ali je bilo zrno soli sestavni del protistrupa ali pa je Pompej pogoltnil zrno soli, da je protistrup lažje zaužil. Kakor koli, jasno pa je, da izraz »s ščepcem soli« še danes pomeni, da je treba vsako stvar presojati z razumom, s pravo mero pameti. To velja še toliko bolj v času, ki ga živimo, ko nam kot najboljše prodajajo na kupe stvari, ki dejansko niso vredne nič, in ko nas država ter politiki prepričujejo nekaj, počnejo pa nekaj povsem drugega. Ščepca, kančka soli ne smemo torej imeti samo na jeziku, niti samo v ustih in ne samo v rokah, ko nekaj poslušamo. Predvsem moramo imeti »nekaj soli v svoji glavi«, kakor govori drugo znamenito reklo, ki se je v slovenščini razvilo iz reka cum grano salis. Ali kot je po Prešernu v svojem slovensko-nemškem slovarju zapisal že Maks Pleteršnik: »Kdor urne roke, sol v glavi ima, v nesreči si vsaki pomagat’ zna.«

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar: Jutranji koledar, 13. marec

06:15
Vreme z meteorologom

Naš edini nacionalni park, ki je lani zaznamoval visoko obletnico, je prav v sklepnem delu tega prvega stoletja sklenil tudi doslej največji naravovarstveni projekt, ki so mu dali naslov Vrh Julijcev. V njem je pod taktirko Javnega zavoda Triglavski narodni park sodelovalo kar devet partnerjev s področja varstva narave, kmetijstva, gozdarstva, planinstva in turizma. In kot ugotavljajo dobro leto po tem, ko so bile številne novosti že preizkušene tudi v praksi, je bil to v resnici projekt, ki je prinesel toliko pozitivnih zgodb in rezultatov kot doslej še noben. A je bilo za to potrebno res veliko sodelovanja in tudi kompromisov, predvsem tedaj, ko so bili na tehtnici interesi ljudi, predvsem torej obiskovalcev na eni in narave ter njenih prebivalcev na drugi strani. Številni obiskovalci Pokljuke so tako v zadnjem letu že lahko tudi v naravi opazili nekatere njegove ukrepe, predvsem številne opozorilne table in zapornice. Te omejujejo dostop v tako imenovane mirne cone, namenjene ustvarjanju ugodnih pogojev za nekatere ogrožene živalske vrste, med njimi tudi divjega petelina, ki je prav v teh dneh, ko se na Pokljuki začenjajo biatlonske tekme za svetovni pokal, požel tudi veliko medijske pozornosti. Pripravlja: Romana Erjavec.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Hrepenenje po večni mladosti je staro skoraj toliko kot človeška civilizacija. Izoblikovalo je mite, pripovedi, legende in tudi odprlo pot sodobni znanosti in odkrivanju skrivnosti dolgoživosti. Ali lahko kljubujemo času ali je bolje, da kakovostno preživimo tistega, ki ga imamo? Epizoda je del posebne serije Skozi leta, ki jo Možgani na dlani pripravljajo v sodelovanju s Frekvenco X na Valu 202.
Skozi tokratno oddajo vas peljeta Luka Hvalc in Mojca Delač.

Trinajstega marca pred petimi je dan po razglasitvi epidemije covida-19 nastopila Janševa vlada, z njo pa vladni govorec Jelko Kacin. Izjava "Uživajte, dokler lahko" je postala sinonim za njegovo komuniciranje. Kako ga s petletne razdalje ocenjuje sam, bi za nazaj kar koli spremenil in kaj se je takrat dogajalo, pa javnost za to ni vedela? Jelko Kacin je gost oddaje Ob osmih.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.
Poslušamo skladbo Believe, ki je 13. marca leta 1999 prišla na prvo mesto ameriške lestvice.

Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (UL FF) v teh dneh, zdaj že peto leto zapored, potekajo dnevi enakosti spolov, ki so postali že tradicionalni. Odprtje dnevov je bilo prejšnji četrtek, simbolno, pred 8. marcem, mednarodnim praznikom žensk. Do konca meseca se bodo zvrstili številni zanimivi dogodki, na katerih bodo predavateljice in predavatelji govorili o različnih vidikih enakosti spolov v naši družbi. Več o dogajanju in več o pomenu enakosti spolov ne le v akademskem prostoru, temveč tudi sicer v naši družbi, bo govorila prodekanja Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, dr. Mojca Smolej.

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Ne le cvetlične gredice, tudi okrasne grmovnice lahko naredijo vaš vrt še lepši. Nekatere cvetijo spomladi, druge poleti, kako jih torej zasaditi, če želite cvetoče grme skozi vso sezono? To je le eno od vprašanj, ki jih bomo v četrtkovem Svetovalnem servisu zastavili strokovnjaku za grmovnice Petru Ribiču z Biotehniškega centra Naklo. Vprašanja lahko zastavite tudi vi na elektronskem naslovu prvi@rtvslo.si ali v obrazcu na spletni strani Prvega.

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

Gospod Ivan Lisac prihaja iz Kostela. Zdaj je že veliko let v Ljubljani in skoraj 20 let v pokoju, njegova velika ljubezen pa je pisanje pesmi. V pripravi ima že svojo šesto zbirko. Velika prijatelja sta z gospodom Jožetom Brenčičem, ki smo ga v tej oddaji spoznali prejšnji teden, do nedavnega sta bila oba člana kulturno-umetniškega društva Liber v Krškem. Gospod Lisac namerava za svojo 80-letnico izdati 100 narečnih pesmi, torej v kostelščini. Še vedno je navdušen igralec odbojke, je med drugim povedal Luciji Fatur.

11:00
Poročila

»Ko k meni na pregled pride pacient z boleznijo ledvic, si glede na njegov videz ustvarim mnenje o njegovi starosti,« pravi nefrolog Andrej Škoberne. »Ko pa v dokumentaciji pogledam letnico njegovega rojstva, sem pogosto presenečen. Pacient je na pogled videti deset ali dvajset let starejši.« Dr. Andrej Škoberne zdravi bolnice, bolnike z boleznimi ledvic v ljubljanskem kliničnem centru. Najpogostejša bolezen ledvic je sicer kronična ledvična bolezen, kratko KLB. Po nekaterih podatkih naj bi v Sloveniji za njo obolevalo od 10 do 15 odstotkov prebivalcev. Zdravljenje je uspešnejše, če kronično ledvično bolezen odkrijemo in zdravimo čim prej. Podrobneje pa v Ultrazvoku. Kogar pa medicina zanima podrobneje, še ta podatek: študije so pokazale, da se pri bolnikih s kronično ledvično boleznijo telomere kromosomov (krajni deli kromosomov) krajšajo hitreje; kar je nedvoumen znak staranja.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodnozabavnima vižama.

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Med poudarki še:
- Osnovnošolci Idrijskega in Cerkljanskega na medobčinskem parlamentu o izboljšavah šolskega sistema
- Ali je projekt enote doma starejših v Dobju ogrožen, ker niso dobili izvajalca?
- Občini Mokronog - Trebelno grozi vrnitev evropskega denarja, če ne vzpostavijo poslovne cone
- Postojnski in reški gasilci že vrsto let zgledno sodelujejo, zdaj tudi pri pilotnem čezmejnem projektu SEPORA

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

Aktualne oddaje, ki jih v programu Prvega lahko slišite izven terminov rednih oddaj. Terenska oglašanja, reportaže, pogovori, utrinki od tam, kjer je aktualno!

17:00
Poročila

Pred petimi leti smo se zbudili v epidemiji, ki je bila razglašena večer prej. V tistem obdobju smo večkrat slišali, da naša življenja nikoli več ne bodo enaka. Kako je epidemija covida-19 v resnici spremenila naša življenja, kakšen je njen vpliv pet let pozneje? Česa so se naučili prebivalci, česa se je naučila zdravstvena in epidemiološka stroka in česa država? O vsem tem v tokratnem Studiu ob 17.00, v katerem tudi o tem, kako smo pripravljeni na morebiten izbruh nove epidemije nalezljive bolezni in kaj moramo še postoriti.


Gostje bodo:

dr. Matjaž Jereb, predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana;
dr. Maja Sočan, predstojnica Centra za nalezljive bolezni na NIJZ;
Srečko Šestan, poveljnik Civilne zaščite;
dr. Dan Podjed, antropolog, ZRC SAZU.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Bogdanki pomagajo pri delu …
Pripoveduje: Marjeta Gregorač.
Napisal: Dragotin Kette.
Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1977.

Tokratni Četrtkov večer domačih pesmi in napevov posvečamo mogoče kar malo prezrtemu izvrstnemu muzikantu, godcu, sicer samouku na diatonični harmoniki Franciju Zemetu in njegovemu ansamblu. Na koncu oddaje pa nekaj skladb zaigra tudi ansambel njegovih dveh sinov Bojana in Andreja, ki nadaljuje tradicijo izvajanja pristne in občutene narodnozabavne glasbe. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

21:00
Poročila

Kir Buličjov (1934–2003, s pravim imenom Igor Vsevolodovič Možejko) je bil priljubljen sovjetski in ruski pisatelj znanstvene fantastike. Ustvaril je pester opus literarnih del za otroke, mladino in odrasle, po večini prozna besedila. Leta 1972 je Buličjov napisal kratko zgodbo Nina, v kateri se je poigral z virtualnim potovanjem skozi čas. Glavni junak Vadim Nikolajevič pokliče svojo prijateljico Nino, toda telefonske linije se skrivnostno prepletejo in na njegov klic se odzove druga Nina, 13-letna deklica z zelo nenavadnim govorjenjem. Tudi njegovi nadaljnji poskusi, da bi priklical "svojo" Nino, se iztečejo v pogovore s to deklico. Kar nekaj nesporazumov potrebujeta, preden doumeta in se bolj ali manj sprijaznita s tem, da so se z njima poigrale muhaste temporalne silnice.

Prevajalec in avtor priredbe Aleš Učakar.

Nastopajo:
Vadim Nikolajevič: Blaž Šef,
Nina, deklica: Anja Novak,
Ženski glas: Anamarija Štukelj Cusma,
Odrasla Nina: Sabina Kogovšek,
Mama: Sabina Kogovšek,
Sosed: Željko Hrs,
Soseda: Vesna Jevnikar.

Režija Saška Rakef,
glasbena oprema Darja Hlavka Godina,
ton in montaža Sonja Strenar in Matjaž Miklič,
fonetična oprema Mateja Juričan,
urednik oddaje Matej Juh.
Produkcija 2025.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Severa Gjurin je javnosti znana predvsem kot pevka in likovna ustvarjalka, z novim albumom Pomlad pa se prvič predstavlja tudi kot kantavtorica in producentka. V deseterico pesmi na plošči ujame razmišljanja o dvojini in življenju, ob tem pa se namesto klasičnega pripovedovanja zgodb raje osredotoči na ilustriranje samih občutij. Melodija vokala je tista, ki nosi glasbeno strukturo, zato pesmi zvenijo zelo naravno in organsko, vse to pa še podkrepi premišljena, a nevsiljiva instrumentalna spremljava. Severa nam Pomlad premierno predstavi v Pesmi v žepu.

23:00
Poročila

Esejistka in pesnica Glorjana Veber v svojih pesmih obravnava številne velike teme iz zgodovine poezije, od časa pa do statusa poezije. Njena govorica se navezuje na hermetično tradicijo, hkrati pa je tudi samosvoja.

Interpretka Martina Maurič Lazar,
režiser Jože Valentič,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojster zvoka Andrej Kocan,
urednik oddaje Marko Golja.
Produkcija 2011.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov