Pomanjkanje cepiv privedlo do cepilnega nacionalizma


Proizvodnja cepiva proti Covidu 19 ne sledi potrebam. Evropska unija je pogodbe sklenila s podjetji, ki nimajo sedeža na njenem ozemlju. "Manjka nam tipičen evropski proizvajalec, ki bi spremenil tok dobav cepi in zagotavljal cepiva za države članice EU."
Francosko podjetje Sanofi je sicer v postopku razvoja cepiva, odobritev je mogoča še letos. "Če bi to cepivo bilo na trgu, bi v dobri meri pokrivalo potrebe evropskega trga, tako pa je EU v primežu ameriško angleške naveze."
Ali Lek in Krka nista dovolj velika, da bi ju vključili v proizvodnjo? "Proizvodnja cepi je specifična, zahteva opremo in pogoje, česar v tem trenutku ne lek ne Krka ne moreta zagotavljati."
Naš sogovornik je kritičen do modela, ki ga je za delitev ubrala 27-erica, ko je ključno število prebivalcev. "Premalo se je delalo na sistemu, ki bi omogočil hitro in bolj pravično ter ustrezno razdelitev, to je glede na obolevnost, incidenco, smrtnost. To bi bili boljši elementi kot število prebivalcev za razdelitev cepiva med države."
Sloveniji pa odsvetuje, da bi sledila cepilnemu individualizmu, ki ga ubirajo nekatere naše sosede, ko naročajo v Evropi še neodobrena cepiva. To je tudi za unijo slab signal, meni sogovornik.
Tjaša Škamperle