V tržaškem muzeju Revoltella na ogled tudi Spacal


Pandemija je na nek način ponudila priložnost domačim umetnikom, saj so nekatera njihova dela v depojih muzeja počivala že več let. Med deli 37 avtorjev, Slovence zastopa Lojze Spacal.
Poleg manjše črno-bele grafike je na razstavi na ogled tudi Spacalova slika na platnu iz leta 1968 in lesena skulptura v obliki klepsidre s stilističnimi podobami značilnimi za figurativno izražanje Lojzeta Spacala. Kustosinja Susanna Gregorat je povedala: "Lojze Spacal je odigral pomembno vlogo v tržaški umetniški panorami. Razstavljamo njegovo čudovito jesensko upodobitev Krasa in posebno leseno skulpturo iz serije mestnih oziroma predmestnih podob."
Na ogled tri mesece
Izbor slik je zelo raznolik: od post - impresionističnih upodobitev tržaških mestnih ulic in pristanišča, do inovativnih pristopov neorealizma z močnimi barvnimi kontrasti. Posebno pozornost so namenili enajstim tržaškim slikarkam, med katerimi izstopajo Leonor Fini, Miela Reina in Felicita Frai, dodaja Gregorattijeva: "Na ženske se pogosto pozabi, ko se govori o znanih umetnikih 20. stoletja. V resnici vsako od njih odlikuje svojevrstna vitalnost in umetniška pot, ki je z umetnostnozgodovinskega vidika izrednega pomena."
Na razstavo so uvrstili tudi dela nekaterih umetnikov, ki so se v Trst preselili iz Istre in dela mednarodno priznanih italijanskih slikarjev 20. stoletja, ki jih je muzej kupil v povojnem času na pobudo Rima. Z obiskom so zadovoljni: v petih dneh so našteli 300 obiskovalcev, kljub temu da so muzeji ob koncih tedna po državnem odloku zaprti.
Špela Lenardič