Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik

Invalidi so telesno manj dejavni kot ostala populacija in posledično jih ima 38 odstotkov čezmerno telesno težo. Kako pomembna je telesna aktivnost invalidov se zavedajo tudi v mariborskem Centru Naprej, kjer so pred 3 leti zagnali evropski projekt ReSport.

Direktorica Centra Naprej Jasna Vešligaj Damiš je potrdila, da so v teh letih dosegli vse zastavljene cilje: »Spodbujanje telesne aktivnosti v povezavi z osebnim in socialnim razvojem posameznikov ter spodbujanje socialne vključenosti oseb z invalidnostjo.«

Projekt, ki se je zaključil konec lanskega leta, je eden tistih projektov, ki ni koristen samo z vidika rehabilitacije, ampak je zagotovo obogatil in popestril vsakdan invalidnih oseb, kar potrjuje tudi Vešligaj Damiševa: »S projektom smo osebam omogočili in zagotovili brezplačne športne in rekreacijske dejavnosti, kot so npr. nordijska hoja, plavanje, supanje, krpljanje, športna orientacija, namizni tenis, foot golf in vrsto drugih rekreacij. Oblikovali smo tudi navijaške skupine ter na ta način vplivali na izboljšanje njihovih motoričnih, fizičnih, psihičnih, kognitivnih ter drugih sposobnosti.«

V okviru projekta ReSport so spodbujali tudi prostovoljstvo in enake možnosti. »Ker se zavedamo, da je uporaba jezika za nas izredno pomembna, smo se odločili, da poudarimo osebo in ne njene invalidnosti. Zato smo uporabljali besedo »oseba«, »oseba z invalidnostjo« in »športnik z invalidnostjo«, je razložila Jasna Vešligaj Damiš in dodala, da so veliko pozornost namenili tudi vplivu fizične vadbe na možgane posameznika. »Ena sama vadba v bistvu povzroči, da se v naših možganih poveča raven nevrotransmiterjev, predvsem dopamina, serotonina in noradrenalina.«

Pri projektu ReSport je sodelovalo osem partnerjev iz osmih evropskih držav, vodilni je bil prav mariborski Center Naprej. »Našim uporabnikom, osebam s pridobljeno možgansko poškodbo smo lahko omogočili, da so se udeležili mednarodnih dogodkov ter se povezali z osebami z invalidnostjo iz različnih držav. Vzpostavili smo mrežo več kot 200 sorodnih institucij iz vseh osmih držav.«
Triletni projekt ReSport je bil sofinanciran iz evropskega programa Erasmus+, v višini 391.143 evrov.
V okviru projekta so izdali tudi priročnik z naslovom Evropske smernice za rehabilitacijo z implementacijo prilagojenih športnih aktivnosti. »Slednji ponuja celovite športne rešitve na področju gibalnih dejavnosti, z rehabilitacijskim učinkom za osebe z invalidnostjo,« je še dodala direktorica Centra Naprej, Jasna Vešligaj Damiš.

Nataša Godec, projekt Euranet Plus – Boljše razumevanje Evrope
@euranetplusslovenija #EuranetPlusSlovenija