V Zadrugi Dobrina si prizadevajo, skupaj s šolami, vrtci in domovi za starejše, da bi bilo na krožnikih v javnih ustanovah vse več lokalne hrane. Na današnji okrogli mizi na to temo so v Mariboru strokovnjaki spregovorili o tem, kako pri tem ustreči zakonskim zahtevam, pripravit kvalitetne obroke in ustreči tudi željam uporabnikov, učencev, zaposlenih in nenazadnje tudi dobaviteljev.

Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik

Potrošnik je danes zelo ozaveščen, ko pa gre za posebej ranljive skupine, kot so otroci in starejši, pa sta poreklo in kakovost živila, ki ga zaužijejo v javnih zavodih, seveda še toliko pomembnejše. Denis Ploj iz Zadruge Dobrina, ki združuje 130 kmetij ugotavlja, da so pri iskanju naročnikov za njihove proizvode kar konkurenčni: »Veseli smo, da je lokalne prehrane na krožnikih v javnih zavodih čedalje več, lahko pa zadeve še izboljšamo. Predvsem si želimo prodajati sadje in zelenjavo, pa tudi domače sokove, moko, testenine.«
Javni zavodi so že kar vešči izločanj oziroma deležev, ki jih pri javnih naročilih lahko uveljavljajo, pravi Katarina Jevšjak iz Gospodarske zbornice Slovenije: » V samem začetku so se javni zavodi malo lovili, ampak so zdaj kar vešči, če pa imajo kakšna vprašanja, se lahko obrnejo na nas. Javna naročniška zakonodaja je težka, pristojni morajo dobro poznat tržišče.« Primer dobre prakse je vrtec Studenci Maribor. Alenka Pušnik:
»Naši otroci dobijo kar nekaj lokalnih živil, ki jih vključujemo v pripravo hrane. Nekaj nam je dostavljajo naši dobavitelji v okviru javnih naročil, izkoriščamo pa v polni meri to možnost, ki nam jo dovoljuje zakon, da naročamo izven javnega naročanja tudi lokalna živila.« Tako da imajo kar nekaj okvirnih pogodb s kmeti, ki jim dostavljajo za potrebe njihovega jedilnika. Tako se na jedilnikih znajdejo mlečni izdelki, kruh iz krušne peči, sadje in zelenjava iz lokalne pridelave. Že leta izvajajo nabavo živil preko sistema javnega naročanja tudi v Domu Danice Vogrinec Maribor. Maja Kovačič: »Smo med največjimi javnimi zavodi v Sloveniji in že leta nabavljamo živila preko sistema javnega naročanja. Na letnem nivoju imamo milijon evrov stroškov za prehrano. Že leta pa si prizadevamo, da na naše jedilnike vključujemo tudi hrano od lokalnih dobaviteljev.«