Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik

Analiza prijav in vpisa v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v tem študijskem letu je pokazala, da se na Univerzo v Mariboru vpisuje vse več študentov iz neevropskih držav, ki pa bi morali imeti več znanja slovenščine, kot ga imajo. Fakultete se znajdejo vsaka po svoje, nekatere imajo študente tutorje, ki tujim študentom pomagajo pri premagovanju začetnih in tudi jezikovnih težav.

Univerza v Mariboru se mora internacionalizirat, so si bili danes edini na 39. redni seji senata Univerze v Mariboru. Ne le pri vpisu tujih študentov, katerih vpis je v preteklem letu skokovito narastel tudi iz držav izven Evropske unije, ampak tudi pri skrbi za njihovo znanje slovenskega jezika. Vodja vpisne službe na Univerzi v Mariboru Dejan Senekovič:
»Določene fakultete so že ugotovile, da imajo študentje, ki prihajajo, premalo znanja slovenskega jezika in so to uvedle že kot pogoj za študij.«

Vsekakor je slovenski jezik tisti, ki ga moramo spoštovati in ščititi: »Je pa potrebno na Univerzo v Mariboru pripeljat več tujih študentov, povečat vpis na univerzitetne študijske programe in na tak način bo univerza rastla.« pravi dr. Željko Knez s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo. Dekanica Pravne fakultete dr. Vesna Rijavec pravi, da maksimalno pomagajo tistim, ki se želijo naučiti slovenščine: »Če pa bomo dobili akreditirane posebne programe, bomo dobre angleške programe ponudili na trgu.«

Veliko število zlatih maturantov je vpisanih na Medicinsko fakulteto v Mariboru. Dekan dr. Ivan Krajnc: »Kar pa se tiče vpisa tujih študentov, ta pouk bo tekel paralelno z javnim sistemom, to pa bo plačljiv študijski program, ki bo potekal v angleškem jeziku in tu ne vidim nobenih težav.«

Tovrstni programi naj bi bili na voljo v študijskem letu 2020/ 2021.