Foto: Radio Maribor/Nataša Kuhar
Foto: Radio Maribor/Nataša Kuhar

Strokovnjaki s področja turizma ocenjujejo, da bodo turisti v prihodnje potovali na tiste destinacije, ki imajo ugodne podnebne pogoje, naravne in kulturne znamenitosti, visoko stopnjo varnosti, prometno dostopnost in informacijsko tehnologijo in pitno vodo. Prav slednja dobiva v turizmu zelo pomembno vlogo in o tem so govorili na včerajšnjem posvetu z naslovom Nova perspektiva rabe vode v turizmu in gostinstvu.

Po napovedih bo do leta 2050 svetovno prebivalstvo naraslo še za okoli dve milijardi, to pa pomeni, da se bodo povečale tudi potrebe po pitni vodi. In prav izziv odgovorne rabe vode v gostinstvu in turizmu je pomemben del projekta Flagship products, financiranega iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, poudarja direktor Zavoda za inovativnost in podjetništvo Marko Kac: »Voda ima v turizmu pomembno mesto, zaradi tega gledamo na to dobrino kot na produkt širšega vidika. Pri tem želimo turistične in gostinske subjekte pripeljati do tega, da postanejo ambasadorji odgovorne in skrbne rabe čiste pitne vode.«

Foto: Radio Maribor/Nataša Kuhar
Foto: Radio Maribor/Nataša Kuhar

Kot poudarja predsednik Sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno podjetniški zbornici Slovenije Blaž Cvar, imamo pri nas kakovostno pitno vodo: »zato bomo poskušali čim bolj izločiti vodo iz plastenk, tako bomo v slovenskih gostilnah tudi gostom ponudili to kar imamo – kakovostno pitno vodo iz pipe.«

Po besedah direktorja Mariborskega vodovoda Danila Burnača je to dobra priložnost, da bi na območju Maribora z okolico imeli enovit produkt, oziroma ponudbo postrežbe vode, ki bi v prihodnosti prerastla na vseslovensko. V gastronomiji pa se zadnja leta že pojavlja poklic vodnega sommelierja. Restavracije višjega cenovnega razreda poleg vinske že ponujajo tudi vodne karte.