Skupina doktorskih študentov Univerze v Mariboru od oktobra sodeluje v spletnem tečaju, namenjenem izboljšanju njihove zaposljivosti v gospodarstvu. Tečaj je nastal v sklopu projekta OUTDOC in združuje študente iz štirih evropskih univerz, in sicer iz Španije, Nemčije, Romunije in Slovenije.

Foto: MMC RTV SLO/Univerza v Mariboru
Foto: MMC RTV SLO/Univerza v Mariboru


Projekt Outdoc je namenjen vzpodbujanju zaposlovanja doktorandov v vzhajajočih gospodarskih sektorjih, kot so informacijsko komunikacijske tehnologije, biotehnologija in zeleni viri energije. Njegov cilj je zmanjšati prepad med pričakovanji delodajalcev in pa znanji študentov, pravi vodja projekta na Univerzi v Mariboru Irena Lovrenčič Držanič: »Prejšnje raziskave so pokazale, da imajo doktorandi pomanjkanje določenih veščin. In tako ostajajo na univerzi in raziskovalnih institucijah, namesto da bi se zaposlili v podjetjih.«

Tako se dogaja, da podjetja ne dobijo raziskovalnih priložnosti, saj nimajo doktorandov, nimajo raziskovalnih oddelkov in ne prispevajo inovacij. Opravili so raziskavo v 250-ih podjetjih po vsej Evropi: »Ugotovili smo, da so delodajalci na splošno zadovoljni z znanjem doktorandov, primanjkuje pa jim mehkih veščin. Bolj bi morali biti sposobni ustne komunikacije, skupinskega dela in biti bolj odgovorni pri svojem delu.« Zato morajo doktorandi delati na teh veščinah in tako izboljšati svoje zaposlitvene možnosti v podjetjih. »Odločili smo se vključiti deset veščin, na primer ustno in pisno komunikacijo, motivacijo in pa profesionalno etiko.« Najpomembnejša dodatna aktivnost pa je mentoriranje s strokovnjaki iz vseh štirih držav: »Ponudili bomo tudi coaching s svetovalci iz kariernih centrov in pa iz podjetij.«

Organizirali pa so tudi delavnico o virih za motivacijo za delo, ponudili pa bodo tudi ogled nekaterih podjetij. Na Univerzi v Mariboru je k projektu pristopilo 25 doktorskih študentov, izkušnje s pomočjo tega projekta pa lahko tako pridobivajo v mednarodnem okolju.