FOTO: Interreg Slovenija - Italija Foto:
FOTO: Interreg Slovenija - Italija Foto:

Pri fundaciji Poti miru skrbijo tudi za študijsko-raziskovalne aktivnosti in razvijajo kulturni turizem pod blagovno znamko oziroma idejo Poti miru/The Walk Of Peace. Maša Klavora, direktorica Fundacije Poti miru, ki opravlja tudi delo vodje projektov » v zadnjem letu in pol v sodelovanju s Posoškim razvojnim centrom, ZRC SAZU, MO Nova Gorica, muzejem v Pivki in z drugimi petimi italijanskimi partnerji iz Furlanije-Julijske krajine in dežele Veneto krepimo idejo Poti miru na čezmejnem območju med Slovenijo in Italijo. Gre za strateški projekt vreden skoraj 3 milijone evrov, kjer 85% prispeva program Evropske unije – Interreg, preostalih 15% pa sami partnerji in država Italija.«

Namen strateškega evropskega projekta The Walk Of Peace je, da bo to območje, kjer je nekoč potekala soška fronta postane čezmejna destinacija s fizično povezano potjo od Alp do Jadrana, od Loga pod Mangartom do Trsta, tudi s kraki do Kranjske Gore in Bohinja. Kot izpostavlja Maša Klavora: »to bo 530 kilometrov dolga kulturno-pohodniška čezmejna pot z vsemi potrebnimi storitvami in ponudniki, z ohranjeno dediščino I. svetovne vojne. Prisotni bodo informacijski centri na celotni poti, na Sabotinu v občini Nova Gorica pa tudi gradijo nov multimedijski muzej z razstavo o I. svetovni vojni, kjer pa bo predstavljena tudi flora in favna, ki je zelo zanimiva. Tudi v Kobaridu prenavljamo osrednji informacijski center Poti miru.«

Pri Fundaciji Poti miru s pomočjo evropskega Interreg projekta The Walk Of Peace skrbijo za dediščino, da bi še naprej ostala dostopna in ohranjena ter da bi jo lahko še naprej predstavili pohodnikom, kolesarjem, potomcem padlih vojakov, saj je tudi po 100 letih še zmeraj aktualna tema, ki povezuje narode s pogledom v prihodnost. Povezovanje različnih narodov pa je po mnenju direktorice Fundacije Poti miru Maše Klavora zelo pomembno in kot dodaja » to mislim, da je tudi namen evropskih projektov, da omogočajo različnim partnerjem pri različnih temah kot je denimo kulturna dediščina I. svetovne vojne, da se skupaj vsedemo za mizo in skupaj pripravljamo aktivnosti kako spoznavati drug drugega in dogodke enih in drugih in kako skupaj ohranjati to dediščino z namenom, da se iz tega kaj naučimo in novim generacijam spomin na pretekle dogodke prenašamo na način, ki jih ne bo bremenil in da je lahko ta tema po 100 in več letih povezovalka narodov.«

Čezmejni strateški evropski Interreg projekt The Walk Of Peace se je pričel 1.11.2018 in bo trajal do 31.10.2021, kar pomeni, da ekipo čaka še dobro leto dela, res pa je, da je bilo v Sloveniji glede investicij že skoraj vse opravljeno. Maša Klavora: »izvedene so bile investicije v spominsko cerkev Sv. Duha v Javorci, Nemško kostnico v občini Kobarid. Prenovljeno je bilo tudi vojaško vozilo iz I. svetovne vojne, ki je tudi na ogled v Kobaridu, pa kot omenjeno multimedijski muzej na Sabotinu ter trdnjavo Kluže pri Bovcu in končala se bo tudi prenova informacijskega centra Poti miru v Kobaridu.«

Študijsko-raziskovalne in turistične aktivnosti pa kot doslej potekajo nemoteno in tako bo drugo leto končana še nova spletna stran, novi turistični vodniki in zgibanke, ureditev muzejev na prostem in tudi sama pot od Loga pod Mangartom do Trsta bo fizično označena, prav tako dela proti Kranjski Gori in Bohinju. Pri Fundaciji Poti miru so prepričani, da bo strateški evropski Interreg projekt med Slovenijo in Italijo požel dobre rezultate in da bo deloval v dobrobit okolju, kjer se izvaja. Sodelujete pa lahko tudi vi in sicer kot pravi Maša Klavora: » obenem bi pozvala poslušalce, da podprejo projekt The Walk Of Peace pri spletni kampanji, saj je projekt The Walk Of Peace bil izbran med top 6 evropskih projektnih idej in preko FB strani Fundacije Poti miru lahko s klikom sodelujete tudi vi.«

Spoštovani, na nas pa je, da si s spoznanji iz preteklosti pomagamo tudi v sedanjosti.

Borut Kampuš, Radio Slovenia International – Radio Si / Projekt Euranet Plus – boljše razumevanje Evrope

Projekt The Walk Of Peace sofinancira Evropska unija s programom Interreg Slovenija – Italija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj