Foto: Promocijsko gradivo/TMS
Foto: Promocijsko gradivo/TMS

Gre za je projekt za katerega so se odločili pri Tehniškem muzeju Slovenije v sodelovanju s tiskovno agencijo STA. ICYDK, kot se tudi uradno uporablja okrajšava, je sofinanciran s strani Evropske Unije, razpisan pa s strani Evropskega urada za intelektualno lastnino, izpostavlja vodja projekta Irena Marušič, s Tehničnega muzeja Slovenije in dodaja »do te odločitve je prišlo na podlagi preteklega dela, saj smo v lanskem delu v muzeju imeli razstavo Intelektualna lastnina in Peter Florjančič, letos pa smo pripravili razstavo Znanje brez meja, ki tudi nekako vključuje problematiko oziroma vidik intelektualne lastnine. Prav zato smo se odločili za sodelovanje pri projektu in s tem za nadgradnjo dosedanjega dela, ker je razpis predvsem namenjen mladini stari med 13 in 18 let.«

Mladi se radi odzovejo, če se jim ponudi kaj interaktivnega, nekaj kar jim je blizu. Gre za uporabne reči, za katere pogosto sploh ne vedo, da jih poznajo ali uporabljajo. Intelektualna lastnina je denimo takšna stvar za katero večina približno ve kaj to je, čisto natančno pa tudi ne in kot dodaja Irena Marušič »prav zato smo se odločili na zelo aplikativnih primerih in tudi na zabaven način pokazati kaj to je, kje se uporablja in kaj se zgodi, če recimo kršimo ta pravila.«

Glavne aktivnosti pri projektu ICYDK bosta obstoječi razstavi, ki sta nadgrajeni z novimi vsebinami. Skupaj s STA bodo pripravili 12 multimedijskih zgodb in kot še izpostavlja vodja projekta Irena Marušič »pripravljen bo tudi kratek film oziroma animacija na osnovi problematike intelektualne lastnine. Ob tem pa bodo pripravljeni in razdeljeni tudi vprašalniki, preko katerih bomo izvedeli, koliko mladi sploh razumejo tovrstno tematiko.«

Največ aktivnosti bo potekalo v Tehniškem muzeju in v prostorih Muzeja pošte in telekomunikacij, ob tem pa bodo z mladimi v stik stopili tudi na osnovnih in srednjih šolah.

Projekt je v večini financiran tudi s strani Evropske unije, saj je sofinanciranih približno 80% vseh sredstev, projekt pa je vreden 58 tisoč evrov. ICYDK pa po besedah Marušičeve »traja eno leto, pogodbo smo podpisali sredi meseca marca letos, kar pomeni, da smo v polnem teku.« Konec aprila bo projekt tudi uradno začel delovati in sicer s ponovno postavitvijo razstave Ko ideja postane intelektualna lastnina.

Borut Kampuš, Radio Slovenia International – Radio Si/Euranet Plus – boljše razumevanje Evrope