3. december je mednarodni dan invalidov. Foto: BoBo
3. december je mednarodni dan invalidov. Foto: BoBo

V poslanici Sveta za invalide Republike Slovenije tudi poudarjajo, naj se posebna pozornost nameni zagotavljanju vključujočega izobraževanja, programov medicinske, zaposlitvene oziroma poklicne rehabilitacije, dostopa do stanovanj, trga dela in zaposlovanja, podpornih storitev in osebne pomoči ter drugih rešitev, ki bodo pripomogle k uresničevanju enakih možnosti pri polnopravnem sodelovanju invalidov v družbi. Z ratifikacijo Konvencije o pravicah invalidov leta 2008 se je Slovenija zavezala k njenemu uresničevanju, je za Radio Slovenija poročala Petra Medved.

Predsednica Sveta za invalide Republike Slovenije Mateja Toman opozarja: "Kljub številnim deklaratornim in obligatornim pravnim aktom tako na mednarodni kot na nacionalni ravni, ki določajo pravice invalidov, te še vedno niso samoumevne in se je zanje treba še vedno vztrajno zavzemati, tudi v 21. stoletju."

Invalidom je treba omogočiti polnopravno vključitev v družbo

Nekatere ključne zaveze iz Konvencije še vedno ostajajo neuresničene, poudarja, predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije Borut Sever: "Posebej izpostavljamo, da se je treba lotiti dostopnosti tako grajenega okolja, posebej dostopnosti informacij, komunikacij, posebej pa izpostavljamo tudi dostopnost javnega prometa. Ne nazadnje je treba povedati, da se je povečala revščina med slovenskimi invalidi in da je treba sprejeti ukrepe, ki bodo izboljšali socialno stanje slovenskih invalidov."

Na področju invalidskega varstva v zadnjih letih pa so bili doseženi tudi pozitivni premiki, razlaga Mateja Toman: "Zlasti na področju spodbujanja socialnega vključevanja in neodvisnega življenja invalidov. Na tem mestu opozarjamo tudi na pomemben letošnji mejnik, in sicer vpis znakovnega jezika in jezika gluhoslepih v Ustavo RS."

Skrb za invalide mora biti eden glavnih temeljev socialne države in s tem bolj humane družbe, je zapisano v Poslanici ob mednarodnem dnevu invalidov.

Peter Svetina. Foto: BoBo/Borut Živulović
Peter Svetina. Foto: BoBo/Borut Živulović

Svetina s spodbudo k boljšemu razumevanju

Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije želi širšo družbo spodbuditi k boljšemu razumevanju vprašanj, povezanih z invalidi. Pri tem poudarjajo pomen polne vključenosti invalidov kot enakopravnih in enakovrednih članov družbe. Nekatere ključne zaveze iz konvencije so po njihovih navedbah še vedno neuresničene, nanašajo pa se, denimo, na dostopnost fizičnega okolja, prevoza, informacij in komunikacij.

Invalidi se v vsakdanjem življenju še vedno srečujejo s številnimi ovirami in diskriminacijo, ki jim preprečujejo, da bi uživali temeljne pravice, določene v mednarodnih in nacionalnih pravnih aktih, ugotavlja Svet za invalide. Okrevanje družbe in gospodarstva po koncu epidemije naj bo priložnost, da s sodelovanjem invalidov zgradimo vključujoč svet, so pozvali.
Enakopravno vključevanje invalidov, ustvarjanje vključujočega življenjskega okolja, izobraževanje za razumevanje različnosti in človeški odnos do slehernika so osnovna slika družbe, ki jo moramo graditi po epidemiji covida-19, pa je poudaril varuh človekovih pravic Peter Svetina. Pri odločitvah, ki zadevajo skrb za invalide, po njegovem prepričanju ni prostora za pragmatizem. Določila konvencije so namreč jasna.

Janez Cigler Kralj. Foto: BoBo
Janez Cigler Kralj. Foto: BoBo

Cigler Kralj: Odpraviti je treba ovire

Univerzalna dostopnost in odpravljanje ovir sta ključnega pomena za zagotovitev polnopravne udeležbe invalidov v družbi tudi po mnenju ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja. Glede na to moramo po njegovih besedah namenjati več skrbi odstranjevanju ovir, s katerim se srečujejo.

Guetteres: Vodilni položaji tudi za invalide

Prav tako se je za spoštovanje pravic invalidov in njihove avtonomije zavzel generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres. Invalidi naj po njegovih besedah zasedajo tudi vodilne položaje. Vse to bo pozitivno pripomoglo k naši skupni prihodnosti, je prepričan. Za doseganje ciljev trajnostnega razvoja potrebujemo aktivno sodelovanje vseh, je poudaril.

Države je pozval, da v celoti spoštujejo konvencijo, izboljšajo dostopnost in s pomočjo oseb z invalidnostjo in organizacij, ki jih predstavljajo, odpravijo pravne, socialne in ekonomske ovire.
Ob mednarodnem dnevu se bo danes zvrstilo več dogodkov. Med njimi bosta virtualni posvet o družbeni vključenosti invalidov in predstavitev ugotovitev raziskave, ki so jo izvedli na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru. Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad bo predstavil finančne in druge spodbude, ki so na voljo delodajalcem pri zaposlovanju invalidov. Center za medicinsko rehabilitacijo Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor pa bo v sodelovanju z Zvezo za šport invalidov Slovenije – Slovenskim paralimpijskim komitejem pripravil novinarsko konferenco.

Generalna skupščina Združenih narodov je 3. december razglasila za mednarodni dan invalidov oktobra 1992. Z njim je želela spodbuditi razumevanje problematike invalidnosti ter okrepiti podporo javnosti pri zavzemanju za dostojanstvo, pravice in blaginjo invalidov.

Mednarodni dan invalidov