Po tridesetih letih izdaje legendarnega albuma prvenca na kaseti, se le-ta vrača, in sicer v skladu z željami poslušalcev – v vinilni preobleki. Spominski vinilni izid prvega od petih kultnih albumov, s katerim bo ZKP RTV Slovenija obeležila pol stoletja svoje založniške dejavnosti, bo izšel 20. februarja 2020 v omejeni, oštevilčeni nakladi, na kakovostnem 180 g vinilu s posebej zanj restavriranimi posnetki, novim LP masteringom, arhivsko dokumentacijo in komentarji.

Iztok Mlakar je danes ugledni slovenski dramski igralec, dramatik in komedijant, predvsem pa moder pripovedovalec mnogoterih, zdaj že, ponarodelih zgodb. Njegov glasbeni in pripovedovalski talent je bil prepoznan že v mladosti, in ravno ta je po spletu zanimivih naključij privedel do nastanka slovitega prvenca. Album Štorije in baldorije, ki je bil sprva izdan na kaseti, kasneje pa tudi na zgoščenki, je povsem prevzel poslušalce in dosegel takratno diamantno naklado. Le nekaj let po izidu albuma, natančneje leta 1993, je bil Iztok tako prepoznan kot nepogrešljiv del kulturne dediščine in prejel Ježkovo nagrado, ki jo RTV Slovenija vsako leto podeljuje izjemnim posameznikom, dramskim in glasbenim avtorjem in izvajalcem, naslednikom pronicljivega ustvarjalnega duha Franeta Milčinskega Ježka.

Kvintologija Iztoka Mlakarja, ki je ekskluzivno izšla pri ZKP RTV Slovenija. Foto: Adrian Pregelj
Kvintologija Iztoka Mlakarja, ki je ekskluzivno izšla pri ZKP RTV Slovenija. Foto: Adrian Pregelj

Iztokova ustvarjalnost ni poznala meja in se je od takrat samo stopnjevala. Za ZKP RTV Slovenija je tako do leta 2017 ekskluzivno posnel še štiri avtorske albume – Balade in štroncade, Rimarije iz oštarije, Romance brez krjance in Porkaeva!
Ob spominski vinilni izdaji so se prvih srečanj z Iztokom in njegovo glasbo spomnili tudi nekateri sopotniki na njegovi glasbeni poti, uredniki in novinarji.

Ivo Umek, takratni urednik ZKP in Iztok Mlakar na promociji albuma Štorije in baldorije (1990, Kobjeglava) Foto: Jani Kenda
Ivo Umek, takratni urednik ZKP in Iztok Mlakar na promociji albuma Štorije in baldorije (1990, Kobjeglava) Foto: Jani Kenda

Urednik prve izdaje Štorij in baldorij in poznejši dolgoletni direktor ZKP RTV Slovenija, Ivo Umek, pravi, da ga je na Iztoka Mlakarja opozoril Vili Vodopivec, ki je vodil Razvedrilni program takratnega Radia Ljubljana. Organizirali so namreč javne radijske oddaje in veliko potovali po Sloveniji. Na eni od teh oddaj se je pojavil mladi kantavtor Iztok Mlakar, ki je na popolnoma svojstven način izvajal avtorske skladbe. Vili Vodopivec je prepoznal izjemni talent mladega izvajalca in se povezal z ZKP RTV Slovenija. Predlagal je, da se z Iztokom Mlakarjem dogovorijo za snemanje in izdajo na kaseti, saj so takrat vinilne plošče izumirale, zgoščenk pa še ni bilo. Prvotna ideja je bila, da bi Mojmir Sepe obogatil Mlakarjeve pesmi z ostalimi instrumenti, podobno aranžmajem Bojana Adamiča, ki jih je ustvaril za legendarni album Cocktail, Marka Breclja. Mojmir je sprva pristal na predlog Vilija in Iva, a je dokaj hitro ugotovil, da je stvar najboljša ravno takšna, kot je. Tako sta Iztok Mlakar in David Šuligoj odšla v studio in posnela enega najboljših slovenskih albumov.

»Končno imamo tudi na vinilu najboljši slovenski album! Kdor namerava oporekati neokusnemu senzacionalizmu, naj si raje natoči vsaj en glaž čistega vina: vsaka od devetih pesmi na edinstvenih Štorijah in baldorijah se je prijela in ponarodela, duhovite in ganljive citate stresamo iz rokava, jezikovnim šolam pa ni treba razpisovati tečajev primorščine.«

Andraž Gombač, Primorske novice

Mlakarjeve pesmi danes veljajo za ponarodele, razgibano narečje, ki jih preveva, brezčasna sporočilnost in edinstvena interpretacija pa se je vtisnila vsem globoko v srce. Iztok pravi, da je razlika med ljubeznijo in zaljubljenostjo ravno v tem, da ko si zaljubljen gledaš drug drugega, ko pa zaljubljenost preraste v ljubezen, gledaš drug ob drugem v isto smer. In tako je tudi z albumom Štorije in baldorije. Najprej smo bili zaljubljeni v mnogotere zgodbe, v katere nas je popeljal Iztok Mlakar in si predstavljali, kako bi bilo, če bi se tudi sami kdaj znašli v podobnem položaju. Danes pa vse te zgodbe ljubimo, jih živimo, so ob nas in v nas. Kot pravi glasbeni urednik in voditelj, Andrej Karoli: »Štorije in baldorije, nekoč, danes in vedno.«

Zagotovite si svoj izvod spominske vinilne izdaje v predprodaji do 20. 2. 2020 na spletni strani ZKP RTV Slovenija!