Atelaw Yeshetela Bekele - novi evropski prvak v krosu. Foto: MMC RTV SLO
Norvežani
V kategoriji do 23 let so ekipno zlato osvojili Norvežani. Foto: MMC RTV SLO
Kje je mesto krosa v atletiki?
Naslova za Belgijca in Irko

Enodnevni dogodek se je začel ob 10.30, ko se je prvenstvo uradno odprlo. V ženski članski kategoriji je zmagala Irka Fionnuala Britton, ki je ciljno črto prečkala v slabih 26 minutah (25:55). Drugouvrščena Portugalka Dulce Felix je zaostala za sedem sekund (26:02), Britanka Gemma Steel pa za devet (26:04). Med najboljših štirideset tekmovalk se je uvrstila tudi Slovenka Sonja Roman, ki je bila 29. (27:44).

Romanova: Proga je bila zelo hitra
"Zadovoljna sem, ker nisem izgubila tekmovalnega občutka po več kot letu dni tekmovalnega premora zaradi poškodbe. Počasi se vračam in tudi na startu sem si znala s komolci utreti položaj. Že dolgo, že leta, pa me pred startom ni bilo tako strah. Poleg tega je bil nastop zame težak tudi fizično, ker je proga dolga osem kilometrov, sama pa tečem na 1500 m. Načrtovala sem tek v eni od prvih skupin, imela pa sem spoštovanje do teh osmih kilometrov. V prvih dveh kilometrih je bilo še dobro, potem pa v petem kilometru že veliko težje. Proga je bila zelo hitra, posebej če jo primerjam s tisto z lanskega prvenstva na Portugalskem ali pred 12 leti v Velenju, kjer je bilo ogromno blata," je o tekmi povedala Romanova, že nekaj let daleč najboljša slovenska tekmovalka na srednjih progah.

Ekipno so evropske prvakinje v članski kategoriji postale tekačice Velike Britanije, druge so bile Madžarke, tretje pa Nemke.

Bekele evropski prvak
Moški se se bodo na 9.870 metrov dolgo progo podali ob 14:33.V moški članski konkurenci je slavil Belgijec Atelaw Yeshetela Bekele, ki je progo pretekl v 29 minutah in 15 sekundah. Drugi je bil Španec Ayad Lamdassem (29:20), tretji pa Portugalec José Rocha (29:21). Od Slovencev se je najbolje odrezal Boštjan Buč, ki je bil 51. (31:02), Mitja Kosovelj je bil 57. (31:27), Anton Kosmač pa 59. (31:46). Riko Novak je bil 65. (32:35), Tomaž Pliberšek 67. (32:40), Robert Kotnik pa mesto za njim (32:57).