Valtteri Bottas je v Turčiji s skoraj brezhibnim dirkanjem dosegel 10. zmago v karieri. Foto: EPA
Valtteri Bottas je z odličnim startom zadržal za seboj vse tekmece. Foto: EPA

To je bila za Bottasa prva zmaga po lanski dirki za VN Rusije v Sočiju. S tem je poskrbel, da bo sezono končal z vsaj eno zmago. Odkar je član Mercedesa, mu le leta 2018 ni uspelo niti enkrat stopiti na najvišjo stopničko.

Finec je bil z razpletom dirke izjemno zadovoljen. Po Hamiltonovi kazni – pribitku 10 startnih mest zaradi menjave komponente pogonskega sklopa – je v soboto osvojil 'pole', ki ga je na začetku dirke suvereno zadržal. Za nekaj krogov ga je izgubil le kot posledico različnih strategij, potem ko je Charles Leclerc skupaj s Ferrarijem razmišljal o dirki brez postanka, a se Monačanu tveganje za zmago ni obrestovalo.

Zelo zadovoljen je lahko z razpletom tudi Verstappen, ki je z drugim mestom znova prevzel vodstvo v skupnem seštevku, saj je bil Hamilton po začetku z 11. startnega položaja na koncu peti. Nizozemec ima zdaj šest točk naskoka.

Lewis Hamilton se je hitro spustil v boj za višja mesta, a najprej je moral opraviti z Jukijem Cunodo, ki je svetovnega prvaka za seboj zadržal kar osem krogov. Foto: EPA
Eden izmed vrhuncev turške dirke: srdit boj Sergia Pereza in Hamiltona na stezi. Mehičan ni popustil niti za milimeter. Foto: EPA

Hamilton hitro začel prehitevati
Start pri vrhu ni prinesel sprememb, Bottas, Verstappen in Leclerc so v uvodni zavoj zapeljali drug za drugim. Perez je medtem z red bullom pridobil dve mesti, Hamilton pa je z 11. startnega položaja začel svoj pohod proti vrhu. A najprej se je moral odkrižati Jukija Cunode (AlphaTauri), ki je svetovnega prvaka za seboj uspešno zadrževal kar osem krogov. Ko je Britancu vendarle uspelo švigniti mimo, sta morala v naslednjih nekaj krogih premoč priznati še Lance Stroll (Aston Martin) in Lando Norris (McLaren). Hamilton je začel nizati najhitrejše kroge, hitro je začel topiti prednost dirkačev pred seboj, naslednja žrtev je bil Pierre Gasly, ki v primerjavi z moštvenim kolegom ni imel nikakršnih možnosti, da bi sedemkratnega svetovnega prvaka zadržal za seboj.

Nato je Hamilton začel lov na Verstappnovega moštvenega kolega Pereza, ujel ga je krepko po polovici dirke (ob koncu 34. od 58 krogov) in napadel, a je Mehičan vrnil udarec. Po startno-ciljni ravnini se je za hip znašel za Hamiltonom, a je nato s precej poznejšim zaviranjem v uvodnem zavoju znova smuknil naprej.

Verstappen, Bottas v boksih, Leclerc in Hamilton ostala na stezi
Ob koncu 36. kroga je postanek opravil Verstappen, za njim sta v naslednjih krogih v bokse zavila še Bottas in Perez, medtem ko je Hamilton ostal na stezi in začel lov na Verstappna. Vodstvo je prevzel Leclerc, ki je imel pred Bottasom pet sekund naskoka, 17 sekund pred Verstappnom. Po radijski zvezi je spraševal, ali lahko dirko na istem kompletu gum odpelje do konca. V moštvu so mu pritrdili. Mercedes je tudi Hamiltona poklical v bokse na menjavo gum, a je ta to odločno odklonil, češ da bi s tem precej več izgubil kot pridobil. V 47. krogu se tveganje Leclercu, da ostane na stezi, ni izplačalo, ob koncu startno-ciljne ravnine ga je brez večjih težav ugnal Bottas in znova prevzel vodstvo.

Hamilton bentil nad strategijo
10 krogov pred koncem dirke je vodil Bottas, Verstappen je bil z zaostankom sedmih sekund drugi, Hamilton (šest sekund za Verstappnom) tretji. Vseeno so se v moštvu zavedali, da Hamiltonu z istim kompletom gum ne bo uspelo do konca dirke zadržati tretjega mesta. Ob koncu 50. kroga je opravil postanek, mimo njega sta švignila Leclerc in Perez. Tako je edini dirkač brez postanka na stezi ostal Esteban Ocon v alpinu. Hamilton je medtem po radijski zvezi bentil nad strateško odločitvijo svojega moštva, prepričan je bil, da bi lahko brez postanka ostal pred omenjeno dvojico dirkačev. Na koncu se je s svežim kompletom gum boril za 5. mesto z izjemno hitrim Gaslyjem, ki pa vendarle ni mogel mimo.

Hamilton: Jezen sem, ker nisem upošteval svojega občutka