Luka Dončić je že 19-krat v karieri presegel 40 točk v Ligi NBA. Foto: AP

Mavericksi imajo velike težave na gostovanjih. To je bil že njihov peti poraz na šestih tekmah. Celticsi so dobili devet tekem zapored, potem pa so v ponedeljek izgubili v Čikagu. Serijo šestih zaporednih tekem na domačem parketu so začeli uspešno in tako ostajajo na vrhu lige s 14 zmagami.

Najboljši strelec Lige NBA je v prvem polčasu dosegel skoraj polovico točk Dallasa. Trener Jason Kidd je iskal drugega razigranega košarkarja. Center Christian Wood je na koncu vpisal 26 očk in 12 skokov, a sta oba z Dončićem tudi izgubila po pet žog.

Gostitelji so imeli precej več razpoloženih posameznikov. Celotna prva peterka je bila dvomestna. Jayson Tatum je nasul 37 točk in dodal še 13 skokov, Jaylen Brown se je izkazal z 31 točkami, Al Horford pa je zadel vse štiri mete izza črte. Boston je zadel kar polovico trojk (17/34).

"Vsi vedo, kako nadarjen in poseben je," je dejal Tatum o Dončiću. "Na igrišču lahko počne toliko stvari. Je nekdo, ki ga spoštujem in proti kateremu rad tekmujem."

Grafiko zagotavlja sofascore.com
Jayson Tatum je uprizoril šov v prvem polčasu, ko je nasul 23 točk in bil nerešljiva uganka za obrambo Dallasa. Foto: AP

Mavericksi do odmora prejeli 70 točk
Že predstavitev igralcev na kultnem parketu TD Gardna je potekala v imenitnem vzdušju. Dončić je bil razigran že od prve akcije naprej, ko je zadel s petih metrov. Po treh minutah je zbral že sedem točk. Sredi prve četrtine se je razigral Brown in Celticsi so z delnim izidom 9:0 povedli s 26:14. Pri Mavericksih se je v napadu vse vrtelo okoli Dončića, ki je v prvih 12 minutah prispeval 15 točk, a zaostanek je bil že velik (34:23).

Na začetku druge četrtine je Ljubljančan počival, Celticsi pa so še naprej blesteli. Derrick White je z dvema trojkama povišal na 50:30. Obramba Mavericksov je bila katastrofalna, gostitelji so skoraj vsak napad zaključili s točkami. Dončić je do odmora zbral 22 točk, Tatum pa še točko več. Navijači so bili navdušeni ob vodstvu Celticsov s 70:49.

34-letni Joe Mazzulla je sanjsko začel na klopi Bostona. Dobil je priložnost, ko je vodstvo kluba suspendiralo Imeja Udoko. Foto: AP

Gostitelji malce popustili, a se Dallas ni nevarno približal
Sredi tretje četrtine je Brown s trojko povišal na 96:69 in vse je kazalo, da bo Jason Kidd že kmalu lahko poklical rezerviste. Gostitelji so se nato prehitro sprostili v obrambi in Dallas je z delnim izidom 16:5 končal tretjo četrtino. Dorian Finney Smith je s trojko znižal na 101:85 po 36 minutah.

Dončić je ostal na parketu na začetku zadnje četrtine, odlično je sodeloval s Christianom Woodom. Šest minut pred koncem je s trojko po koraku nazaj znižal na 109:99. Ko so Mavericksi najbolj potrebovali dobro obrambo, so popustili. Brown je odgovoril s petimi zaporednimi točkami, nato pa je še veteran Horford zadel trojko z levega kota. Šele minuto in 45 sekund pred koncem sta se oba trenerja odločila, da nosilci igre zapustijo parket. Tatum in Brown sta dobila velik aplavz s tribun.

Vlatko Čančar je odlično izkoristil priložnost, ko so imeli Nuggetsi zelo okrnjen igralski kader. Foto: AP

Čančar z 19 točkami dosegel rekord kariere v Oklahomi
Vlatko Čančar se je veselil rekorda kariere v Ligi NBA v Oklahomi. 25-letni slovenski reprezentant je zbral 19 točk, 5 podaj, 4 skoke in 3 blokade v 35 minutah. Nuggetsi so na tekmi, polni preobratov, do zmage prišli v podaljšku (126:131).

Trener Michael Malone je imel na voljo le devet košarkarjev. Manjkali so Jamal Murray, Michael Porter, Bones Hyland, Ish Smith, Jeff Green in Payton Watson. Nikola Jokić je bil znova razred zase, MVP zadnjih dveh sezonah je dosegel 39 točk, Aaron Gordon pa jih je dodal 30, zadel je štiri trojke. Čančar je blestel v drugi četrtini, ko je prispeval 12 točk, igral pa je tudi v podaljšku, ko je s polaganjem povišal na 122:127 minuto in pol pred koncem.

Biki brez Dragića ugnali Milwaukee
Chicago se očitno vzpenja v formi. V ponedeljek je končal zmagoviti niz Bostona, tokrat pa so Biki navdušili še v Milwaukeeju (113:118). Zvezdnika DeMar DeRozan in Janis Andetokumbo sta dosegla po 36 točk. Goran Dragić je manjkal zaradi bolečin v levi roki.

Raptorsi zaustavili Duranta, a se je razigral Irving
Močno oslabljeni Toronto je izgubil proti Brooklynu z 98:112. Kyrie Irving je 19 0d 29 točk dosegel v ključni tretji četrtini, ki so jo Netsi dobili z 39:25. Raptorsi so uspeli zaustaviti Kevina Duranta, ki je zbral le 12 točk. Pri gostiteljih so manjkali Fred VanVleet, Pascal Siakam in Scottie Barnes.

Konec zmagovitega niza Sacramenta
Trae Young je bil s 35 točkami najzaslužnejši za zmago Atlante nad Sacramentom s 105:96. Hawksi so končali niz sedmih zmag Kraljev. To jim ni uspelo vse od leta 2005, v končnici Lige NBA pa so zadnjič igrali aprila 2006.

Trener Mike Brown je bil vseeno ponosen na svoje izbrance, ki pa so bili preveč utrujeni po veliki zmagi v Memphisu v torek.

Pistonsi presenetili v Salt Lake Cityju
Za presenečenje večera je poskrbel Detroit. Zadnjeuvrščena ekipa Vzhoda se je veselila že druge zaporedne zmage na turneji na Zahodu. Utah je moral priznati premoč Pistonsom (116:125).

Nekdanji član Utaha Bojan Bogdanović je dosegel 23 točk, Kevin Knox pa je zadel šest trojk. Cade Cunningham, Saddiq Bey in Isaiah Stewart so poškodovani, vendar se to ni poznalo v Vivint Areni. Detroit do tega tedna ni dobil nobene tekme na gostovanju, v torek je šokiral Denver, tokrat pa še Utah, ki se prav tako bori za vrh zahodne konference.

Tekme 23. novembra:
BOSTON – DALLAS
125:112 (34:23, 36:26, 31:36, 24:27)
Tatum 37 (11/24 iz igre, 2/7 za tri, prosti meti 13/15) in 13 skokov, Brown 31 (13/18 iz igre), Horford 14 (4/4 za tri), Brogdon in Smart (3/4 za tri) po 13, White 12 (3/6 za tri), Hauser 3, G. Williams 2; Dončić 42 (17/28 iz igre, 3/8 za tri, prosti meti 5/9), 9 podaj in 8 skokov v 40 minutah, Wood 26 (10/14 iz igre, 2/3 za tri) in 12 skokov, Dinwiddie 15, Finney Smith 10, Bullock in McGee po 5, Green 3, Hardaway (0/5 za tri) in Pinson po 2, Powell in Campazzo po 1.

MILWAUKEE – CHICAGO 113:118
Antetokounmpo 36 (15/27 iz igre), 11 skokov in 7 podaj, B. Lopez 20 (8/16 iz igre), Holiday 14, Allen 13; DeRozan 36 (14/24 iz igre, 2/3 za tri) in 8 podaj, Vučević in LaVine po 18, White 14 (4/7 za tri), Dragić ni igral.

OKLAHOMA CITY – DENVER * 126:131
Gilgeous Alexander 31 (8/20 iz igre, prosti meti 14/14), 11 podaj in 7 skokov, Joe 21 (7/10 za tri), Dort 18; Jokić 39 (11/15 iz igre, prosti meti 16/18), 10 skokov in 9 podaj, Gordon 30 (4/5 za tri), Čančar 19 (7/18 iz igre, 3/10 za tri, prosti meti 2/2), 5 podaj, 4 skoki in 3 blokade v 35 minutah.